W wakacje mali gdańszczanie nie będą narzekać na nudę. Gdańsk organizuje dzieciom ponad 24 tys. godzin zajęć

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
mat. pras.
Gdański samorząd przeznaczy ponad 1,5 mln zł na organizację wakacyjnych zajęć dla uczniów i przedszkolaków. Wycieczki, zajęcia artystyczne, kulinarne czy sportowe będą odbywać się w 52 placówkach. Skorzysta z nich ponad 6 tys. dzieci. Dzięki temu ich rodzice nie będą musieli się martwić, jak zagospodarować dzieciom wolne od szkoły. Zapisy wystartują 10 czerwca.

Wakacyjną ofertę Gdańska przedstawiono na konferencji zorganizowanej w Pałacu Młodzieży. Zgodnie z tradycją miasto zadbało o zróżnicowaną ofertę wakacyjnych zajęć dla najmłodszych mieszkańców. Będzie ekologicznie, kulinarnie i prozdrowotnie. Znajdzie się też oferta dla młodych sportowców, umysłów ścisłych i artystycznych dusz.

Więcej placówek, zajęć i nauczycieli

- W tym roku będzie więcej godzin zajęć dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta i więcej nauczycieli, którzy zaopiekują się młodzieżą podczas wakacji – zapowiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Co istotne, oferta wakacyjna równomiernie pokrywa całe miasto, dlatego dostęp do niej będzie łatwiejszy we wszystkich dzielnicach. W każdej dzielnicy można znaleźć ofertę miasta dla dzieci i młodzieży.

Czytaj także: Kolonie kilkulatka, czyli wakacyjna przygoda dziecka i stres rodziców

Jak poinformował Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska zajmujący się edukacją - na letnie zajęcia magistrat przeznacza ponad 1,5 mln zł.

- Zapisy na zajęcia startują już 10 czerwca - dodał. - Co ważne, nie będzie kolejek, bo wniosek składamy bezpośrednio w wybranej placówce.

Tegoroczne zajęcia będą odbywać się w 52 placówkach oświatowych. Z roku na rok ich liczba rośnie - w poprzednie wakacji było ich 43, a dwa lata temu 32.
Dla dzieci przygotowano ponad 6 tys. miejsc. Pieczę sprawować nad nimi będzie aż 567 nauczycieli.

Prezydent Dulkiewicz zapewniła, że zajęcia będą trwać przynajmniej 8 godzin. - Tak, by można było pogodzić swoje życie zawodowe z czasem wakacyjnym - podkreśliła.

Dla każdego coś dobrego

W szkołach będzie można skorzystać m.in. z półkolonii. Zajęcia dla młodych sportowców przygotowały Gdański Ośrodek Sportu i Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej.

Muzeum Gdańska zaprasza dzieci i młodzież do wszystkich oddziałów, oferując w każdym z nich różnorodne zajęcia. Choćby przy Wartowni nr 1 na Westerplatte każdy zainteresowany pogłębieniem wiedzy o historii Wojskowej Składnicy Tranzytowej oraz jej obrońcach przez całe wakacje będzie mógł wziąć udział w zajęciach nazwanych „Szlak Pamięci”.

Bogatą ofertę przygotowało też Europejskie Centrum Solidarności - gry i zabawy podwórkowe, które zachęcą nie tylko do myślenia, współpracy i rozwijania umiejętności plastycznych.

Hevelianum zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia naukowe, m.in. astronomiczne. Będzie mobilne planetarium, nocna obserwacja gwiazd i wędrówki po Górze Gradowej.

W ramach Mobilnego Domu Kultury Gdański Archipelag zorganizuje spektakle dla dzieci, animacje dla maluchów, gry terenowe, wystawy, koncerty i warsztaty muzyczne, krawieckie i plastyczno-teatralne.

Z kolei Instytut Kultury Miejskiej oferuje alternatywne spacery z przewodnikami po siedmiu gdańskich dzielnicach: Oruni, Nowym Porcie, Oliwie, Zaspie, Biskupiej Górce, Dolnym Mieście i Wyspie Sobieszewskiej.

Zajęcia wesprą również organizacje pozarządowe. Wśród nich znalazło się Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, Fundacja „Zabawa i Poznanie”, Związek Harcerstwa Polskiego, Familijny Poznań, Gdańskie Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Dzieciom i Młodzieży "Promyk Nadziei", Fundacja Wspierania Rozwoju Ja Też, Fundacja Pomóż Sobie i Innym, Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń Wrzeszcza” oraz Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Mondo.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie