W szkołach na Pomorzu trwa referendum strajkowe. W większości szkół nauczyciele chcą strajkować

Katarzyna GruszczyńskaZaktualizowano 
Tomasz Hołod
To, czy strajk się odbędzie, zależy teraz przede wszystkim od nauczycieli. Wystarczy, że odpowiedzą „tak” lub „nie” na pytanie, czy w związku z brakiem podwyżek są za przeprowadzeniem strajku począwszy od 8 kwietnia.

Do 25 marca pedagodzy z całej Polski biorą udział w referendum strajkowym. Na niecały tydzień przed jego zakończeniem na Pomorzu decyzję w tej sprawie podejmują nauczyciele z ponad 80 proc. szkół.

- Z naszych informacji wynika, że w wielu gdańskich placówkach blisko 100 procent załogi chce strajkować - informuje Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska.

To dane podobne do tych z innych dużych miast. W Warszawie np. ponad 97 proc. nauczycieli popiera decyzję o organizacji strajku.
Do referendum przystąpili nauczyciele i pracownicy oświatowi ze 126 placówek na 179, które prowadzi miasto Gdańsk. I tak na przykład w jednej z podstawówek na Przymorzu 88 proc. głosujących opowiedziało się za strajkiem.

Czytaj także

W Gdyni referendum rozpoczęło się w ubiegły wtorek i potrwa do 21 marca. Pierwsze wyniki z 7 placówek świadczyły o rekordowej frekwencji i rekordowym poparciu dla akcji protestacyjnej.

W gminie Kartuzy do referendum przystąpiło 16 szkół i z pierwszych danych wynika, że większość nauczycieli chce strajkować.
Jak informuje Stanisław Miłosz, szef oddziału ZNP w Kartuzach, w powiecie kartuskim głosowanie trwa, a są placówki, gdzie referenda już się odbyły.
- Jeszcze nie mamy pełnych wyników, ale tam, gdzie głosowanie już się odbyło, frekwencja wyniosła 86 procent, a za przystąpieniem do strajku opowiedziało się 99 procent nauczycieli - mówi Stanisław Miłosz.

Z kolei w Pelplinie na siedem placówek oświatowych tylko jedna nie weszła w spór zbiorowy.

- W dwóch placówkach referendum już się zakończyło, a ich pracownicy są za strajkiem. Frekwencja wyniosła ponad 50 procent, więc referendum jest ważne - mówi nam Katarzyna Grzelińska, prezes ZNP w Pelplinie. - Nastroje nauczycieli są bojowe. Mówią, że jak nie teraz, to nigdy. Nawet emerytowani pedagodzy są za strajkiem, ponieważ walczą o przyszłość wnuków - dodaje Katarzyna Grzelińska.

Nastroje nauczycieli są bojowe. Jak nie teraz, to nigdy. Nawet emerytowani pedagodzy są za strajkiem

W bojowych nastrojach są również nauczyciele z powiatu nowodworskiego. Poza jedną placówką w powiecie wszystkie biorą udział w referendum.
- Na razie dysponuję wynikami z czterech placówek. Nauczyciele opowiedzieli się w nich za rozpoczęciem strajku 8 kwietnia - mówi Danuta Stępniewska, prezes ZNP w Nowym Dworze Gdańskim.

Czytaj także

Sytuację podgrzewają niefortunne wypowiedzi polityków. Najpierw zabłysnął Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.
- Nauczyciele nie mają obowiązku życia w celibacie. W związku z tym także te transfery, które są dzisiaj dokonywane, na przykład dla rodzin polskich, jak 500+, to też dotyczy nauczycieli - stwierdził na antenie radiowej Trójki.
Oliwy do ognia dolały wyliczenia posła Marka Suskiego. - Posłowie mają 8 tys. zł brutto pensji podstawowej, więc jeśli nauczyciel dyplomowany ma z kawałkiem 5 tys. zł brutto, to jest to nieduża różnica między posłem a nauczycielem - powiedział.
- Trudno komentować te nieprzychylne wypowiedzi. Działamy zgodnie z przepisami prawa. Niestety, nikt nie chce z nami rozmawiać - ani minister edukacji, ani premier Mateusz Morawiecki - komentuje Danuta Stępniewska z ZNP w Nowym Dworze Gdańskim.

Burmistrz egzaminator?
Jeśli dojdzie do nauczycielskiego strajku, Piotr Zabrocki, burmistrz Czarnego, zapowiada, że weźmie urlop w urzędzie i… będzie egzaminował uczniów. Wiele wskazuje na to, że będzie miał okazję do tego, aby się wykazać w tej roli. W szkole w Czarnem 91 procent głosujących nauczycieli opowiedziało się za przyłączeniem do ogólnopolskiego strajku. W placówce zatrudnionych jest 93 nauczycieli, w referendum wzięło udział 67 z nich. Głosy za protestem oddało 61 z głosujących.
Bardzo poważnie przygotowujemy się do strajku - mówi Piotr Zabrocki, który z wykształcenia jest nauczycielem języka polskiego. - Wygląda na to, że żadna ze stron się nie ugnie. Dla nas najważniejsze jest dobro dzieci. Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, że nie napiszą egzaminu. Ponieważ ja jestem nauczycielem i mam uprawnienia do egzaminowania, zamierzam z nich skorzystać.
Burmistrz musi sprawdzić jedynie, czy przez nieco ponad 4 lata, gdy sprawuje urząd, uprawnienia nie wygasły. Jeśli nie, zapowiada swój aktywny udział w sprawdzaniu wiedzy.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 8

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

W
Waldi

Witam mam jednak nadzieje że jest jeszcze choć cień szansy na dogadanie się nauczycieli z Rządem i minister edukacji bez udziały dzieci jednak w moich oczach te szanse z każdym dniem maleją i z każdym dniem myślę że to tego strajku jednak dojdzie i jak jest wynikach referendum weźmie w nim udział większość nauczycieli a to moim zdaniem będzie oznaczało totalną klęskę rządu i minister edukacji którzy nie potrafią dogadać się z nauczycielami którzy są ważni i powinni być ważni w Polsce dlatego że uczą wiele pokoleń ludzi.

N
Nauczyciele też tak chcą!

Ucieczka Donalda T. do Brukseli stała się inspiracją dla innych. Tu wymyślił emeryturę od 67, tam - wielokrotnie wyższą! - dostanie po ukończeniu 63 i to już po 5 latach zaiste "ciężkiej orki"...

A
AJB

Trza siem było łóczyć, Łolo i Miro, to byźcie na bagiennych matrosów dorabiających sobie w propagande ministeriumie kałolicji UBywateskej nie wyrośli, nawet u tych pedałogów od Broniarza można było się czegoś nałóczyć, vide casus Gajowego Brąka. Wrócom z Bróksely pedagogi fahofce: tow, Hubner, kapuś Boni, Rózia Thun von Messerschidt und Foce Wulf der Juncker czy Julcia Dorsz Pitera to w mig się ze strajkiem two. Broniarza uwiną. O innych POlitycznych prostych tutkach przez litość i rzeby Mira z białym noskiem w kapleksy nie wpendzać, nie wspomnem. Morzna, jak siem miało naóczycieli po WUMLU i teścia płk UB, Dziadzię, co to mawiał "mojom szkołom były Lasy Kabackie a uniwersytetem Wronki" się naumieć tak rzeby umić z Pałaca pot Rzyrandolem na odhodnem wszystko podsowiecić, od "Gęsiarki" ze ściany, PO mikser i klamki oraz gniazdka ze ścian? "Take bendom Rzplite jake ich młodzierzy howanie" jak mawiał jeden wygrztaucióh zez Zamościa jusz w XVI wieku! :))))
Bez urazy, towarzysze, to nic osobistego, ale jak mawiał pewien bardzo mądry i bardzo patriotyczny polski aktor w skeczu "Ucz się Jasiu" :"„Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistą”! :)))

b
bagienny matros ...

......nikt nie podejmie walki o przyszłość zawodu nauczyciela, jeśli Oni sami z niej zrezygnują! Obecnie administrujący kraj nad Wisłą znajdują wielkie środki finansowe, aby zaspokoić oczekiwania swojego elektoratu. Na przyszłości kraju w ogóle im nie zależy..

M
Mirek

Oszolomy z rządu sie popisały! A dlaczego te święte krowy z rządu co nic nie robia jak tlusta brochá, waleń klempa, zezowata mazurek, złodziej jojo, itd uciekają do Brukseli? Marzy im się jeszcze lepsze Eldorado? Mało nas Polaków okradli z kasy, bo im się należało?

O
Olo

Trudno komentować debili szczerskuego i suskiego! Dno dna i dwa metry mułu! I tacy wazeliniarze decydują co się komu należy? A może te kanalie po prostu przestaną pierdolic za nasze pieniądze i się wezmą za uczciwą pracę!!!!!!!!!

E
Etatowy w szkole

Strajk, potem ferie wielkanocne, weekend majowy i wakacje tuż, tuż! Da się żyć!

...

Sa za strajkiem dlaczego .Strajk bedzie ,a podwyzek nie bedzie i co.NIC na sile nie mozna wymuszac.Nauczyciele chca podwyzek za co za tak marne nauczanie plowa mlodziezy wie ,ze nic nie wie, bo nauczyciel tez nic nie wie. PRZYKRO ,ze stoja za Broniarzem i KODEM

Dodaj ogłoszenie