Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę odsłonią w Gdańsku pomnik tych, co pozostali w górach na zawsze [zdjęcia]

Grażyna Antoniewicz
Autorem zwycięskiego projektu jest student czwartego roku Wydziału Rzeźby i Intermediów Marek Ciszkowski.
Autorem zwycięskiego projektu jest student czwartego roku Wydziału Rzeźby i Intermediów Marek Ciszkowski. Janusz Tołłoczko
W najbliższą sobotę 20 października o godzinie 15.00 na Cmentarzu Centralnym „Srebrzysko” w Gdańsku odbędzie się uroczystość odsłonięcia miejsca pamięci poświęconego trójmiejskim alpinistom, którzy pozostali w górach na zawsze.

Projekt pomnika został wyłoniony w konkursie plastycznym na formę przestrzenną Miejsca Pamięci. Główną nagrodę przyznała Komisja Konkursowa, w której skład weszli przedstawiciele Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Urzędu Miasta w Gdańsku, Klubu Wysokogórskiego ”Trójmiasto” oraz Społecznego Komitetu Budowy Miejsca Pamięci .

Autorem zwycięskiego projektu jest student czwartego roku Wydziału Rzeźby i Intermediów Marek Ciszkowski. Konkursowi patronował dr. hab. Krzysztof Polkowski, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Autorem zwycięskiego projektu jest student czwartego roku Wydziału Rzeźby i Intermediów Marek Ciszkowski.
Autorem zwycięskiego projektu jest student czwartego roku Wydziału Rzeźby i Intermediów Marek Ciszkowski. Janusz Tołłoczko

Wykonanie formy przestrzennej Miejsca Pamięci zostało sfinansowane w wyłącznie z darowizn klubowych kolegów, przyjaciół, rodzin dziesiątki alpinistów oraz wsparcia Klubu Wysokogórskiego „Trójmiasto”. Powstał pomnik, który będzie miejscem modlitwy, chwili zadumy oraz wspomnień o tragicznie zmarłych kolegach i o dawnych wspinaczkach.

Dwa lata temu w środowisku członków Klubu Wysokogórskiego „Trójmiasto” zrodziła się idea symbolicznego upamiętnienia dziesięciorga kolegów i koleżanek, którzy nie mają swoich grobów w Polsce. Ciała dziesiątki pozostały w śniegach gór wysokich. Himalaiści zaginęli lub zostali pochowani

Forma przestrzenna upamiętnia: Andrzeja Jankowskiego – zginął w 1975 roku w Hindukuszu, Andrzeja Bielunia - zaginął w 1983 roku w Himalajach Nepalu,. Karola Sopickiego – zaginął w 1985 roku w Himalajach Nepalu, Ewę Kalinowską – zginęła w 1986 roku w Himalajach Garhwalu w Indiach, Czesława Jakiela – zginał w 1987 roku w Himalajach Nepalu, Mirosława Gardzielewskiego i Waclawa Otrębę – zginęli w lawinie w 1989 roku pod Everestem, Annę Bruzdowicz – zginęła w Himalajach Garhwalu w Indiach, Rafała Firczyńskiego – zginął w 1995 roku pod szczytem Aconcagua w Andach i Marka Warlikowskiego – zaginął pod szczytem Aconcagua w Andach.

Po uroczystości w sobotę, o godzinie 17.oo w Białej Baszcie w Gdańsku, siedzibie Klubu Wysokogórskiego „Trójmiasto” w Gdańsku odbędzie się wieczór wspomnień, poświęcony tym, którzy "Pozostali w górach na zawsze".

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki