Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kościerskim szpitalu wykonano pierwszą operację leczącą otyłość [ROZMOWA]

Maciej Wajer
Z dr. hab. Wojciechem Makarewiczem, chirurgiem kościerskiego Szpitala Specjalistycznego rozmawia Maciej Wajer

Przeprowadził pan niedawno pierwszą operację bariatryczną w kościerskim szpitalu, mianowicie mankietową resekcję żołądka. Może pan zdradzić trochę szczegółów na ten temat?
Operację przeprowadzono u 33-letniej pacjentki z powodu otyłości patologicznej (Indeks Masy Ciała - BMI=46). Przy obliczaniu BMI bierze się pod uwagę wagę i wzrost. Operowana chora ważyła 135 kg przy wzroście 172 cm. Operacja mankietowej resekcji żołądka polega na laparoskopowym, małoinwazyjnym wycięciu 2/3 żołądka pozostawiając żołądek w kształcie mankietu od koszuli. Ta operacja ma dwa mechanizmy działania. Po pierwsze zmniejszamy objętość żołądka, w efekcie czego pacjent, po mniejszej objętości posiłku odczuwa sytość. Po drugie, usuwamy część żołądka, w której wydzielane są znaczące ilości hormonu greliny, który odpowiada za nasze łaknienie. Należy podkreślić, że operacja mankietowej resekcji żołądka jest obecnie najczęściej wykonywaną procedurą w chirurgii otyłości. Pierwsza operacja, która miała miejsce w kościerskim szpitalu, odbyła się bez komplikacji, a pacjentka po kilkudniowej hospitalizacji opuściła placówkę.

Proszę powiedzieć, jak wyglądają przygotowania do takiej operacji?

Pacjent, który ma zamiar poddać się temu agresywnemu sposobowi leczenia, musi być odpowiednio przygotowany przez zespół specjalistów. Powinien odbyć konsultację endokrynologa, dietetyka oraz psychologa. Takim zespołem kościerski szpital dysponuje. Pacjent musi być w pełni świadomy ewentualnych zagrożeń np. wystąpienia przetoki pooperacyjnej. Równocześnie dobry efekt operacji uzyskuje się poprzez przestrzeganie zaleceń dietetycznych przez pacjenta, aktywności fizycznej, zmiany nawyków żywieniowych. Przygotowania do operacji mogą potrwać nawet do kilku miesięcy. To nie jest nagła operacja, tylko planowana.

Do niedawna takie operacje nie były zbyt częste, jednak to się powoli zmienia...

Rzeczywiście tak jest. Osobiście, wcześniej przeprowadzałem takie operacje w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oraz w Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku. Teraz zaczynamy je wykonywać w Kościerzynie. Coraz więcej osób decyduje się na taki krok i takie operacje stają się coraz bardziej powszechne. Trzeba sobie zdawać sprawę, że otyłość jest chorobą. Osoby, które się z nią borykają, cierpią również na inne schorzenia np. cukrzycę, nadciśnienie, choroby stawów itp. Chciałbym podkreślić, że operacja wpływa na osłabienie tych dolegliwości. Miałem takich pacjentów, którzy po jej przeprowadzeniu, nie musieli przyjmować już leków na nadciśnienie czy cukrzycę.

Czy taka operacja jest płatna, kto może z niej skorzystać?
Ta operacja jest przeprowadzana w ramach procedury NFZ. Istnieje również możliwość wykonania zabiegu na zasadach komercyjnych. Aby podjąć decyzję o jej przeprowadzeniu, osoba zainteresowana musi trafić do naszego szpitala na konsultację. Oczywiście musi mieć skierowanie od lekarza rodzinnego. Następnie po konsultacji zapadają już konkretne decyzje dotyczące dalszej procedury, o której wspominałem na początku naszej rozmowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki