Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W grudniu ubiegłego roku w Gdańsku doszło do 331 kradzieży rzeczy. Jak się uchronić przed kieszonkowcami?

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
KMP Gdańsk
Grudzień to wyjątkowy miesiąc, bardzo często robimy zakupy w zatłoczonych sklepach, podróżujemy. Niestety to również okres wzmożonej aktywności złodziei. W grudniu ubiegłego roku w samym Gdańsku doszło do 331 kradzieży rzeczy. Jak zabezpieczyć się przed kieszonkowcami?

Niestety statystyki nie pozwalają patrzeć optymistycznie w przyszłość. W listopadzie br. w Gdańsku zanotowano o 70 kradzieży rzeczy więcej niż w tym samym miesiącu w ubiegłym roku, kiedy odnotowano 226 tego typu przestępstw. Policja podkreśla, że kieszonkowcy zazwyczaj działają w grupie, a ich ulubione miejsca to autobusy, sklepy, pociągi oraz dworce kolejowe.

Jak zabezpieczyć się przed kieszonkowcami podczas zakupów?

W trakcie zakupów funkcjonariusze uczulają na to, żeby nie trzymać portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek oraz w bocznych kieszeniach toreb. Kiedy już płacimy za zakupy, najlepiej jak będziemy mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy, żeby nie pokazywać całej zawartości portfela. Kobiety powinny szczególną uwagę zwrócić na trzymanie torebki z przodu oraz zamknięciem do siebie. Dodatkowo podczas pakowania zakupów czy płacenia w sklepie nie powinny odkładać toreb - jest to najlepsza sytuacja dla złodzieja, który głównie wykorzystuje nieuwagę ofiary.

Jak zabezpieczyć się przed kieszonkowcami podczas korzystania ze środków komunikacji publicznej?

Najbardziej jesteśmy narażeni w trakcie wsiadania i wysiadania z zatłoczonego autobusu, tramwaju oraz pociągu. Podstawową zasadą jest unikanie pustych przedziałów, co często pasażerowie preferują podczas podróży. Trzeba również pamiętać o tym, żeby nie pozostawiać bagażu bez opieki. Jeżeli już dojdzie do kradzieży np. naszych dokumentów lub karty płatniczej musimy natychmiast zawiadomić Policję.

Jak nazywani są członkowie kilkuosobowych grup złodziejskich?

Każdy w takiej zorganizowanej grupie ma wyznaczone zadania. Wszystko zaczyna się od "tycera", który wyszukuje przyszłą ofiarę i stwarza sztuczny tłok. Najważniejsze zadanie należy do "robotnika", ponieważ to on kradnie. W trakcie akcji nad wszystkim czuwa "świeca" - osoba prowadząca obserwację. Całą akcję kończy "konik", który przejmuje od innego złodzieja skradzione przedmioty i znika.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki