Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gdyni trwa XIII Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Ponad 60 filmów w pokazach konkursowych

OPRAC.: red.
Tegoroczna edycja festiwalu to niemal 100 filmów o tematyce historycznej oraz dyskusje, wystawy i spotkania z twórcami. Jak informuje Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor festiwalu, w programie wydarzenia znalazło się 5 konkursów w kategoriach międzynarodowych i krajowych filmów dokumentalnych oraz fabularnych, a także wideoklipów. Jest też konkurs radiowy – na najlepszy reportaż dokumentalny.

Uroczystą galę otwarcia festiwalu zdominowało wręczenie nagród – Platynowego Opornika dla Ewy Dałkowskiej, Sygnetu Niepodległości ppłk. Stanisławie Kociełowicz ps. „Iskierka”, walczącej w czasie II wojny światowej w Szarych Szeregach oraz Drzwi do Wolności Wiesławowi Kapturowicz-Kapergren i jego żonie Danucie. To ostatnie wyróżnienie przyznano za prowadzenie działalności patriotycznej i wspieranie „Solidarności” podczas przymusowej emigracji.

Drzwi do Wolności otrzymali także inni wyróżnieni. Wśród nich znalazł się kpt. Jan Kowalczys „Śmiały”. To żołnierz Armii Krajowej aresztowany przez KGB. W trakcie brutalnego śledztwa torturowany i bestialsko bity. Skazany przez KGB na 10 lat pozbawienia wolności oraz 5 lat pozbawienia praw publicznych. Został zesłany na Sybir. Był więziony w łagrach, obozach i miejscach zsyłek na terenie ZSRR. Ojciec Bronisław Sroka, uhonorowany ta nagrodą był aresztowany przez UB za działalność w tajnych antykomunistycznych organizacjach, a 14 grudnia 1981 odprawił na prośbę strajkujących stoczniowców mszę św.

Drzwi do wolności otrzymał także aktor Piotr Fronczewski. W jego imieniu statuetkę z rąk Pawła Nowackiego odebrał Krzysztof Fus.
Laureatem Drzwi do wolności został również pan Grzegorz Wołoszczak, który działał w podziemnych strukturach „Solidarności” i „Solidarności Walczącej”. Przygotowywał studentów do strajków. Był współodpowiedzialnym za bezpieczeństwo Ojca Św. Podczas pielgrzymki do Polski w 1979 r. Drzwiami do wolności nagrodzono również twórców filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”. Nagrodę odebrał ojciec Paweł Cebula.

Ostatnia nagroda, statuetka Przyjaciela Festiwalu, trafiła w ręce dziennikarza Marcina Wikło.

- Mamy bardzo dużo przyjaciół i tak naprawdę każdy z państwa zasługuje na taką nagrodę – powiedział dyrektor NNW Arkadiusz Gołębiewski.

Uroczysta Gala otwarcia XIII Festiwalu NNW zakończyła się pokazem specjalnym węgierskiego filmu „Natural light” w reżyserii jest Denesa Nagyego. Festiwal potrwa do 2 października. Szczegółowy plan dostępny jest we wszystkich miejscach festiwalowych wydarzeń, a także w wersji elektronicznej na stronie

www.festiwalnnw.pl

.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki