Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotr Mazurek, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej o Festiwalu NNW: „To bardzo ważne miejsce na mapie polskiego patriotyzmu”

red
W ramach Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, rozmawiamy z Piotrem Mazurkiem, pełnomocnikiem rządu ds. polityki młodzieżowej, o młodzieżowej polityce historycznej i patriotyzmie młodego pokolenia Polaków.

Mamy w Gdyni święto kina patriotycznego, nie sposób nie zacząć właśnie od tego.

To impreza z dużą tradycją. Jestem tutaj po raz trzeci i niezmiernie się cieszę, że ten festiwal od tylu lat działa i ciągle się rozrasta. Dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski, z roku na rok angażuje w niego coraz więcej nowych pomysłów. Chapeau bas dla organizatorów, obowiązkiem państwa Polskiego jest tutaj być i wspierać festiwal z tak dużym dorobkiem artystycznym.

Porozmawiajmy o tej pomocy. Jaka jest rola państwa w tego typu festiwalach?

Wsparcie instytucji publicznych, jak i rządowych, oraz samorządowych, ponieważ w tym festiwalu partycypuje również miasto Gdynia, jest bardzo istotne. Bardzo się cieszymy, że możemy wspierać taką inicjatywę. Z punku widzenia patriotyzmu i przywracania pamięci o polskich bohaterach, czy też dialogu międzypokoleniowego, dzieje się tutaj bardzo dużo pozytywnych rzeczy.

Jak zorganizować dialog międzypokoleniowy i zachęcić młodzież do zainteresowania się historią?

Inwestujemy w nowoczesne formy przekazu. Między pokoleniami Polaków jest spora różnica m.in. w rodzaju mediów z jakich korzystają, czy też w jaki sposób uzyskują informację. Inaczej również wyrażają przywiązanie do wartości sobie bliskich. Młodzi ludzie lubią formy krótkie, obrazkowe, różnego rodzaju klipy, które przyjmują się dużo bardziej niż długie filmy. Musimy tworzyć przekaz w taki sposób, żeby był on skumulowany w pigułce, a jego treść była przekazywana w syntetycznym skrócie. Dzięki temu możemy przekazać złożone procesy naszej historii. To nie jest proste, ale wielu przedstawicieli świata kultury, którzy uczestniczą w tym wydarzeniu, pokazuje, że jest to możliwe. Przypomnę, że w temacie historii Polski powstało również kilkaset filmów, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które opowiadają o ważnych wydarzeniach z naszej historii. Wspieramy również organizacje pozarządowe. Stworzyliśmy Fundusz Patriotyczny, który po raz pierwszy w tym roku, rozdawał granty na inicjatywy społeczne w temacie pielęgnowania polskiego patriotyzmu. Działamy również w ramach Narodowego Instytutu Wolności. Różnymi strumieniami, dzięki zaangażowaniu państwa, do organizacji pozarządowych płynie w tej chwili najwięcej pieniędzy w historii. Cieszę się, że wiele środowisk pozarządowych i społecznych potrafi z tych pieniędzy korzystać i przedstawiać ciekawe, patriotyczne inicjatywy.

W ramach Festiwalu NNW to np. program Młodzi dla historii. Na czym on dokładnie polega?

To cały komponent towarzyszący temu festiwalowi. Organizatorzy zadbali o to, żeby stworzyć tutaj przestrzeń dla młodych i początkujących twórców, którzy mogą się bardzo wiele nauczyć od obecnych tutaj, doświadczonych artystów. To również część realizowanego tutaj dialogu międzypokoleniowego. Ludzie kultury, artyści dzielą się swoim doświadczeniem. Jest z nami również pokolenie kombatantów np. pani Maria Mirecka-Loryś, która daje nam, młodym świadectwo. Te wszystkie pokolenia mają tutaj szansę się spotkać i wspólnie porozmawiać.

Na specjalnych panelach dyskusyjnych rozmawiacie m.in. o młodych Polakach poza granicami kraju. Jak współpracować z młodą Polonią?

Bardzo istotna jest ich więź z Polską i chęć pielęgnowania polskiego języka i tradycji. Wspieramy ich na wiele różnych sposobów. W Festiwalu NNW uczestniczą Polacy z Białorusi czy Ukrainy. Chcemy ułatwić im przekazywanie polskości z pokolenia na pokolenie. Bardzo ważne są tu kwestie finansowe, jednak już teraz mamy zorganizowany cały program dla Polonii i Polaków zagranicą. Wspieramy tam polskie media oraz organizacje zajmujące się nauczaniem języka polskiego. Chronimy również miejsca pamięci o Polsce. Powołaliśmy Instytut Polskiego dziedzictwa kulturowego - Polonika, który jest wyspecjalizowany w tematyce m.in. miejsc pochówku Polaków. Pozostajemy w regularnym kontakcie z Polonią. W tej chwili przeprowadzamy konsultacje w sprawie strategii polityki młodzieżowej, które obejmują również tych młodych Polaków, którzy wyjechali w celach zarobkowych lub też edukacyjnych na Zachód. Uważnie ich słuchamy i będziemy, dzięki realnym działaniom, zachęcać ich do powrotu. To właśnie powrót młodych do Polski jest dla nas priorytetem. Jeżeli chodzi o Polaków na Wschodzie, to w dużej mierze osoby, których rodzice zostali w swojej ojcowiźnie. Tutaj kwestia jest bardziej złożona. Wspieramy ich działalność tam na miejscu, ale pamiętamy również o repatriacji. Nasza polityka, jeżeli chodzi o Polaków poza granicami kraju jest wielowątkowa, a środowiska młodzieżowe, szczególnie dla mnie, są tej polityki bardzo istotnym partnerem. Współpracujemy np. z Fundacją Młode Kresy. W kierunku zachodnim prowadzimy działania z Our Future Foundation i kierujemy specjalne programy dla Polaków studiujących zagranicą. Ten dialog przynosi realne efekty.

Jednym z tematów poruszanych na festiwalu był patriotyzm młodych. Gdzie widzicie przestrzeń do szerzenia patriotyzmu wśród młodzieży?

Przede wszystkim zachęcamy do działania. Pamiętajmy, że młodzi często działają przez organizacje pozarządowe i zrzeszenia, które umożliwiają inicjatywy w przeróżnych formach. Zaczynając od działań edukacyjnych i naukowych kończąc na pomocy kombatantom. Wspieramy działania międzypokoleniowe. W tej chwili najwięcej pieniędzy płynie ze środków rządowych do właśnie trzeciego sektora, nigdy nie było tak dużej ilości dotacji. Z tych właśnie źródeł inicjatywy młodzieżowe korzystają i dzięki nim mają możliwości rozwoju i powiększania obszaru odziaływania.

Będziecie się nadal angażować w ten festiwal?

To bardzo ważne miejsce na mapie polskiego patriotyzmu polskiej kultury i inicjatyw patriotycznych. Z miłą chęcią będziemy uczestniczyć także w przyszłych jego wydarzeniach. Należy rozwijać tego rodzaju inicjatywy. Będziemy zapraszać tutaj jak najwięcej młodych ludzi. Ilość inicjatyw towarzyszących Festiwalowi NNW jest bardzo budująca. Idzie to dobrą drogą i jestem spokojny o to, że z roku na rok będzie tu coraz więcej młodych osób. Zachęcam, żeby w przyszłym roku również tutaj przyjechać, żeby ta społeczność, która już wokół tego festiwalu powstała, jeszcze się poszerzyła.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki