Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Święto kina patriotycznego już w Gdyni! XIII edycja potrwa do 2.10.2021 r.

ŁK
W Gdyni zaczyna się Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Święto kina patriotycznego
W Gdyni zaczyna się Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Święto kina patriotycznego Festiwal Filmowy NNW
XIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” to blisko sto filmów o tematyce historycznej, które zostaną zaprezentowane w Gdyni. Wyjątkowe wydarzenie na filmowej mapie Europy, kierowane jest do twórców oraz środowisk interesujących się historią. Prezentuje filmy kina światowego, europejskiego i polskiego, ukazujące różne drogi do wolności narodów, jak i wolności indywidualnej każdego człowieka. XIII Festiwal Filmowy NNW odbędzie się w dniach 29 września-2 października 2021 roku.

W Gdyni zaczyna się Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

W programie wydarzenia znalazło się pięć konkursów:

  • Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych,
  • Konkurs Wideoklipów,
  • Międzynarodowy Konkurs Filmów Dokumentalnych,
  • Konkurs Filmów Polskich,
  • Konkurs Radiowy.

W polskich filmach dokumentalnych, które zostaną pokazane na NNW, a w tym roku będzie ich w konkursie aż 30, forma filmu będzie skupiać się na jednostce i historii człowieczeństwa.

Stałym zadaniem festiwalu jest praca z młodzieżą. W tym celu od 11 lat działa projekt Młodzi dla historii. Nową formą dotarcia do młodych ludzi są wideoklipy o tematyce historycznej.

O randze wydarzenia świadczy również wyjątkowy skład jury – to nie tylko filmowi specjaliści, ale i również obecni na festiwalu świadkowie historii. W tym roku specjalną nagrodę otrzyma 106-letnia Maria Mirecka-Loryś (komendantka NZW kobiet) oraz pośmiertnie, w roku 120. rocznicy urodzin, rotmistrz Witold Pilecki.

– Stajemy się zakładnikami nowych projektów, które ciągle wymyślamy – mówi o wydarzeniu Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor NNW. – Co roku dokładamy coś nowego. To duże wyzwanie dla naszego skromnego stowarzyszenia. Ciągle uciekamy do przodu, bo widzimy potrzeby środowiska filmowego opowiadającego o historii, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Stajemy się takim miejscem, w którym wiele osób chce opowiedzieć swoją historię.

– Nowością festiwalu jest dodatkowa część edukacyjna. Sukcesem okazało się stworzenie Pitching Forum – miejsca, gdzie twórcy filmów dokumentalnych mogą rozwijać swoje projekty, od pomysłu do scenariusza. Potem szukają odpowiedniej formy, a w końcu, przez prezentacje autorskie, zdobywają finanse na realizację projektu.

– Potwierdzeniem tego sukcesu jest film „Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza”, który w tym roku wszedł do kin, a my będziemy go prezentować ze specjalnym udziałem bohatera filmu.

– W tym roku na bazie sześcioletnich doświadczeń z filmem dokumentalnym otworzyliśmy na festiwalu kurs fabularny. Wszystko działa pod nowym szyldem Akademii Filmowej NNW. Jesteśmy po pierwszych warsztatach, trwają prace z opiekunami projektów filmów fabularnych. Powołaliśmy też Akademię mediów polonijnych – podkreśla Gołębiewski.

W tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych weźmie udział 15 filmów:

  • Adam, reż. Mario Šulina / Chorwacja,
  • Aida / Quo Vadis, Aïda?, reż. Jasmila Žbanić / Austria, Francja, Holandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Turcja, Rumunia, Afganistan, Bośnia i Hercegowina,
  • Amnestia / Amnestie, reż. Jonáš Karásek / Słowacja,
  • Caged Birds / Bis wir tot sind oder frei, reż. Oliver Rihs / Szwajcaria,
  • Captives / Foglyok, reż. Kristóf Deák / Węgry,
  • Havel, reż. Slávek Horák / Czechy,
  • Kraina Cienia / Krajina ve stínu, reż. Bohdan Sláma / Czechy, Słowacja,
  • Mistrz, reż. Maciej Barczewski / Polska,
  • Natural light / Természetes fény, reż. Dénes Nagy / Węgry, Łotwa, Francja, Niemcy,
  • Nędzarz i madame, reż. Witold Ludwig / Polska,
  • Rzhev / Ржев, reż. Igor Kopylov / Rosja,
  • Shindisi, reż. Dito Tsintsadze / Gruzja,
  • Star Sand, reż. Roger Pulvers / Japonia, Australia,
  • Szabadok, reż. Szilárd Bernáth / Węgry, Rosja,
  • The Flood, reż. Victoria Wharfe McIntyre / Australia.

Jak zwykle wszystkie projekcje filmowe i aktywności festiwalowe są za darmo dostępne dla każdego. Ze względu na bardzo bogaty program tegorocznego festiwalu, wielość poruszanych tematów i liczbę zaplanowanych wydarzeń, atrakcje festiwalowe są dostępne w kilku miejscach Gdyni.

  • Pokazy filmowe, dyskusje, spotkania z twórcami odbywają się przede wszystkim w Gdyńskim Centrum Filmowym i w Teatrze Muzycznym, ale także w Muzeum Marynarki Wojennej.
  • Muzeum, a także Klub Marynarki Wojennej „Riviera” to też główne miejsca paneli dyskusyjnych, prezentacji multimedialnych oraz promocji wydawniczych.
  • Goście festiwalowi mogą także skorzystać z atrakcji, pokazów, spotkań i wystaw zaplanowanych w kinie plenerowym i na Placu Grunwaldzkim.

Szczegółowy plan jest dostępny we wszystkich miejscach festiwalowych wydarzeń, a także w wersji elektronicznej na stronie www.festiwalnnw.pl. Organizatorzy informują, że te osoby, które nie będą mogły przyjechać do Gdyni, mają możliwość uczestniczenia w festiwalu w wersji online. Podobnie jak w zeszłym roku, uruchomiona będzie też internetowa telewizja festiwalowa.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie