Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gdańsku będzie rondo im. Tadeusza Mazowieckiego. Radni przegłosowali uchwałę

Ewelina Oleksy
Będzie rondo Tadeusza Mazowieckiego przy skrzyżowaniu ulic Marynarki Polskiej i Wielopole, w pobliżu Stadionu Energa Gdańsk i tunelu pod Martwą Wisłą
Będzie rondo Tadeusza Mazowieckiego przy skrzyżowaniu ulic Marynarki Polskiej i Wielopole, w pobliżu Stadionu Energa Gdańsk i tunelu pod Martwą Wisłą Przemek Świderski
W czwartek na sesji Rady Miasta Gdańska przegłosowana została uchwała o nadaniu ronda przy skrzyżowaniu ulic Marynarki Polskiej i Wielopole im. Tadeusza Mazowieckiego.

Z wnioskiem w tej sprawie wystąpił prezydent Paweł Adamowicz oraz organizacja Pracodawcy Pomorza.

Uzasadnienie uchwały ws. nadania rondu w Letnicy w Gdańsku im. Tadeusza Mazowieckiego jest obszerne. Czytamy w nim m.in., że " Rząd Mazowieckiego kładł fundamenty pod budowę demokratycznego państwa. Reformował gospodarkę, przywrócił niezależność polskiej polityce zagranicznej, doprowadził do uznania polskiej granicy zachodniej przez jednoczące się Niemcy, przeprowadził zmianę nazwy państwa na Rzeczpospolita Polska oraz rozpisał wybory samorządowe".

- Nie będę powtarzała tego, co mówiłam w ubiegłym roku, faktów, które nie podlegają dyskusji. Mazowiecki to postać kontrowersyjna nie tylko ze względu na jego działalność antypolską i antypatriotyczną w latach 50- tych. Z całą pewnością mamy wiele postaci, których życiorysy zostały dogłębnie przebadane, które można uhonorować. Dużo lepiej byłoby nadać temu rondu imię Kopackiego, prezesa przedwojennej Gedanii- wskazywała Anna Kołakowska z PiS.

Aleksandra Dulkiewicz:- To miejsce, to rondo, nie powstałoby gdyby nie rząd Mazowieckiego, gdyby nie te zmiany, które wtedy zachodziły. Dziś to, że wyróżniamy Tadeusza Mazowieckiego w ten sposób, to jest nasza powinność.

Czytaj też: W Gdańsku będzie rondo im. Tadeusza Mazowieckiego?

-W uchwale jest napisane, że nazwy ulic pochodzące od nazwisk możemy nadawać po 5 latach od czasu śmierci danej osoby. Chyba, że są jakieś szczególne okoliczności. Co takiego stało się szczególnego i wyjątkowego, że prezydent nie chce czekać zgodnie z uchwałą tych 5 lat? Skąd ten pośpiech? - pytał Strzelczyk.

Dulkiewicz: - W niedzielę otworzyliśmy tunel pod Martwą Wisłą. Wiem, być może media narodowe tego nie zauważyły. Ale to się właśnie stało.

Kazimierz Koralewski, PiS:- Argument o zasługach jest w tym kontekście nietrafiony. Gdyby mówić, że wszystko to co się w Gdańsku wydarzyło, wydarzyło się dzięki Mazowieckiemu, to równie dobrze moglibyśmy mieć w mieście rondo Gorbaczowa.

Wojciech Błaszkowski, PO:- Z przykrością stwierdzam, że powtarza się sytuacja z ubiegłorocznej sesji. Państwo protestują z jednej strony, że ulica nie powinna się nazywać Komputerowa, bo musi mieć godnego patrona, z drugiej gdy nadajemy rondu imię takiej osoby, to też protestujecie.

Emilia Lodzińśka, radna PO- Pierwszy raz się zgodzę z radnymi PiS. Moim zdaniem to rondo nie powinno nosić imienia Mazowieckiego. Jego imię powinniśmy nadać miejscu bardziej reprezentacyjnemu. Może nazwijmy tak tunel pod Martwą Wisłą?

Za wnioskiem było 22 radnych, 10 przeciwko. Uchwała została podjęta. Będzie rondo Tadeusza Mazowieckiego przy skrzyżowaniu ulic Marynarki Polskiej i Wielopole, w pobliżu Stadionu Energa Gdańsk i tunelu pod Martwą Wisłą.

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta przegłosowano również uchwałę o nadanie abp Tadeuszowi Gocłowskiemu honorowego obywatelstwa Gdańska. Więcej:

Honorowe obywatelstwo Gdańska dla abp Gocłowskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki