Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa śmieciowa na Pomorzu do poprawki? Kto za obowiązkową segregacją śmieci?

Ewelina Oleksy
Obowiązkowa segregacja śmieci? Większość urzędników jest  za, uważając, że to uszczelni gospodarkę odpadami, bo pozostawienie możliwości niesegregowania wypacza sens reformy.
Obowiązkowa segregacja śmieci? Większość urzędników jest za, uważając, że to uszczelni gospodarkę odpadami, bo pozostawienie możliwości niesegregowania wypacza sens reformy. P. Świderski
Czy segregacja śmieci powinna być obowiązkowa? Pomorskie gminy są podzielone w tej sprawie. Tymczasem, zdaniem Macieja Lisickiego, wiceprezydenta Gdańska, pomysł wprowadzenia obowiązkowej segregacji jest strzałem w dziesiątkę.

- To bardzo dobra propozycja, rozwiązałaby wiele problemów, jakie dziś powstają. Obecnie ta kwestia jest źle skonstruowana w ustawie, bo cena podstawowa dotyczy śmieci niesegregowanych, a jeśli segregujesz, to masz nagrodę w postaci niższej ceny. Powinno być dokładnie odwrotnie, czyli: jest obowiązek segregacji i cena podstawowa dotyczy takich właśnie śmieci, a jak nie segregujesz, to płać karę - wskazuje Maciej Lisicki, wiceprezydent Gdańska.

Czytaj także: Ustawa śmieciowa: Co zmieni orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego?

Wprowadzenie obowiązkowej segregacji do działającej od lipca "rewolucji śmieciowej" proponuje Tadeusz Arkit, poseł sejmowej Komisji Ochrony Środowiska. Jego zdaniem - tylko taki wymóg może sprawić, że Polska osiągnie poziom odzyskiwania odpadów narzucony przez Unię Europejską.

Pomorskie gminy są podzielone w sprawie tego, czy obowiązkowa selekcja śmieci to trafiony pomysł.
Tymczasem poseł Arkit już zapowiada, że przy nowelizowaniu obowiązującej ustawy śmieciowej będzie optował za takim rozwiązaniem. - Uważam, jak zresztą wielu fachowców, że w ustawie powinien być zapisany obowiązek segregacji śmieci - wyjaśnia. - Obecne dopuszczanie wyboru w tej kwestii powoduje, że słabiej dociera do nas, że nigdy nie wolno śmiecić czy produkować nadmiernej ilości odpadów.

W Gdańsku śmieci segreguje 86 proc. mieszkańców.

- Jesteśmy zadowoleni z tego poziomu, ale liczymy na to, że w miarę upływu czasu będzie lepiej - wskazuje Katarzyna Kaczmarek z Zarządu Dróg i Zieleni. A zdaniem Macieja Lisickiego, wiceprezydenta Gdańska, pomysł wprowadzenia obowiązkowej segregacji jest strzałem w dziesiątkę.

W Trójmieście najlepiej, jeśli chodzi o segregację, jest w Sopocie, gdzie zadeklarowało ją aż 94 proc. mieszkańców.

- Większość z nich poprawnie się z tego wywiązuje. Do tej pory nie zmieniliśmy nikomu - w formie nakazu - deklaracji ze śmieci segregowanych na niesegregowane i nie podwyższyliśmy opłat - mówi Anna Dyksińska z sopockiego magistratu. - Dokładnymi wskaźnikami i danymi dotyczącymi segregacji w Sopocie będziemy jednak dysponowali w połowie stycznia - zaznacza.

Gdyńscy urzędnicy zapowiadają, że w tym roku będą kładli większy nacisk na selektywną zbiórkę odpadów. W planach jest więc kontynuacja kampanii edukacyjnej.
- Jesteśmy zadowoleni z osiągniętego poziomu recyklingu, choć nie zamierzamy spocząć na laurach. Na pewno możemy liczyć na wzrost tego wskaźnika w 2014 r., bo ponad 60 proc. gdynian wybrało segregację śmieci - mówi Adam Majewski z Referatu Ekorozwoju w gdyńskim magistracie.

Czy pomorskie gminy segregują śmieci? I co sądzą o pomyśle posła? - CZYTAJ więcej w czwartkowym papierowym (9.01.2014) wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" lub w jego wersji elektronicznej.

TU kupisz e-wydanie "Dziennika Bałtyckiego"!

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki