Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upłynął termin powołania obwodowych komisji wyborczych w wyborach na prezydenta RP. W Sopocie utworzono zaledwie 2 komisje na 21 potrzebnych

Karol Uliczny
Karol Uliczny
W Sopocie udało się powołać tylko dwie komisje wyborcze
W Sopocie udało się powołać tylko dwie komisje wyborcze Przemyslaw Swiderski
20 kwietnia upłynął ustawowy termin powołania przez komisarzy wyborczych obwodowych komisji wyborczych w wyborach na prezydenta RP. W Sopocie na 21 niezbędnych komisji udało się powołać zaledwie dwie. W Gdańsku zaś zebrano ustawowe składy 160 komisji na 183 potrzebne do przeprowadzenia wyborów.

W poniedziałek (20.04.2020) minął termin ogłoszenia przez komisarzy wyborczych składów obwodowych komisji wyborczych na terenie gmin całej Polski. Kandydatów do zasiadania w komisjach zgłaszali pełnomocnicy wyborczy bądź uprawnione przez nich osoby do 10 kwietnia 2020 r. Po tym terminie w wielu samorządach zgłaszano problemy niewystarczającej liczby osób niezbędnych do prawidłowego przeprowadzenia wyborów.

Dwie komisje wyborcze na 21 potrzebnych w Sopocie

W poniedziałek 20.04.2020 r. do Urzędu Miasta Sopotu wpłynęło pismo Komisarza Wyborczego w Gdańsku informujące, że zgodnie z kalendarzem wyborczym powołuje jedynie dwie obwodowe komisje wyborcze na 21 wymaganych. Do prac w komisjach zgłosiło się łącznie 78 osób na minimalne 105, z czego tylko w dwóch komisjach liczba zgłoszeń pozwoliła na ich utworzenie.

- Widać, że mieszkańcy Sopotu są mądrzejsi niż partia rządząca – komentuje Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Zdrowie i poszanowanie demokracji jest dla nich najważniejsze.

Udało się powołać jedynie 6-osobową komisję nr 2 przy Placu Zdrojowym 2 oraz 5-osobową komisję nr 3 w Zespole Szkół Handlowych przy ul. Kościuszki.

160 komisji wyborczych na 183 potrzebne w Gdańsku

W Gdańsku jeszcze w na początku ub. tygodnia liczba kandydatów była mniejsza niż połowa wymaganych członków. Po apelu komisarza wyborczego do pełnomocników wyborczych, by dokonywali dodatkowych zgłoszeń, udało się uzupełnić składy wielu z nich (w niektórych przypadkach brakowało nawet 11 osób). Ostatecznie w stolicy województwa zebrano ustawowe składy 160 komisji na 183 potrzebne do przeprowadzenia wyborów.

Komisarz wyborczy może uzupełnić skład komisji

Zgodnie z Kodeksem Wyborczym, w przypadku, gdy liczba zgłoszonych kandydatów jest mniejsza niż minimalny skład liczbowy obwodowej komisji wyborczej, Komisarz Wyborczy uzupełnia skład komisji spośród wyborców, którzy się do niego zgłosili oraz: mają ukończone 18 lat, zamieszkują województwo, którego dotyczy komisja i wyrażają na to zgodę.

Wybory w formie tradycyjnej prawdopodobnie nie odbędą się

Przypomnijmy, że powołanie obwodowych komisji wyborczych dotyczy głosowania w formie tradycyjnej, z uczestnictwem wyborców przy urnach. Mimo kompletowania ich składów, a wkrótce, prawdopodobnie także szkolenia członków, wybory w tej formie niemal na pewno nie odbędą się. Komisje zostaną rozwiązane zarówno w przypadku przegłosowania propozycji Prawa i Sprawiedliwości w sprawie głosowania korespondencyjnego, jak i tej opozycji, przełożenia wyborów na maj 2020 r.

Możliwość organizacji wyborów na dotychczasowych warunkach praktycznie przekreśliła decyzja prezydenta, który 17 kwietnia 2020 r. podpisał się pod zapisami, które kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej cedują na Ministra Aktywów Państwowych. Chodzi m.in. o ustalanie wzoru kart oraz zlecenie ich druku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki