Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku najlepszym onkologicznym szpitalem na Pomorzu!
Jedna z pacjentek opisuje:
– Jestem pacjentką onkologiczną UCK od 2004 roku. Od początku mojej choroby czułam, że trafiłam w dobre miejsce i pod opiekę świetnych specjalistów. W czasie choroby, jak i teraz, gdy bywam na kontroli i badaniach, czuję się bezpiecznie i wiem, że, w razie potrzeby, uzyskam pomoc.
Kolejne miejsca w tym rankingu zajęły ex aequo:
- Wojewódzkie Centrum Onkologii Copernicus w Gdańsku
- oraz Szpital Morski im. PCK w Gdyni,
- oba z oceną 4,2/5.
W tych ośrodkach – zdaniem osób tam się leczących, bardzo dobrze oceniane jest przestrzeganie praw pacjenta.
Najwyższą ocenę w skali kraju otrzymał Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Na 4,7/5 oceniło ten ośrodek 198 chorych. Pacjenci tej placówki wysoko oceniają sposób leczenia oraz opiekę personelu medycznego. Jeden z pacjentów pisze:
– Jeszcze się nie spotkałem z tak wspaniałym personelem. Wielkie ukłony w stronę lekarzy, inni powinni brać z nich przykład.
Najwięcej opinii na portalu Onkomapa (691) zgromadziło Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy, które uzyskało ocenę 4,4/5. W tej placówce bardzo dobrze oceniany jest komfort pacjenta. Chora, lecząca się w tym ośrodku, pisze:
– Personel, na który trafiłam, na wysokim poziomie. Warunki szpitalne super. Pod każdym względem mogę ocenić tylko na plus. Można by sobie życzyć, aby wszystkie szpitale tak funkcjonowały.
Onkomapa.pl. Co to za ranking?
W Polsce nie istnieje ogólnodostępna baza placówek i lekarzy, w której pacjenci mogliby znaleźć informacje na temat pomiarów wskaźników jakości i efektywności leczenia. Chorzy na raka są zmuszeni szukać informacji o ośrodkach na własną rękę. Dlatego Fundacja Alivia prowadzi ogólnodostępny portal Onkomapa.pl, na którym pacjenci i ich bliscy mogą wyrazić własną opinię na temat 108 szpitali i prawie 3,5 tys. lekarzy w nich pracujących. Ocenie podlegają placówki, które w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia realizują przynajmniej dwie z trzech procedur:
- chemioterapię,
- radioterapię,
- chirurgię onkologiczną.
Ocena jest mierzona w skali od 1 do 5 i obejmuje:
- organizację oraz sposób leczenia,
- opiekę personelu medycznego,
- przestrzeganie praw pacjentów oraz ich komfort.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy portal odwiedziło ponad 175 tys. użytkowników, którzy zostawili prawie 2,5 tys. opinii. Na potrzeby poniższego zestawienia wzięto pod uwagę placówki, które uzyskały powyżej 150 opinii.
– Mierzenie zadowolenia pacjentów z oferowanej im opieki jest niezmiernie istotne, ponieważ poziom satysfakcji chorego wpływa na zaufanie do lekarza, a to z kolei ma bezpośredni wpływ na relację z nim i przekłada się na skuteczność leczenia, np. poprzez stosowanie się do zaleceń – tłumaczy Agata Polińska, wiceprezes Fundacji „Alivia”.
– Możliwość wyrażenia swojej opinii i poziomu satysfakcji ze świadczonych usług upodmiotawia pacjenta w systemie opieki zdrowotnej i sprawia, że jego doświadczenie staje się istotnym wskaźnikiem, na który wszyscy interesariusze powinni zwracać uwagę, co obecnie nie zawsze ma miejsce.
Fundacja Alivia gromadzi opinie o placówkach onkologicznych w całej Polsce. Na portalu Onkomapa.pl pacjenci mogą łatwo znaleźć polecany ośrodek i wyrazić swoje zdanie o poziomie opieki, jaki oferują szpitale leczące nowotwory.
– Dzięki rankingowi dostępnemu na stronie Onkomapa pacjenci zyskują poparte doświadczeniem innych chorych informacje, w których placówkach mogą liczyć na szacunek, komfort oraz życzliwą opiekę – dodaje.
Onkologia poobijana po pandemii. Czy chorzy, u których zdiag...
MEDYCZNE RANKINGI. NAJLEPSI SPECJALIŚCI W TRÓJMIEŚCIE I NA POMORZU
Czy Polacy boją się Legionelli?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?