Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unikatowe dokumenty z czasów Wolnego Miasta Gdańska

Marek Adamkowicz
- Pozyskane dokumenty są wyjątkowe - mówi Piotr Mazurek
- Pozyskane dokumenty są wyjątkowe - mówi Piotr Mazurek Marek Adamkowicz
Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk wzbogaciła się o zbiór unikatowych dokumentów. Jest to ponad dwadzieścia różnego rodzaju metryk, zaświadczeń, odpisów. Do tego przedwojenna książeczka żeglarska.

- Dokumenty, które do nas trafiły, należały do Cezara Ciechanowskiego - informuje Piotr Mazurek z SHWMG. - Ich wyjątkowość polega między innymi na tym, że są dokładnym zapisem losów człowieka, w których zawiera się cały wiek dwudziesty.

Z metryk wynika, że Cezar Ciechanowski przyszedł na świat w 1913 r. w Petersburgu. Był synem Aleksandra, inżyniera okrętownictwa i, jak to określono, kandydata nauk matematycznych. Po rewolucji bolszewickiej rodzina przeniosła się do Wolnego Miasta Gdańska.

Gdańsk: Kolejne pamiątki trafiły do ECS

- Dokumenty wskazują, że Ciechanowscy na początku lat 20. skorzystali z zapisów traktatu ryskiego, który dawał niektórym mieszkańcom Kraju Rad możliwość wyboru obywatelstwa polskiego - opowiada Piotr Mazurek. - W naszych zbiorach mamy stosowne zaświadczenie wydane w ówczesnym Piotrogradzie. To prawdziwy rarytas!

W okresie międzywojennym Wolne Miasto stało się przystanią dla wielu uciekinierów z Rosji, jednak w przeciwieństwie do nich Ciechanowscy zdecydowanie postawili na polskość. Wskazuje na to chociażby świadectwo dojrzałości Cezara, potwierdzające zarazem, że był uczniem Gimnazjum Polskiego w Gdańsku.

Od kwietnia 1933 do sierpnia 1935 r. młody Ciechanowski pracował w gdańskiej firmie N. Kalinowski i Syn - Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych. W tym czasie studiował też w Wyższej Szkole Technicznej.
Co ciekawe, odziedziczył po ojcu zainteresowanie morzem. Śladem tego jest książeczka żeglarska.

Gdańsk: Nowe pamiątki dla Muzeum II Wojny Światowej (ZDJĘCIA)

Odnotowano w niej, że pływał na statkach Premjer, Polonia, Warszawa. Także na słynnym pasażerowcu Batory.

Po wojnie otrzymał potwierdzenie uprawnień budowlanych i znalazł zatrudnienie w gdańskim Miastoprojekcie.

Dokumenty Cezara Ciechanowskiego to zaledwie cząstka eksponatów, które w ostatnim czasie pozyskała Strefa Historyczna, czyli muzeum przy ul. Piwnej w Gdańsku, w którym prezentowane są pamiątki z czasów Wolnego Miasta.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki