Tydzień z internetem: jak rozwijać cyfrowe kompetencje

materiał informacyjny orange
Fundacja Orange uczy, jak korzystać z sieci.

Internet i cyfrowe narzędzia stały się częścią naszej codzienności i nie ma już odwrotu z drogi informatyzacji społeczeństwa. Dlatego podnoszenie cyfrowych kompetencji ludzi w różnym wieku jest wielkim wyzwaniem cywilizacyjnym. Nie dotyczy to jedynie umiejętności obsługi komputera i internetu, ważne jest także zachowanie bezpieczeństwa, podejmowanie świadomych wyborów w wirtualnym świecie i twórcze wykorzystanie technologii. Dziś rozpoczyna się ogólnoeuropejski Tydzień z Internetem, którego celem jest pokazanie, jak kreatywnie i praktycznie wykorzystywać internet.

Dostęp do sieci jest coraz powszechniejszy, według danych GUS 77,1 proc. gospodarstw domowych ma przynajmniej jeden komputer, a większość z nich dostęp do sieci. Rośnie liczba użytkowników internetu mobilnego, szczególnie wśród najmłodszych. Ponad połowa dzieci w wieku 10-15 lat ma smartfon lub tablet.

O ile wśród młodzieży odsetek aktywnych internautów to prawie 100 proc., to osoby starsze, biedne, mieszkające w małych miastach i na wsiach dotknięte są wykluczeniem cyfrowym, tracąc tym samym m.in. możliwość rozwoju zawodowego. Z Diagnozy Społecznej wynika, że osoby bezrobotne, niekorzystające z internetu w okresie dwóch lat o 13,5 proc. częściej pozostawały na bezrobociu niż osoby aktywne w sieci. Większość zawodów, jeśli nie teraz, to w najbliższej przyszłości wymagać będzie obycia z technologiami. Na razie z badań wynika, że także młodzież, choć aktywna w internecie, korzysta z niego biernie - odbiera treści, ale nie tworzy nowych.

Jak zatem zachęcić ją do korzystania z sieci nie tylko w celu rozrywki i zabawy? Nie do przecenienia jest rola "cyfrowych przewodników", którzy wykorzystują potencjał internetu w edukacji i rozwijaniu pasji. Często pełnią oni rolę liderów w swoich społecznościach, aktywizują mieszkańców, organizują zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów.

Działania takie wspiera Orange Polska wraz z Fundacją Orange. Zapewniają małym społecznościom dostęp nie tylko do internetu i technologii, ale także do wiedzy, kursów, szkoleń i kreatywnych inicjatyw lokalnych. W 50 małych miastach i wsiach działają pracownie Orange wyposażone w komputery, multimedia i bezpłatny dostęp do internetu. W wielu miejscowościach są to jedyne publiczne miejsca spotkań umożliwiające integrację mieszkańców, rozwijanie pasji i wspólne działanie na rzecz swojego regionu. Łącznie ma do nich dostęp około 250 tys. osób w różnym wieku. Badania pokazują, że pracowniom udało się zaktywizować lokalne społeczności - rocznie toczy się w nich około 150 projektów społecznych i edukacyjnych, a każda placówka zorganizowała średnio 16 wydarzeń dla mieszkańców.

Podobną rolę spełniają biblioteki, zwłaszcza w niewielkich miejscowościach. Orange Polska dostarcza bezpłatnie internet ponad 3000 placówek, organizuje także zajęcia z bezpiecznego korzystania z internetu czy szkolenia dla seniorów. W kursach komputerowych wzięło udział około tysiąca seniorów, a 90 proc. z nich zwiększyło dzięki nim swoją wiedzę na temat wykorzystania komputera i internetu.

Z kolei dzieci w projektach Fundacji Orange uczą się przez doświadczenie - tworzą media-laby, wirtualne mapy miast, interaktywne murale, teledyski do piosenek ludowych, animacje poklatkowe. - W taki sposób zdobywają umiejętności cyfrowe, które dziś wspierają realizację ich pasji, poszerzanie wiedzy, a w przyszłości pomogą im odnaleźć się na rynku pracy - mówi dr Alek Tarkowski, socjolog, dyrektor Centrum Cyfrowego: Projekt Polska i członek kapituły programu Akademia Orange. Cyfrowe eksperymenty w Akademii Orange ma za sobą już ponad 20 tys. dzieci i młodzieży. Dużo będzie się działo także w ramach Tygodnia z Internetem, który rozpoczyna się dziś. Wolontariusze z Orange Polska będą prowadzić zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów w szkołach, domach kultury czy bibliotekach. Pokażą, jak korzystać z internetu bezpiecznie i twórczo.

Badania pokazują, że inicjatywy te pozytywnie wpływają na rozwój społeczności i pozwalają na nabycie nowych kompetencji - to ostatnie potwierdza ponad 90 proc. osób zaangażowanych w działania wspierane przez Fundację Orange. Nauczyli się publikować treści w różnej formie w internecie, tworzyć nagrania i grafiki, a także skuteczniej wykorzystywać nowe technologie na zajęciach z dziećmi. W ten sposób stają się ich cyfrowymi przewodnikami i mogą skuteczniej wprowadzać pozytywne zmiany w lokalnych społecznościach.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.