TVP przeprasza Urząd Marszałkowski. Chodzi o materiał nt. wicedyrektora Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego

OPRAC.:
Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Przemysław Świderski
Udostępnij:
TVP przeprasza Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Chodzi o reportaż autorstwa Łukasza Sitka pt. "Nietykalni" o byłym wicedyrektorze Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, koledze Jacka Kurskiego. Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku telewizja publiczna musiała zamieścić przeprosiny w programie TVP 3 Gdańsk i na stronie internetowej. Sąd nakazał też usunięcie reportażu ze strony internetowej i zakazał jego emisji na antenie.

Sąd uznał, że przedstawione przez telewizję publiczną treści w sposób nieprawdziwy i krzywdzący przedstawiają działania władz Samorządu Województwa Pomorskiego i wojewódzkich jednostek organizacyjnych naruszając tym samym ich dobre imię.

Przygotowany przez Łukasza Sitka, obecnie byłego już pracownika TVP, materiał o rzekomych nieprawidłowościach w Pomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego został wyemitowany w marcu 2017 roku. Dotyczył byłego, wieloletniego wicedyrektora tej placówki. Bohater reportażu (prywatnie kolega Jacka Kurskiego - prezesa TVP) został skazany prawomocnym wyrokiem przez sąd II instancji za przyjęcie łapówki. Autor "Nietykalnych" sugerował, że w PORD i urzędzie marszałkowskim istnieje układ, który wrobił niewinnego człowieka. W reportażu nie znalazły się jednak żadne dowody popierające te zarzuty. Nie pojawiła się też informacja o prawomocnym wyroku w sprawie byłego wicedyrektora. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, któremu podlega PORD, wytoczył telewizji publicznej proces o ochronę dóbr osobistych.

W październiku 2019 Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał, że reportaż Łukasza Sitka jest sprzeczny z zasadami rzetelności i sumienności dziennikarskiej. A przedstawione jednostronnie treści w sposób nieprawdziwy i krzywdzący przedstawiają działania władz Samorządu Województwa Pomorskiego. Sąd nakazał TVP zamieszczenie pod reportażem oświadczenia w tej sprawie. Zobowiązał też telewizje publiczną do wpłaty 10 tys. zł na Dom im. Janusza Korczaka w Gdańsku. TVP odwołała się od wyroku.

Sąd Apelacyjny w Gdańsku 22 marca 2021 zastosował surowsze rozstrzygnięcie i zobowiązał TVP do zaniechania naruszeń dóbr osobistych Województwa Pomorskiego, poprzez usunięcie ze strony internetowej reportażu „_Nietykalni_” oraz zakazał jego ponownej emisji na antenie oraz stronach internetowych. Sąd zobowiązał telewizję do zamieszczenia przeprosin w ciągu 30 dni od wydania wyroku. Przeprosiny zostały opublikowane na antenie TVP 3 Gdańsk oraz na stronie internetowej 20 kwietnia 2021.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie