Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TURYSTYKA: Pomorze na wakacje. Nie ma to jak we Władku

Krzysztof Maria Załuski
Krzysztof Maria Załuski
Polacy uwielbiają wypoczywać nad Bałtykiem. Co roku z całego kraju ściągają nad morze tysiące turystów spragnionych wytchnienia i słońca. Władysławowo cieszy się wśród nich największą popularnością.

Miasteczko liczące zaledwie 10 tysięcy stałych mieszkańców. Przed pandemią odwiedzało je w sezonie letnim ponad 300 tysięcy wczasowiczów. Wielu z nich przyjeżdża tu od lat i uważa, że to właśnie „Władek”, a nie Sopot, jest „letnią stolicą Polski”.

Władysławowo jest jedną z najatrakcyjniej położonych miejscowości na polskim wybrzeżu. Tu kończy się stały ląd, a zaczyna wąska wstążka Półwyspu Helskiego. Malownicze miasteczko, wciśnięte pomiędzy otwarty Bałtyk a Zatokę Pucką oferuje szerokie plaże, możliwość uprawiania sportów wodnych, rejsy rybackimi kutrami, przejażdżki konne i motorowe, muzea, parki, zabytki architektoniczne i unikatowy kaszubski folklor.

Zaczęło się od Velaves

Chociaż najstarsze udokumentowane ślady człowieka na tym terenie datuje się na młodszą epokę kamienną, to o powstaniu stałej osady można mówić dopiero od wczesnego średniowiecza. W dokumentach pochodzących z przełomu XIII i XIV wieku po raz pierwszy pojawia się miejscowość rybacka o nazwie Velaves (Wielka Wieś). Były to czasy Mściwoja II - syna Świętopełka I, który w roku 1284 nadał tę osadę Piotrowi Glabunie, synowi gdańskiego podczaszego. 25 marca 1376 roku Wielkiej Wsi nadano przywilej lokacyjny, który 25 lutego 1633 roku potwierdzony został przez króla Władysława IV. Za czasów jego panowania, w roku 1635 rozpoczęto budowę fortu wojennego, który miał bronić polskiego wybrzeża przed Szwedami. Projekty fortyfikacji i budowy portu sporządzili Fryderyk Gatkant i Jan Pleitner. Twierdza nazwana imieniem króla Władysława powstała około osiem kilometrów od Wielkiej Wsi.

Ówcześni mieszkańcy Wielkiej Wsi zajmowali się głównie rybołówstwem i uprawą ziemi. Wielu z nich specjalizowało się w stolarstwie i kowalstwie oraz szeregu innych umiejętnościach związanych z życiem na morzu. Dzisiejsze Władysławowo oczywiście w niczym nie przypomina już dawnej Wielkiej Wsi. W roku 1952 nawet nazwę miejscowości oficjalnie zmieniono na Władysławowo.

Twarzą ku morzu

Władysławowo to jedna z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscowość na Pomorzu. Dogodne położenie u samej nasady Mierzei Helskiej (ok. 50 km od Gdyni i 33 km od Helu) uczyniło z niewielkiej osady rybackiej nie tylko renomowane bałtyckie wczasowisko, lecz także ważny port rybacki - budowany w latach 1935-38, jest jednym z największych tego rodzaju obiektów nad polskim morzem. Latem staje się bazą wypadową dla amatorów wędkarstwa i rejsów wycieczkowych autentycznymi rybackimi kutrami. Odwiedzają go również miłośnicy dobrej kuchni, bo właśnie tutaj można dostać najsmaczniejszą i najświeższą rybę prosto z Bałtyku.

Rybołówstwo jest nadal podstawową gałęzią gospodarczą Władysławowa. Wyciska to piętno również na architekturze. Najbardziej znaną budowlą, położoną w samym sercu miasta, jest Dom Rybaka. Wzniesiony w latach 1953-1957 jako hotel dla rybaków, obecnie jest siedzibą Urzędu Miejskiego. Z jego wieży rozciąga się wspaniała panorama na miasto i Półwysep Helski. W salach Domu Rybaka eksponowana jest stała wystawa Rękodzieła Kaszubskiego - rzeźby Leona Golli oraz wystawa fotograficzna Władysławowo - Wczoraj i Dziś. Drugą atrakcją architektoniczną Władysławowa jest kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Boskiej Królowej Wychodźstwa Polskiego. Jego wyjątkowa bryła i witraże czyni go perłą współczesnej architektury sakralnej. Co roku odbywają się tutaj Letnie Koncerty Organowe.

Nie tylko najszersza plaża

Najpotężniejszym magnesem dla turystów, zwłaszcza w okresie letnich upałów, jest jednak wyjątkowo szeroka plaża. Można tu przejechać się na skuterze wodnym, motorówce albo wielkim, szalonym bananie. Gdy pogoda nie sprzyja wylegiwaniu się na piasku, miasto oferuje inne atrakcje. Z myślą o tych, którym opalanie się nie wystarcza organizowane są turnieje piłki siatkowej i nożnej, jogging, gimnastyka, zawody wspinaczkowe, konkursy tańca oraz zabawy i zajęcia dla dzieci. Inny rodzaj rozrywki dostarcza Park Przyrodniczy o powierzchni 24 hektarów. Prowadzi do niego dziesięć bram przypominających drzewa. Wewnątrz umieszczono 14 stacji edukacyjnych. Autorom zagospodarowania przestrzennego tego obiektu chodziło o pobudzenie gości do refleksji i spojrzenia na otaczającą przyrodę, jako na coś, co powinniśmy rozumieć, chronić i szanować.

W pobliżu parku, w jednym z zagłębień po dawnej żwirowni, usytuowano Centrum Rekreacji Aktywnej. Mieści się tutaj mała stadnina koni oraz tor przeszkód dla czterokołowców. W Centrum można odbyć przejażdżkę konną brzegiem morza, pościgać się terenowymi samochodami lub pozjeżdżać na linie.

Będzie się działo…

Od 2000 roku miasto posiada jedyną w Polsce Aleję Gwiazd Sportu. Swoją obecność zaznaczyli tu m.in. Feliks Stamm, Kazimierz Deyna, Waldemar Legień, Robert Korzeniowski, Irena Szewińska, Hubert Wagner, Ryszard Szurkowski, Leszek Drogosz, Jerzy Kulej, Jacek Wszoła, Dariusz Michalczewski, Sylwia Gruchała, Andrzej Grubba, a nawet… Michel Platini. Co roku odbywa się huczne odsłonięcie kolejnej gwiazdy. 28 czerwca 2014 roku w Alei Gwiazd Sportu odsłonięto także pomnik „Korona Himalajów”. Składa się on z 14 skalnych płyt symbolizujących 14 ośmiotysięczników, zdobytych przez Polaków.

Mistrzów sportu „na żywo” nie brakuje zazwyczaj w pobliskim Cetniewie, gdzie znajduje się znany w całym kraju Ośrodek Przygotowań Olimpijskich - już w najbliższą sobotę, 2 lipca, rozpocznie się tutaj XXI edycja Alei Gwiazd Sportu. W niedzielę spod Domu Rybaka ruszy z kolei „Bieg na 1 milę morską”, a 10 lipca na Estradzie Miejskiej rozegrany zostanie Puchar Polski Strongmanów.

Władysławowskie atrakcje nie kończą się oczywiście na sporcie. Dla miłośników letniej muzy 15 lipca wystąpi Dawid Kwiatkowski. Z kolei 21. na stadionie „Klif” w Chłapowie koncertować będzie Cleo. 26 i 27 lipca to czas „Folk Waves”, czyli Festiwalu Kultury Krajów Bałtyckich. Niemal równolegle w Jastrzębiej Górze odbywał się będzie dwudniowy Festyn Kultury i Sztuki Kaszubskiej Pilëce 2022…

Kabaret Młodych Panów, Sylwia Grzeszczak, Natalia Szroeder, VII Spotkania z Muzyką, Enej, Koncert Dwóch Latarni Zawisza Czarny… - mnogość tego- rocznej wakacyjnej oferty jest tak duża, że trudno wybrać te najatrakcyjniejsze pozycje - zainteresowanym polecamy oficjalną stronę Gminy Władysławowo, na której widnieje pełne kalendarium imprez.

„Wielka Wieś”, jak mówią o swoim mieście miejscowi, to przede wszystkim ludzie - Kaszubi, którzy pozornie dumni i nieprzystępni, po bliższym poznaniu, okazują się być bardzo dowcipni, przyjaźni i otwarci. Te cechy zjednują im sympatię gości z kraju i zagranicy, sprawiają, że ktoś, kto chociaż raz spędził we Władysławowie nawet krótki urlop, będzie je wspominał do końca życia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki