Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Towary z przestępstw za ponad 24 mln zł i wyłowione 3 km sieci. To bilans 2020 roku Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku

OPRAC.:
Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
MOSG w Gdańsku
Złamane przepisy przez jedną na trzy kontrolowane jednostki pływające, udział w 35 akcjach poszukiwawczo-ratowniczych, odprawa prawie 800 tysięcy podróżnych, odłowione ponad 3 kilometry nieoznakowanych sieci rybackich – to tylko część efektów prac Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku w 2020 roku. Jednostka podsumowała 12 miesięcy działań. Zatrzymała w tym czasie pochodzące z przestępstw towary warte powyżej 24 milionów złotych i wykryła ok. 1,5 tysiąca przypadków zatrudniania cudzoziemców „na czarno”.

- Wartość zajętych w ubiegłym roku towarów pochodzących z przestępstw szacuje się na ponad 24 miliony złotych. Wśród nich były m.in. narkotyki, pojazdy, wyroby tytoniowe i alkoholowe, silniki zaburtowe i narzędzia budowlane – wymienia kmdr ppor. Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Jednostka, która operuje nie tylko w województwie pomorskim, ale też w Zachodniopomorskiem i fragmencie Warmińsko-Mazurskiego, podsumowała działania z 2020 roku. Liczbowy bilans prac funkcjonariuszy, którzy pilnują ponad 600 km granicy z czego 2/3 na morzu, robi potężne wrażenie.

Typowo „wodne” działania pracowników placówki to prawie 1,3 tysiąca wyjść jednostek pływających MOSG w morze i inne akweny oraz 365 kontroli przeprowadzonych kontroli różnego rodzaju cywilnych jednostek pływających, w trakcie których aż 121 razy stwierdzono złamanie przepisów. Jak się dowiadujemy, w zdecydowanej większości były to naruszenia stref zamkniętych dla żeglugi i rybołówstwa oraz naruszenia bezpieczeństwa żeglugi, rybołówstwa morskiego i ochrony środowiska. Funkcjonariusze uczestniczyli w 35 akcjach poszukiwawczo-ratowniczych, a poza tym wyłowili z wody łącznie ponad 3 tysiące metrów nieoznakowanych sieci rybackich.

- Oprócz ochrony granicy państwowej na lądzie i morzu, organizowania i dokonywania kontroli ruchu granicznego oraz zapobiegania i przeciwdziałania nielegalnej migracji, jednym ze szczególnych zadań Morskiego Oddziału Straży Granicznej jest nadzór nad eksploatacją polskich obszarów morskich oraz przestrzeganiem przez statki przepisów obowiązujących na tych obszarach – tłumaczy kmdr ppor. Andrzej Juźwiak.

Wylicza, że funkcjonariusze z jego jednostki:

  • odprawili łącznie ponad 774 tys. podróżnych (z czego 659 tys. osób na lotniskach, a prawie 115 tys. na przejściach morskich) i 16 tys. środków transportu
  • poddali ontrolom sanitarnym w ramach tymczasowego przywrócenia kontroli granicznych w związku z zagrożeniem COVID-19 powyżej 400 tys. podróżnych
  • ujawnili także 26 osób, które posługiwały się bądź posiadały fałszywe dokumenty

MOSG przeprowadził w 12 miesiącach ubiegłego roku prawie 1400 kontroli legalności pobytu cudzoziemców i ujawnił ponad 400 osób przebywających w Polsce nielegalnie. Z kolei u różnych pracodawców 339 razy sprawdzając legalność zatrudnienia, wykryto, że 1495 na 9848 sprawdzonych cudzoziemcom pracę powierzono „na czarno”.

- Łącznie w 2020 r. funkcjonariusze MOSG wystawili przeszło pół tysiąca decyzji zobowiązujących cudzoziemców do powrotu, wydali 1186 wiz, przeprowadzili 1111 konsultacji wizowych i zaopiniowali pobyt przeszło 22 tys. cudzoziemców. W misjach zagranicznych organizowanych w oparciu o umowy dwustronne, a także przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) uczestniczyło w sumie 44 funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Służba była przez nich pełniona m.in. w Macedonii, Bułgarii, Hiszpanii i na Węgrzech –

słyszymy.

JAK NIE SZKODZIĆ ZWIERZĘTOM?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki