Gala konkursu "TOP 100 Pomorza" w gdańskim AmberExpo. Wręczyliśmy nagrody w pięciu kategoriach [zdjęcia, wideo]

Jacek Klein
Jacek Klein

Wideo

Zobacz galerię (63 zdjęcia)
W poniedziałek, 9 września 2019 r., podczas targów Baltexpo, odbyła się uroczysta gala pierwszej edycji konkursu "TOP 100 Pomorza". Przyznaliśmy nagrody w pięciu kategoriach: najbardziej innowacyjna firma, najlepszy startup, firma odpowiedzialna społecznie, gmina przyjazna biznesowi i najlepsza firma branży morskiej. Zobaczcie zdjęcia!

Branża morska, innowacje, młode firmy na starcie, odpowiedzialne biznesy i samorządy otwarte na przedsiębiorców. To laureaci pierwszej edycji konkursu w ramach corocznego zestawienia TOP 100 pomorskich firm.

Wyniki finansowe czołowych pomorskich firm śledzimy już od ponad 20 lat. Co roku ukazuje się raport TOP 100 Pomorza prezentujący dokonania wiodących i najbardziej znanych firm regionu.

Czytaj także

Pozycja gospodarcza Pomorza to jednak nie tylko ich zasługa. Można powiedzieć, że w cieniu „100” realizuje się wiele ciekawych inicjatyw biznesowych, które nierzadko mają czynny udział w rozwoju światowych trendów. Warto pokazać, gdzie dzieją się ciekawe rzeczy.

Po raz pierwszy, przy okazji wydania TOP 100 Pomorza, rankingu firm pod względem wyników finansowych, rozstrzygnięty został konkurs, i to aż w 5 kategoriach.

Pretendentów do nagród wskazały instytucje, świat nauki, biznesu i samorządu. Przedstawiciele tych środowisk zgodnie z domeną swojej aktywności zostali zaproszeni także do kapituł, aby merytorycznie przyjrzeć się kandydatom i wyłonić laureatów.

Pięć kategorii konkursowych:

 • najbardziej innowacyjna firma,
 • najlepszy startup,
 • firma odpowiedzialna społecznie,
 • gmina przyjazna biznesowi
 • najlepsza firma branży morskiej.

- Pięć kategorii konkursowych pokazuje to z czym Pomorze jest kojarzone, a więc z morzem, innowacyjnością, młodymi firmami i prężnymi samorządami - mówił Wiktor Pilarczyk, prezes Polska Press, oddział w Gdańsku.

W kategorii najbardziej innowacyjna firma zwycięzcą została biotechnologiczna firma Biovico sp. z o.o. z Gdyni.To firma nieustannie poszukująca nowych rozwiązań w zakresie rehabilitacji i regeneracji narządów ruchu. Czyni to na drodze licznych projektów badawczo-rozwojowych. Projekt firmy dotyczący rozwoju oraz wdrożenia kwasu hialuronowego nowej generacji do wiskosuplementacji oraz regeneracji stawów doceniło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, przyznając środki na jego realizację.

W kategorii najlepszy startup wygrała firma Pelixar SA z Gdyni. Jako pierwsza firma na świecie stworzyła drona do Lotniczego Monitoringu Atmosfery, którego głównym celem jest walka ze smogiem. Kolejnym innowacyjnym na skalę światową produktem Pelixar S.A. jest dron do ratowania tonącego lub rozbitka. Obecnie korzystają z niego m.in. służby WOPR.

W kategorii najlepsza firma odpowiedzialna społecznie uznanie kapituły zyskała firma JohnnyBros sp. z o.o. z Gdańska.

Żukowo podejmujące wiele działań dla rozwoju przedsiębiorczości zdaniem kapituły zasłużyło na tytuł Gmina Przyjazna Biznesowi.

Decyzją kapituły kategorii najlepsza firma branży morskiej największy wkład w tworzenie nowoczesnej gospodarki opartej o morze ma Gdańska Stocznia „Remontowa” im. J. Piłsudskiego SA, która wygrała morską kategorię. Stocznia doceniona została za pionierskie rozwiązania w zakresie konwersji napędów statków na ekologiczne.

- Bardzo cieszę się z wyróżniania w konkursie TOP 100 - mówił Piotr Soyka, prezes zarządu Grupy Kapitałowej Remontowa Holding, do którego należy Remontowa SA. - Podziękowania należą się załodze stoczni, bo to pracownicy stanowią o jej sile i nowoczesności. Chcemy wykorzystywać je do dbania o środowisko naturalne, poprzez implementowania na statkach proekologicznych napędów. Nasze firmy zatrudniają szerokie grono młodych ludzi, którzy swój potencjał i umiejętności wykorzystują dla ochrony zasobów planety. Zależy nam na tym i cieszę się, ze zostało to docenione.

Pierwsza edycja konkursu w ramach TOP 100 Pomorza zyskała oprawę w postaci uroczystej gali podczas pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Morskich Baltexpo 2019 odbywających się w AmberExpo w Gdańsku. Zaproszeni zostali przedstawiciele ministerstw gospodarki morskiej, rozwoju, lokalnych władz, przedsiębiorcy i członkowie kapituł konkursu, których głosy wyłoniły zwycięzców.

Gala konkursu "TOP 100 Pomorza" w gdańskim AmberExpo. Wręczy...

Zaproszenie do kapituły wyłaniającej zwycięzcę w kategorii najbardziej innowacyjna firma przyjęli:

 • Dariusz Drelich, wojewoda pomorski;
 • Anna Borkowska, dyrektor Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego;
 • Ewelina Sokołowska, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, Katedra Finansów Przedsiębiorstw Wydziału Zarządzania.

W kategorii najlepszy startup do kapituły zaprosiliśmy:

 • Dariusza Drelicha, wojewodę pomorskiego;
 • Przemysława Sztanderę, prezesa zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej;
 • Tomasza Szymczaka, prezesa zarządu Inkubatora Przedsiębiorczości Starter;
 • prof. Piotra Dominiaka, Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej;
 • Ewelinę Sokołowską, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, Wydział Zarządzania.

W wyłonieniu najlepszej firmy branży morskiej udział miała kapituła w skałdzie:

 • Dariusz Drelich, wojewoda pomorski;
 • prof. Janusz Zarębski, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni;
 • Ireneusz Karaśkiewicz, dyrektor biura Związku Pracodawców Forum Okrętowe;
 • Tomasz Limon, dyrektor zarządzający Pracodawców Pomorza.

O wyłonienie gminy przyjaznej biznesowi poprosiliśmy:

 • Dariusza Drelicha, wojewodę pomorskiego;
 • Zbigniewa Jareckiego, prezesa zarządu Kaszubskiego Związku Pracodawców;
 • Zbigniewa Canowieckiego, prezydenta Pracodawców Pomorza;
 • Wiesława Szajdę, prezesa Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

TOP 100 POMORZA - ZESZŁOROCZNE RANKINGI:

TOP 100 największych firm na Pomorzu. Sto najlepszych firm p...

TOP 77 największych firm na Pomorzu. Ranking firm pod względ...

Najlepsze firmy na Pomorzu. Ranking wg dynamiki przychodów z...

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie