Też byłem siostrą

  Też byłem siostrą

  Tomasz Rozwadowski, dziennikarz działu kultura

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Informacja o ukraińskich pielęgniarkach, które być może już niebawem będą pracować w gdańskich szpitalach, poruszyła czułą strunę w mojej duszy.
  Nie chodzi tu, tym razem, o skrzętnie ukrywane przeze mnie fetyszystyczne skłonności, ale o własne doświadczenia z pracy w szpitalu w sąsiednim, znacznie bogatszym kraju.

  Na przełomie lat 80. i 90. zdarzyło mi się wyjechać do Szwecji i pracować w szpitalu św. Jerzego w pięknej, secesyjnej części Sztokholmu.

  Wielu młodych, studiujących Polek i Polaków wyjeżdżało wówczas do legalnej pracy w Szwecji w sezonie letnim i zastępowało tamtejszych pracowników wypoczywających na urlopach.

  Praca sprzątacza, salowego lub pomocnika pielęgniarki, dla miejscowych mało prestiżowa i słabo płatna, dla przybysza z ówczesnej Polski oznaczała lekkie, rozwijające i świetnie płatne zajęcie. Za pieniądze zarobione tam zwiedziłem kawałek świata, kupiłem sporo potrzebnych rzeczy, pobawiłem się.

  Najważniejszym bonusem była jednak możliwość przeżycia jakiegoś czasu na dużo wyższym poziomie cywilizacyjnym niż w ojczyźnie. Po powrocie łatwiej było mi się przyzwyczaić do nowej rzeczywistości w Polsce. Za to wszystko jestem do dzisiaj wdzięczny Królestwu Szwecji.

  Minęły blisko dwie dekady i teraz mój kraj, moje miasto potrzebuje wykwalifikowanych pielęgniarek w miejsce polskich, które rozjechały się po Europie. Dla Ukrainek skromne pensje w naszej służbie zdrowia są całkiem kuszącą ofertą, więc nie ma co się zastanawiać - wchodźmy w to!

  Taki import jest praktykowany wszędzie i najwyraźniej opłaca się wszystkim. Przyzwyczajajmy się do zagranicznych pracowników, będzie ich z czasem coraz więcej.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo