Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak będą wyglądały mieszkania Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej! Z okazji pierwszych urodzin spółki możemy obejrzeć wizualizacje

Anna Szade
Anna Szade
Materiały SIM KZN-Pomorze sp. z o.o.
12 miesięcy temu na zamku w Malborku powstała Społeczna Inicjatywa Mieszkaniową KZN-Pomorze sp. z o.o. Wśród udziałowców jest aż 19 miast i gmin z całego regionu. Podmiot ma jeden cel: wybudować jak najwięcej mieszkań na wynajem. Z okazji pierwszych urodzin spółki możemy zobaczyć wizualizację przyszłych mieszkań na pomorzu!

28 września 2021 r. był ważnym dniem dla wielu samorządowców z Pomorza. To wtedy w Letnim Refektarzu na Zamku Wysokim w Malborku 19 włodarzy i szef Krajowego Zasobu Nieruchomości podpisali akt notarialny Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN-Pomorze sp. z o.o.
Tymi wspólnikami z całego regionu są: Cedry Wielkie, Czersk, Człuchów, Dzierzgoń, Gniew, Kępice, Kobylnica, Kolbudy, Kościerzyna, Nowy Staw, Malbork, Miłoradz, Pelplin, Prabuty, Pruszcz Gdański, Pszczółki, Stary Dzierzgoń, Suchy Dąb i Trąbki Wielkie.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Do czego jest powołana?

Już podczas zawiązywania spółki w zamkowej scenerii czuć było wielkie oczekiwanie na efekty działalności podmiotu, który ma jeden cel: zbudować kilkaset mieszkań na wynajem, dostępnych dla osób mniej zamożnych, którzy mogą mieć problem z zaciągnięciem kredytu na własne „M”. To rządowy pomysł na rozwiązanie problemów mieszkaniowych.
Dziś malborska spółka jest jedną z trzydziestu, które zostały utworzone w całym kraju.

12 miesięcy później aż trzeba powiedzieć: „Sprawdzam”. Choć, wiadomo, proces inwestycyjny nie trwa tydzień czy dwa, to warto wiedzieć, na jakim etapie są przygotowania do realizacji w poszczególnych lokalizacjach.
Pytamy o to Karola Kardasińskiego, prezesa SIM KZN-Pomorze sp. z o.o. 33-latek nie pełni tej funkcji od początku, został wybrany dopiero w czerwcu 2022 r. Sam mieszka pod Pruszczem Gdańskim, wcześniej był kierownikiem Referatu Rozwoju Gminy w Suchym Dębie, jestem też radnym gminy Pruszcz Gdański. Zna więc potrzeby mieszkańców Polski powiatowej, ale też doświadczenie zawodowe, które może mu pomóc w dopięciu inwestycji na ostatni guzik.

Wcześniej prowadziłem własną działalność gospodarczą. Przez 9 lat zajmowałem się finansowaniem m.in. właśnie takich inwestycji – mówi nam prezes Karol Kardasiński.

19 inwestycji mieszkaniowych w regionie. Która wystartuje pierwsza?

W siedzibie SIM KZN-Pomorze w Malborku jest obecnie zatrudnionych 5 pracowników, którzy odpowiadają za wszystkie 19 inwestycji. Każda jest na trochę innym etapie. Wiadomo, wszystko zależy od lokalnych warunków. Gdzie zostanie wbita pierwsza łopata?

Chyba w Dzierzgoniu. Patrzę na to, co mam na stole, a pozwolenia na budowę mam dwa: w Dzierzgoniu i w Kępicach. Z założenia są to więc te, które mogą najszybciej się udać – słyszymy od prezesa.

W Kępicach mają powstać dwa dwuklatkowe wielorodzinne budynki, w których na czterech kondygnacjach z windą ma znaleźć się 48 mieszkań o powierzchni 40 - 60 m kwadratowych. Przedsięwzięcie w Dzierzgoniu jest bardzo podobne. Tam w dwóch budynkach ma być łącznie 46 mieszkań.

Jak wyjaśnia szef SIM KZN-Pomorze, przygotowywane koncepcje wynikają z analizy potrzeb, które są badane w każdej miejscowości poprzez ankiety.

Z tych naszych wstępnie zebranych danych wyłania się obraz, że największe oczekiwania dotyczą 2-3 pokojowych mieszkań. Kawalerki cieszą się mniejszym zainteresowaniem, 4-pokojowe lokale też. Dlatego w przygotowywanych już w innych projektach na Pomorzu 90 proc. to mieszkania 2-3 pokojowe, czyli od 40 do 55 m kw. powierzchni – tłumaczy Karol Kardasiński.

Dużo zależy również od sposobu finansowania konkretnego przedsięwzięcia, a przy tym planowaniu trzeba również brać pod uwagę zasobność kieszeni przyszłych najemców.
- Założenia na każdą inwestycję robione są oddzielnie, bo choć budynek może być podobny, to inny jest koszt posadowienia, ale i inne czynniki, więc wszystko sprowadza się do kosztów budowy – przyznaje prezes Kardasiński.

Mieszkania na wynajem. Jakie czynsze?

Na dzisiaj maksymalna stawka czynszu, którą można zastosować w SIM to 22,70 zł za metr kwadratowy. Ale to nie znaczy, że tyle będzie naliczane w przyszłości, to dopuszczalna kwota, jaką spółka mogłaby pobierać od najemców. Wszystko zależeć będzie m.in. od kosztów obsługi kredytów bankowych, pozyskiwanych na realizację inwestycji.

Jeśli wskaźnik WIBOR będzie malał, to my będziemy do niego dostosowywać stawki czynszu, bo my nie możemy zarabiać – uspokaja prezes Kardasiński.

Ale choć często SIM nazywany jest „TBS-bis”, to różni się opcją dojścia do własności lokalu. Wpłaca się 30-procentową partycypację, czyli taką samą, jak w „tebeesie”, ale później spłaca się kredyt za mieszkanie w czynszu, który wcale nie będzie wyższy niż lokatorów, którzy nie zdecydują się na taką opcję.
Tam, gdzie się da, spółka będzie też stawiać na odnawialne źródła energii. Dzięki temu koszty eksploatacji mogą być niższe, bo jeśli będą pompy ciepła, to na bieżąco mniejsze będą wydatki na przykład na podgrzanie wody. Na przydomowych parkingach przewidywane są również ładowarki dla aut elektrycznych.

Spółka będzie oddawała klucze do lokali gotowych do zamieszkania.

Nie planujemy jedynie stałej zabudowy w kuchni. Patrzymy na rosnące koszty budowy i staramy się te wydatki ograniczać. Ale będzie kuchenka wolnostojąca lub do zabudowy i zlew. Poza tym, podłogi i odmalowane ściany oraz wykończona łazienka – wylicza Karol Kardasiński.

Wręcz luksusowo prezentuje się koncepcja przyszłego osiedla w Miłoradzu pod Malborkiem. Tam ma powstać 28 mieszkań w zabudowie szeregowej. Średnia powierzchnia to ok. 70 m kwadratowych, do tego większość będzie miała własny ogródek. W tym przypadku projekt jest już gotowy, czeka na pozwolenie na budowę.

Koncepcje zagospodarowania nie wszędzie gotowe. Co już wiadomo?

Nie wszystkie projekty są tak zaawansowane. W Malborku dopiero zlecone zostało przygotowanie koncepcji przyszłego osiedla. Ma być gotowa za ok. dwa miesiące. Podobnie jest jeszcze w kilku innych lokalizacjach. Dlatego nie wiadomo jeszcze, ile docelowo mieszkań może tam powstać.
Co już udało się opracować? Oto aktualnie dostępne dane z koncepcji zagospodarowania przygotowanych dla pozostałych miejscowości:

  • Nowy Staw – cztery budynki po 16 mieszkań w każdym o powierzchni od 46,14 do 65 m kwadratowych,
  • Człuchów – jeden budynek z 24-26 mieszkaniami o powierzchni od 46 do 68 m kwadratowych
  • Czersk – jeden budynek, w którym może być do 60 mieszkań o powierzchni od 40 do 60 m kwadratowych,
  • Suchy Dąb - pięć budynków wielorodzinnych, łącznie 60 mieszkań o powierzchni 36-67 m kwadratowych,
  • Gniew – cztery budynki, w każdym 6 mieszkań, łącznie 24 mieszkania o powierzchni od 45 - 53 m kwadratowych.
  • Prabuty – jeden budynek, 60 mieszkań o powierzchni 28 – 50 m kwadratowych.

Część koncepcji ma też gotowe wizualizacje, więc nawet jeśli wszystko jest na razie tylko na papierze, łatwiej można wyobrazić sobie, jak będą wyglądały poszczególne lokalizacje.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki