Tablicę poświęconą Irenie Jarockiej odsłonięto na skwerze w...

  Tablicę poświęconą Irenie Jarockiej odsłonięto na skwerze w Gdańsku Oliwie. W uroczystości wzięli udział uczniowie V LO i rodzina [zdjęcia]

  oprac. BB

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Odsłonięcie tablicy poświęconej Irenie Jarockiej [12.09.2018 ]
  Skwer im. Ireny Jarockiej w Gdańsku Oliwie. W środę 12.09.2018 odsłonięto tu tablicę poświęconą piosenkarce
  1/19

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Przemyslaw Swiderski

  W środę 12.09.2018 r. odsłonięto tablicę poświęconą Irenie Jarockiej, z nazwą skweru u zbiegu ulic Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza w Gdańsku Oliwie. To właśnie w Oliwie piosenkarka spędziła dzieciństwo i młodość, mieszkając przy ulicy Słonecznej do 1968 roku.
  Imię Ireny Jarockiej nadali skwerowi gdańscy rajcy na czerwcowej sesji Rady Miasta.

  W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięli udział brat piosenkarki, Henryk Jarocki, pierwszy mąż, Marian Zacharewicz, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, autorka biografii Ireny Jarockiej, Mariola Pryzwan, dyrekcja i uczniowie V LO w Oliwie, którego Irena Jarocka jest absolwentką oraz przedstawiciele Fundacji im. Ireny Jarockiej.

  Zobacz galerię

  Utwory piosenkarki wykonał duet smyczkowy „Harmonia dźwięku” w składzie: Maria Kozłów-Ratke – skrzypce oraz Agata Oriana Kwahs – wiolonczela.


  Irena Jarocka i jej związki z Gdańskiem  Irena Jarocka urodziła się 18 sierpnia 1946 roku z Srebrnej Górze koło Żnina, ale już w 1947 roku rodzina Jarockich przeprowadziła się do Gdańska-Oliwy. Tutaj chodziła do szkoły podstawowej i do V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego przy ulicy Polanki 130 oraz studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku, na wydziale wychowania muzycznego. Następnie ukończyła Wydział Biologii Studium Nauczycielskiego, także w Gdańsku.

  Irena Jarocka współpracowała z Zespołem Estradowym Marynarki Wojennej Flotylla, a w 1965 roku debiutowała w klubie „Rudy Kot” w Gdańsku. W tym też roku pierwszy raz wystąpiła na KFPP w Opolu. Wielokrotnie występowała także na festiwalu w Sopocie. Współpracowała m.in. z zespołami Polanie, Czerwone Gitary i Budka Suflera. Koncertowała w kraju i za granicą, w RFN, NRD, Czechosłowacji, Bułgarii, Szwajcarii, we Włoszech, Portugalii, Luksemburgu, Australii, we Francji oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady.

  Irena Jarocka - piosenkarka i aktorka


  Jej przebojami były takie piosenki jak „Motylem jestem”, „Kawiarenki”, „Wymyśliłam cię”, „Gondolierzy znad Wisły” czy „Sto lat czekam na twój list”. W 2008 nagrała ostatnią płytę z premierowymi piosenkami pt. „Małe rzeczy”. W 2010 wspólnie z Michaelem Boltonem nagrała swój ostatni przebój „Break Free”.

  Jarocka była także aktorką, wystąpiła m.in. u boku Andrzeja Kopiczyńskiego w filmie „Motylem jestem, czyli romans 40-latka”, czyli kinowej wersji losów inżyniera Stefana Karwowskiego z serialu „Czterdziestolatek”.

  Irena Jarocka zmarła 21 stycznia 2012 w Warszawie.

  Zobacz też: Przegląd najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia na Pomorzu


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo