Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztum. Młodzi i dorośli uczą się gry w baśkę

Piotr Piesik
Rozgrywki w baśkę w gminie Szemud w 2015 roku
Rozgrywki w baśkę w gminie Szemud w 2015 roku Archiwum
Grupa baśkarzy z powiatu sztumskiego postanowiła zorganizować warsztaty dla wszystkich, którzy chcieliby opanować zasady gry w baśkę - zajęcia odbyły się nawet w jednej ze sztumskich szkół

Jako mały szkrab chętnie towarzyszyłem ojcu, kiedy podczas rodzinnych spotkań towarzyskich panowie zasiadali do gry w baśkę. Określenia „trumf” czy „zolo” były wtedy tajemnicze, nie bardzo wiedziałem, dlaczego tato wygrał czy przegrał. W latach studenckich bardziej modny był brydż, dziś mnóstwo amatorów zdobył poker. Jednak baśka trzyma się mocno i nie tylko na Kaszubach czy Kociewiu, również na Powiślu. Grupa zapalonych baśkarzy z powiatu sztumskiego postanowiła umożliwić wszystkim chętnym nauczenie się zasad tej gry. Tak, by mogli dołączyć do grona uczestników coraz częstszych turniejów.

Zobacz: Szemud: W kaszubską baśkę grało 426 osób. Rekord pobity! [ZDJĘCIA, WYNIKI]

- Sprawdziłem, że baśka to gra, która powstała pod koniec XIX w na terenach zaboru pruskiego. Szczególną popularnością cieszyła się na Pomorzu - opowiada Zbigniew Zwolenkiewicz z Czernina koło Sztumu, jeden z organizatorów rozgrywek baśki na Powiślu. - Raczej była to rozrywka dla ludu z nizin społecznych, pracowników folwarcznych i robotników. Jeszcze w latach sześćdziesiątych poprzedniego stulecia była bardzo popularna, grano w niedzielne popołudnia, na spotkaniach rodzinnych i towarzyskich, w czasie dojazdów do pracy, w autobusach i pociągach. Rozwój telewizji spowodował, że gra zaczęła znikać z przestrzeni publicznej i świadomości społecznej. Ludzie zamiast spotykać się na baśce oglądali popularne seriale telewizyjne, programy rozrywkowe, zamknięci w czterech ścianach własnych mieszkań. Pomyśleliśmy, że czas to zmienić.

Kiedy rodzice przestali grać w baśkę, młodzi ludzie nie bardzo mieli od kogo się nauczyć tej gry. Zbigniew Zwolenkiewicz wspomina, że wiele osób zwracało się do niego z prośbą o stworzenie okazji do poznania zasad. W internecie można znaleźć sporo materiałów, ale najlepiej zdobyć wiedzę grając „w realu” z innymi, doświadczonymi baśkarzami. Sztumianie napisali więc projekt „Baśka nas kręci” i złożyli go do programu „Dom Kultury plus Inicjatywy Lokalne 2016”. Otrzymali fundusze i urządzili warsztaty baśki, zarówno dla dorosłych - w Sztumskim Centrum Kultury, jak też dla młodzieży - w Szkole Podstawowej nr 2 w Sztumie.

- Właściwie to nie miałem pojęcia, ilu chętnych się zgłosi - wyjawia Z. Zwolenkiewicz. - Dorosłych pojawiło się dwanaścioro. Na warsztaty przyszło dwa razy więcej doświadczonych baśkarzy, więc przez trzy godziny mogliśmy jak najwięcej grać, tłumaczyć, wyjaśniać tajniki licytacji i rozgrywki. Z tej grupy kilka osób już zadeklarowało, że będzie grać w turniejach.

Podobna liczba uczestników przyszła na warsztaty szkolne. Organizatorzy sądzą, że gdyby nie znakomita pogoda, zachęcająca raczej do plażowania, frekwencja byłaby większa. Już zapowiedzieli, że warsztaty będą kontynuowane zimą. Doich przygotowania włączy się Klub Gier Planszowych Pionkolandia - choć w baśkę gra się na stole, nie na planszy, idea gry jako spędzenia wolnego czasu jest taka sama.

- To był bardzo fajny pomysł - stwierdził Marek, jeden z uczestników „baśkarskich” warsztatów, którego napotkaliśmy podczas Dni Ziemi Sztumskiej. Kiedy byłem dzieckiem, rodzice grali często w baśkę, kobiety również. Potem to jakoś zamarło, warto wrócić do tej gry. Miałem teraz okazję nauczyć się podstawowych zasad, może po kilku turniejach nabiorę już nieco doświadczenia (śmiech).

Baśkarze z Powiśla często przyjeżdżają na kaszubskie turnieje baśki. Zdobywają nawet miejsca na podium. Popularność gry systematycznie wzrasta - pierwsze spotkania odbywały się w Sztumie i Czerninie, teraz baśkarze grają w Mikołajkach Pomorskich, Jasnej w gminie Dzierzgoń.

- Najczęściej spotykamy się w Klubie Osiedlowym w Czerninie i te nasze systematyczne nieoficjalne turnieje nazwaliśmy nawet Sztumską Ligą Baśki - dodaje Z. Zwolenkiewicz. - Nie brakuje chętnych do pomocy, najczęściej pracują nad tym Andrzej Lubiński, Jarosław Gołębiewski, Roman Fierek, zresztą wszystkich nawet nie jestem w stanie wymienić. Zapraszamy wszystkich.

Gdyby ktoś odwiedził w najbliższą niedzielę Sztum i chciał zagrać w baśkę, to od godz. 13. w Sztumskim Centrum Kultury przy ul. Reja rozpoczynają się III Otwarte Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Miasta i Gminy Sztum w Baśkę. Zgłoszenia przed samymi zawodami - warto spróbować!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki