Szkoła na czterech łapach. Zakochany kundel i burza hormonów

Rozmawiała Dorota Abramowicz
Zakochane psy są bardziej skłonne do ucieczek,bywają nerwowe, nie jedzą i nie śpią
Zakochane psy są bardziej skłonne do ucieczek,bywają nerwowe, nie jedzą i nie śpią 123rf.com
Udostępnij:
Nie warto usprawiedliwiać kłopotów z psem młodzieńczym buntem - mówi Miriam Gołębiewska. - Problemy wychowawcze najczęściej bywają skutkiem naszych zaniedbań.

Ponoć najtrudniej dać sobie radę z dorastającym psem, takim czworonożnym nastolatkiem, u którego nagle zaczynają burzyć się hormony. Kiedy u psa zaczyna się ten okres i do kiedy trwa?

Odpowiedź nie jest prosta, bo w zależności od wielu czynników (m.in. od wielkości, płci, rasy, a nawet indywidualnych cech osobniczych) psy rozpoczynają okres dojrzewania w różnym wieku. Poza tym powinniśmy mówić o dwóch rodzajach dojrzewania - psychicznym i fizycznym. Pod względem fizycznym niektóre mniejsze suki zaczynają dojrzewać już w wieku 7 miesięcy, gdy pojawia się pierwsza cieczka, z kolei u innych, większych, hormony zaczynają odgrywać znaczącą rolę dopiero w 14 miesiącu życia. Testosteron u samców zaczyna rządzić u małych ras po ukończeniu roku, a u większych nawet między drugim a trzecim rokiem życia.

Czy oznacza to, że kiedy pies przestaje być szczeniakiem, właściciela czeka kilka lat walki z młodzieńczym buntem ulubieńca?

Nie warto wchodzić w tego typu kategoryzację i usprawiedliwiać wszystkich kłopotów młodzieńczym buntem. Problemy wychowawcze niekoniecznie muszą być związane z okresem dorastania u zwierząt, częściej są one skutkiem zaniedbań ze strony właściciela.

Jakich zaniedbań, skoro do tej pory grzeczny pies nagle przestaje nas słuchać?

Wychowanie psa to proces, a nie jednorazowe działanie. Wielu właścicieli, chwalących się świetnie wyszkolonymi w psich przedszkolach szczeniakami, nagle zwyczajnie otrzepuje ręce i przestaje pracować z psem. A tu do takiego młodziaka zaczynają docierać nowe bodźce, zapachy, a ukochany pan lub pani przestaje konsekwentnie wymagać posłuszeństwa i... cała dotychczasowa wiedza idzie w niepamięć. Ponadto psy, zresztą tak jak ludzie, się zmieniają.

Zwłaszcza że w sposób zupełnie naturalny dochodzi zainteresowanie płcią przeciwną. Może być kłopot...

Z tym też różnie bywa. Są psy, u których cieczka suki sąsiada powoduje kompletne rozbicie na dwa tygodnie. Taki wielbiciel nie je, nie śpi, nie reaguje na polecenia właściciela. Są jednak psy, które jakoś łatwiej dają sobie z tym radę.

Co wpływa na mniejszą lub większą wrażliwość zwierzaka?

Nie znalazłam do tej pory żadnych opracowań wyjaśniających tak odmienne reakcje. Jednak na podstawie własnych obserwacji wysnułam pewne - niepotwierdzone przez badania, ale zaskakujące także i mnie - wnioski. Otóż zauważyłam, że dobry pies pracujący (np. stróżujący, ratowniczy, policyjny, pasterski, myśliwski) nawet krótko po kryciu gotowy jest do podjęcia pracy, a w jego zachowaniu nie ma istotnych zmian. Jest nadal posłuszny, nie widać u niego utrzymującej się ekscytacji. Niewykluczone więc, że psy użytkowe są bardziej stabilne emocjonalnie.

Jak reagują suki?

Też bardzo różnie. Są takie, u których jedynym znakiem, że trwa cieczka, jest plamienie. Inne tuż przed jej wystąpieniem robią się ospałe albo nerwowe lub agresywne.

I nie wiadomo, czy lepiej wziąć do domu psa, czy sukę...

Można znaleźć plusy i minusy każdej płci. Przy suce musimy przygotować się dwa razy w roku na cieczkę, co niesie ze sobą pewne problemy.

Trzeba jej pilnować...

Chociażby. Z kolei zakochane psy są bardziej skłonne do ucieczek, pojawia się ryzyko, że będą nerwowe, nie będą jadły i spały.

Dlatego, zwłaszcza gdy bierzemy kundelka, słyszymy o konieczności sterylizacji lub kastracji. Zgadzać się?

Każdy właściciel powinien sam o tym zadecydować, bo zalety i wady skutków takiej decyzji są równo rozłożone.

Jakie konsekwencje zdrowotne niosą tego typu zabiegi?

U psów jest to zabieg łatwiejszy, więc konsekwencje też jakby mniejsze. U suczek skutkiem sterylizacji mogą być problemy z nietrzymaniem moczu. Ponadto należy rozważyć kwestię kastracji u zwierząt uprawiających sporty, bo na starość mogą się pojawić u nich zwyrodnienia stawów. To zabieg, który wpływa na układ kostny. Jeśli jednak pies nie będzie np. pokonywać dalekich dystansów, to nie byłabym przeciwniczką kastracji.

W jakim wieku pies powinien przejść kastracje, a suka - sterylizację?

Jestem przeciwniczką wykonywania sterylizacji przed ukończeniem przez sukę 14 miesiąca życia. Podobnie nie należy się spieszyć u psów. Zbyt wczesny zabieg powoduje zaburzenia w budowie zwierzęcia, sprawia, że staje się ono wyższe, ma dłuższe kończyny. Wyjątkiem staje się sytuacja, gdy u bardzo młodego psa pojawia się widoczna agresja. Wtedy jedną z metod radzenia sobie z tym problemem jest kastracja, która powoduje spadek poziomu testosteronu. Jeśli jednak pies jest łagodny, warto poczekać.

Część właścicieli uważa, że kastrując lub sterylizując ulubieńca, robi mu krzywdę... W końcu każda suka ma prawo choć raz zostać matką, a pies - ojcem.

Nieprawda. Psy nie są tak przywiązane do rodzicielstwa jak ludzie. Psy nie odczuwają z powodu braku szczeniąt żadnych dysfunkcji psychicznych. Nie wpływa to na ich szczęście.

Nie robimy więc im żadnej krzywdy, a wręcz przeciwnie - ograniczamy liczbę szczeniąt, których nikt nie będzie chciał. I które przez to będą nieszczęśliwe.


[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie