Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła na czterech łapach. Wystarczy zrobić test patyczka

Rozmawiała Dorota Abramowicz
Hodowla zwracająca uwagę na wygląd może przynieść nieciekawe efekty - mówi Miriam Gołębiewska. - Na przykład zaganianie rybek w akwarium przez psa rasy border collie. Swoją wiedzą podzieli się z naszymi Czytelnikami znana trenerka psów i psycholog zwierząt.

Znam psa, który goni wszystko, co się rusza. Inny leży na kanapie. Jeden pies uwielbia aportować piłeczkę, drugi woli kopać nory. Skąd tak różne zachowania zwierząt tego samego gatunku?

Można zacząć tak jak w bajce. Dawno, dawno temu żył sobie protoplasta psów, żerujący w pobliżu siedzib ludzkich i będący w symbiozie z człowiekiem. I tak jak każdy drapieżnik miał swoją własną procedurę (skradanie się, bieg za ofiarą, złapanie jej) polowania. Przez tysiące lat, wraz z wykształcaniem się ras, zaczęły dominować różne typy tej procedury, związane z pracą na rzecz człowieka, np. stróżowaniem czy pomocą w polowaniu. Nie każde polowanie musi się kojarzyć z sukcesem, ale stało się tak, że sama procedura przynosi do dziś psom wiele przyjemności. Powoduje wydzielanie dopaminy. Niektórym psom najwięcej radości daje pogoń za piłką lub bieg za uciekającym łupem, dla innych gryzienie i szarpanie lub aportowanie. Przyjmując psa do domu, powinniśmy wiedzieć, jaki typ procedury u niego dominuje, czyli jaki rodzaj zabawy sprawia mu przyjemność. Na przykład psy stróżujące nie będą chętnie biegać za piłeczką.

Stróżujące, czyli jakie?

Chociażby owczarek podhalański, komondor, owczarek anatolijski, pirenejski pies pasterski... Te rasy miały za zadanie bronić stada przed drapieżnikami . Nie interesuje ich rzucany patyk, nie polują, wyglądają na nieruchawe. Stateczności nie można mylić z ospałością - te psy są bardzo czujne. Z kolei inne „owczarskie” rasy (border collie, owczarek australijski) nie musiały stróżować, gdyż wymagano od nich zaganiania owiec. Jest też grupa owczarków wszechstronnych - trochę stróżujących, trochę zaganiających - m.in. owczarek niemiecki czy owczarek belgijski.

Jakie psy lubią biegać za piłką ?

Do ras aportujących należą m.in. terriery, golden retrievery, labradory. Z kolei owczarki niemieckie uwielbiają pogoń i szarpanie, przeciąganie przedmiotów.

Słyszałam opinię, że nie należy bawić się w szarpanie. Ponoć wywołuje to agresje zwierzęcia...

To mit. Zabawa w szarpanie nie powoduje agresji, tylko zaspakaja poczucie psiej przyjemności. Większość psów uwielbia walkę o patyczek, to najlepszy sposób nagradzania czworonoga. Trzeba wyraźnie powiedzieć - to nie smakołyk, ale zabawa z psem jest najlepszym sposobem jego nagradzania.

A jak nagradzać wyżła?

Psy myśliwskie mają potrzebę biegania luzem. Nie wystarcza im spacer na smyczy, lubią swobodnie węszyć i gonić. Jeśli więc trafią do kogoś, kto nie jest myśliwym albo nie biega regularnie, to dla właściciela taki pies staje się wyzwaniem. Pies wymaga dłuższych spacerów, na długiej lince, która pozwala mu zaspokoić potrzebę węszenia.

Jakie potrzeby mają psy kanapowe - yorki, jamniki, maltańczyki, pudle?

Jamniki niesłusznie uważane są za psy zabawowe. To psy polujące, o ogromnej pasji łowieckiej, uwielbiające kopać nory. Trzeba im na to pozwalać.

Nawet kosztem ogródka?

Jeśli chcemy mieć ładny ogródek, to nie bierzmy jamnika lub go do niego nie wpuszczajmy. Zabranianie jamnikom kopania to działanie wbrew naturze tych psów. Z kolei yorki dawno temu używane były do łapania szczurów. Rasa ta ma też cechy terriera, więc - choć dziś trzymane są najchętniej na kolanach - potrzebują dużo ruchu i potrafią szarpać. Pudle, także zaliczane do tzw. ras nieużytkowych, świetnie się sprawdzają w psich sportach. Są inteligentne, dobrze szkolone osiągają wyniki w posłuszeństwie. Nie należy lekceważyć buldogów francuskich - to inteligentne psy i warto ściągnąć je z kanapy, by rozwijać wrodzone zdolności.

Nic nie mówi Pani o maltańczykach.

Też są popularne. To ładne czworonogi, ale mają problemy z zachowaniem. Wynika to z traktowania ich jak zabawki. Niektórzy właściciele nie wymagają posłuszeństwa, nie uczą zasad higieny, pozwalają spać w łóżkach. Zdarza się, że taki maltańczyk nawet nie zna swojego imienia. To zawsze była rasa kanapowa. Zresztą u wszystkich ras hodowla zwracająca uwagę tylko na wygląd może przynieść nieciekawe efekty i dziwaczne zachowania psów. Spotkałam border collie, który próbował zaganiać... rybki w akwarium lub łapać pajączki na ścianie albo drobinki kurzu w powietrzu. Są psy, które obszczekują wszystko i wszystkich. W przypadku owczarków niemieckich doszło do wzrostu niepotrzebnej lękliwości. U bokserów dążenie do otrzymania wzorcowego psa z krótkim pyskiem doprowadziło do problemów zdrowotnych. Psy tej rasy bardzo źle znoszą upały.

Jak sprawdzić, jakim typem psa jest kundel?

Nie należy patrzeć na wygląd. Wystarczy test patyczka. Rzucamy patyk i sprawdzamy, czy pies za nim pobiegnie, czy będzie chciał go aportować lub poszarpać się z właścicielem o zdobycz. Podobny test radzę przeprowadzić z psem rasowym - nigdy nie wiemy, ile i jakie cechy przodków przejął nasz ulubieniec. Wystarczy kilka pokoleń hodowli, nastawionej jedynie na wygląd, by zmienić jego zachowanie. W efekcie np. golden retriever lub labrador nie będzie chciał się bawić w aportowanie.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki