Szczurek krytykuje działania rządu ws. samorządów: Polskę może czekać zapaść cywilizacyjna

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Tomasz Bołt / Archiwum PP
Rośnie oburzenie prezydentów polskich miast na poczynania rządu wobec samorządów. Decydentów z Warszawy w ostrych słowach skrytykowali w ostatnich dniach przedstawiciele władz Gdyni.

Prezydent miasta Wojciech Szczurek stwierdził, iż Polskę może czekać zapaść cywilizacyjna, jeśli nie zmieni się podejście rządu do samorządów. Podobnego zdania jest kierownictwo Związku Miast Polskich.

Przedstawiciele ZMP uważają, iż jeśli rząd oraz parlament szybko się nie opamiętają, wkrótce polskim gminom zabraknie pieniędzy na wkład własny pod inwestycje z Unii Europejskiej, trzeba też będzie likwidować szkoły. Według ZMP, przez ostatnie działania decydentów z Warszawy samorządy tracą obecnie co najmniej 8 mld zł rocznie.

- Są to oficjalne wyliczenia Ministerstwa Finansów - mówi Stanisław Szwabski, przewodniczący Rady Miasta Gdyni, członek zarządu ZMP. - Realnie oceniając, kwota ta może być nawet o połowę wyższa.

Kością niezgody są m.in. zaniżone - zdaniem władz Gdyni - transze, które państwo w tym roku przekazuje, bez jakichkolwiek wyjaśnień, np. na oświatę.

Samorządowcy protestują także przeciwko planowi ministra finansów, aby odgórnie narzucić im limity wydatków, co w praktyce uniemożliwi zaciąganie kredytów. ZMP już założył stronę internetową stawka8mld.pl i skierował do parlamentu obywatelski projekt ustawy, podpisany przez 300 tys. osób, na podstawie którego domagać się będzie rekompensaty z budżetu państwa takiej właśnie kwoty.

Poseł Tadeusz Aziewicz z Platformy Obywatelskiej twierdzi, iż będzie on rozpatrzony.

- Każda poważna propozycja reformy finansów publicznych, w tym dotycząca zmiany ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, będzie wnikliwie przeanalizowana - mówi Tadeusz Aziewicz. - Cieszę się, że wokół wydatków polskich samorządów toczy się obecnie publiczna debata. Zawsze warto rozważać wszystkie racje, również po to, aby w dobrej intencji nie wylać dziecka z kąpielą.

Jednocześnie jednak poseł nie zgadza się z krytycznym spojrzeniem władz Gdyni i innych samorządowców, którzy nie chcą zgodzić się na limity budżetowe i zrezygnować z kredytów.

- Działania rządu, ograniczanie wydatków są skutkiem sytuacji gospodarczej, w jakiej znajduje się Europa i może znaleźć się Polska - mówi Tadeusz Aziewicz. - Skoro polski rząd oszczędza, nie widzę powodu, aby inaczej miały postępować samorządy, które są częścią państwa. Prezydenci niektórych miast przyzwyczaili się w ostatnich latach do łatwego pieniądza, często angażując się w działania wykraczające poza podstawowe zadania gminy. Trudno im odnaleźć się w nowych realiach. Obserwując samorządy, widzę zdecydowanie mniejszą wolę reformowania niż w minionych latach. Zatrzymała się prywatyzacja usług komunalnych, powstają nowe, nie zawsze potrzebne podmioty. Niedawno prasa pisała o wysokich zarobkach w zarządach miejskich spółek i to tych, których sytuacja ekonomiczna nie wynika z wolnej gry rynkowej, ale jest efektem polityki prowadzonej przez gminę. Myślę, że w budżecie Gdyni można jeszcze znaleźć oszczędności.

Możesz wiedzieć więcej!Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Ogródki działkowe znów na topie

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

x
xvy

Na fotce pan prezydent z poważną zatroskaną miną i wzrokiem skierowanym w dal."Kochani Wyborcy zapomnijcie szybko o moich powiązaniach z byłą panią
Sekretarz, pracującą dla pana R.Krauze " . Wybory za dwa lata a kto wie co jeszcze wyjdzie na światło dzienne ( oczywiście jeżeli pani urzędniczka Grajter w porę nie zatrzyma). Więc pan Szczurek pokazuje teraz swą zatroskaną twarz i ma nadzieję,że znów uwierzymy...I przerzuca winę na tych z góry. Tak najłątwiej!

w
wsiOK?

gdyńskie BAGNO

a
apolityczny

Nie jest nowością, że rząd od kilku lat przerzuca część swoich zadań na samorządy i nie zapewnia dostatecznego finansowania tych zadań. Z drugiej strony zadłużenie niektórych miast w Polsce jest ogromne i częściowo spowodowane złą polityką inwestycyjną, bo lepiej jest budować milionowe inwestycje przed wyborami, żeby ludzie dostrzegli, że coś prezydent robi, niż zajmować się podstawowymi rzeczami, które nikt nie zauważy. Charakterystyczne dla całej sytuacji jest to, że przeciw rządowi nie protestują samorządowcy z miast, gdzie rządzi PO (Adamowicz jakoś nie narzeka na rząd), co tylko potwierdza, że reprezentują oni interesy partii i ponoszą odpowiedzialność wobec niej, a nie wobec lokalnych społeczności i wyborców.

M
MiRy

Z roszczeniami może w polskim prawie wystąpić osoba
mająca tytuł prawny do nieruchomości
Nie ma takiego tytułu grupa osób narodowości Żydowskiej
skrzyknięta ad hoc dla zwrotu mienia
której Polska miałaby wypłacić wg szacunków
przez nią sporządzonych w tym przypadku aż 100 mld
Przed wojną co należało do Gminy Żydowskiej to do Gminy
a co personalnie do każdego Żyda to do Żyda
i każdy musi własność udokumentować
Gmina w przedwojennej Polsce nie była właścicielem
prywatnej własności jaką posiadali obywatele Żydowscy
A tu się okazuje że Gmina chce przywłaszczyć sobie samozwańczo
również prywatne mienie Żydowskie tak samo jak "polska,razem z hitlerem"
że posłużę się cytatem urlyka
Do tego trzeba dodać że większość tego majątku została zrabowana
przez okupanta a to co było domem obrócono w gruzy przez działania wojenne

Chociaż Ryszard Krauze dokumentuje swoje roszczenia
to i tak sprawa wyląduje w sądzie.
Dlaczego majątek Żydowski miałby być przekazany
w drodze li tylko porozumienia i na wiarę że Gmina Żydowska
nie startuje do targów o pieniądze z zawyżonego poziomu
Dopóki nie będzie papierów ulice i kamienice które odbudowaliśmy
z gruzów są nasze.
MiRy

E
Erddill

...mozg tez Ci Polacy razem z Hitlerem ukradli ??? Czy Sprzedales bo jarmulka za bardzo cisnela ?

E
Erddill

...mozg tez Ci Polacy razem z Hitlerem ukradli ??? Czy Sprzedales bo jarmulka za bardzo cisnela ?

O
Obserwator

Lotniska nie ma a Prezes ze świtą i wysokimi zarobkami jest, nie ma Forum Kultury a Prezes ze świtą i wysokimi zarobkami jest i jeszcze buduje mu się siedzibę za 6 mln zł - Infobox. Jak się szasta kasą to się biduje

O
Obserwator

Lotniska nie ma a Prezes ze świtą i wysokimi zarobkami jest, nie ma Forum Kultury a Prezes ze świtą i wysokimi zarobkami jest i jeszcze buduje mu się siedzibę za 6 mln zł - Infobox. Jak się szasta kasą to się biduje

j
jeden z wielu

Pomiocie żydowski imiona własne pisze sie dużą litera.Rozumiem że w razie wojny Sraelsko-Irańskej ruszysz tyłek z Polski i będziesz dzielnie walczył.

u
urlyk

polska,razem z hitlerem, ukradła majątki żydowskie o wartości 100 mld usd !! wszystkie kraje świata, rozliczyły się gminami żydowskimi po drugiej wojnie światowej, oprócz polski !! polska nie chce oddać zrabowanych majątków żydowskich, polska jest złodziejem !!

c
cep

nie odkryles Ameryki o tym mowi sie od 5 lat Zapasc jest calego kraju dzis dowiedzialem sie o zwolnieniach z pracy dwoch moich sasiadow

z
zako

Po ostatniej wpadce z odszkodowaniami dla pana Krauze należy się zrehabilitować ! Wielka dbałość o miasto by zamydlić możliwość realnej straty i tzw potknięć urzędników.

Dodaj ogłoszenie