Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Święto Marynarki Wojennej. Symboliczny moment w Gdyni. Rodzina Raczyńskich objęła honorowym mecenatem ORP Błyskawicę

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Symboliczny moment miał miejsce dzisiaj w Gdyni podczas święta Marynarki Wojennej. Honorowy mecenat nad ORP Błyskawicą objęły Viridianna Rey oraz Katarzyna Raczyńska - córki hrabiny Cecylii Raczyńskiej, matki chrzestnej statku oraz Edwarda Raczyńskiego, ambasadora RP w Londynie oraz późniejszego prezydenta RP na uchodźctwie.

Zgodnie z marynarską tradycją, podczas święta Marynarki Wojennej, na okrętach podniesiona została wielka gala banderowa. Jednak niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem święta była uroczystość na ORP Błyskawicy, gdzie symbolicznie patronat nad okrętem, przejęły Katarzyna Raczyńska i Viridianna Rey.

- 85 lat temu, nazwę naszemu najsławniejszemu okrętowi nadała hrabina Cecylia Raczyńska, żona Edwarda Raczyńskiego - ambasadora RP w Londynie - mówiła podczas uroczystości Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu. - Niszczyciel zapisał się chlubnie w historii Marynarki Wojennej, w uznaniu swych wojennych zasług, został odznaczony orderem Virtuti Militari. Obecnie to nie tylko okręt muzeum, pamiętający czasy II RP i bohater wojennych zmagań, ale także okręt reprezentacyjny Marynarki Wojennej. Pamiętajmy kim była rodzina Raczyńskich. Rola hrabiego Edwarda Raczyńskiego, jako dyplomaty i prezydenta RP na uchodźctwie jest nieoceniona. Był niezastąpiony, reprezentując Rzeczpospolitą w Wielkiej Brytanii podczas tragicznego września 1939 roku. Honorowy mecenat nad ORP Błyskawicą objęty przez córki państwa Raczyńskich to nawiązanie do przedwojennych i najtrudniejszych wojennych lat służby tego okrętu, to w końcu symboliczny powrót do tradycji II Rzeczpospolitej - podkreślała wicemarszałek sejmu.

Symboliczny moment

Nazwa „Błyskawica" pojawiła się w historii naszej Marynarki Wojennej 85 lat temu. 1 października 1936 roku, w stoczni J. Samuel White & Co. Ltd. w Cowes, nazwę polskiemu okrętowi nadała hrabina Cecylia Raczyńska - żona Edwarda, ambasadora RP w Londynie. Ceremonialną formułę matki chrzestnej zakończyła słowami: „nadaję Ci imię Błyskawica”.

- ORP Błyskawica to symbol męstwa, nieustępliwości i waleczności polskich żołnierzy - napisał w liście do uczestników uroczystości Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. - To okręt legenda, który od pierwszego do ostatniego dnia II wojny światowej służył Marynarce Wojennej RP, przynosząc chwałę polskiemu orężu i dumę wszystkim Polakom. W dniu święta Marynarki Wojennej Rzeczpospolitej Polskiej ten wyjątkowy okręt oddajemy pod patronat córkom wybitnych postaci z historii naszego kraju - pana Edwarda Raczyńskiego, dyplomaty oraz prezydenta RP na uchodźctwie oraz pani Cecylii Raczyńskiej, matki chrzestnej ORP Błyskawica. Dziękuję pani Katarzynie Raczyńskiej oraz pani Viridiannie Rey za kultywowanie wspaniałych tradycji polskiego oręża oraz przybliżenie niezwykłej historii rodziny, z której się Panie wywodzą.

W ten sposób obie Panie stały się spadkobierczyniami matki chrzestnej okrętu i przyjęły rolę kontynuatorek jej tradycji.

- Dla obojga naszych rodziców służba Polsce była zaszczytnym obowiązkiem i pełnili ją z dumą - mówiła Viridianna Rey, córka Cecylii i Edwarda Raczyńskich. - Jednym z przywilejów tej służby była rola matki chrzestnej tego wspaniałego okrętu. Obejmujemy ten patronat z wdzięcznością i ze wzruszeniem. Dziękujemy polskiej Marynarce Wojennej za tę propozycję.

Przypomnijmy, że niedawno, po trzech miesiącach nieobecności, ORP Błyskawica opuściła Stocznie Wojenną na Oksywiu, gdzie przechodziła pierwszy od sześciu lat remont, warty aż siedem milionów złotych. ORP Błyskawica udostępniona zostanie do ponownego zwiedzania najpóźniej w pierwszej połowie lipca.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki