Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezcenny zbiór dokumentów trafił do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Wśród nich m.in. dziennik rozkazów z ORP Błyskawica

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Dzięki współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej, Archiwum Akt Nowych oraz Muzeum Marynarki Wojennej, do Gdyni trafiły bezcenne dokumenty, fundamentalne dla wiedzy o historii polskiej Marynarki Wojennej. Jak usłyszeliśmy, już wkrótce w wersji elektronicznej, zagoszczą na pokładzie legendarnego polskiego niszczyciela.

W historii ORP Błyskawicy pojawiły się właśnie wcześniej nieznane szerszej publiczności dokumenty opowiadające o losach niezwykłego okrętu. Wśród takich nowych źródeł, pozyskanych ostatnio przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, jest bezcenny dziennik zawierający rozkazy dzienne niszczyciela z lat 1937-1938.

Zakupiony za pośrednictwem warszawskiego Archiwum Akt Nowych artefakt, gdy trafił do Muzeum, wyglądał niepozornie. Zakurzony, miejscami zabrudzony, o przetartej, uszkodzonej okładce zawierał jednak na pożółkłych kartach niezwykłą historię – rozkazy regulujące pierwsze dwa lata służby ORP Błyskawica.

W dzienniku znajdziemy m.in. rozkaz nr 1, wydany 25 listopada 1937 r., w dniu, gdy jeszcze w angielskim Cowes podniesiono na ORP Błyskawica polską banderę. Następne karty odsłaniają zdarzenia kolejnych dni, jeszcze pokojowej służby naszego legendarnego niszczyciela. Ukazują okrętową rutynę - uzupełnianie wyposażenia, prace pokładowe, także proces intensywnego szkolenia załogi, gdy podczas tzw. kampanii morskiej Błyskawica przebyła 9 653 mile morskie, odwiedzając m.in. Kopenhagę. To właśnie ten okres zaważył, że lata wojennej próby okręt i jego załoga przeszły w sposób znamionujący najwyższy marynarski profesjonalizm.

- To dla naszego zespołu wspaniała chwila - mówił Aleksander Gosk, wicedyrektor Muzeum Marynarki Wojennej. - To dokumenty o różnej wadze, z różnych okresów. Mamy tu lata 30. ale także okres wojny i słynny dziennik rozkazów ORP Błyskawica. Dzielimy się dzisiaj radosną informacją - do życiorysu Błyskawicy doszły kolejne ważne fakty z jej okresu służby.

Bezcenne dokumenty z ORP Błyskawica

Jak podkreślano na uroczystości, umieszczenie tych archiwów w Muzeum Marynarki Wojennej jest wspólnym sukcesem kilku polskich instytucji. List od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka odczytał Łukasz Kudlicki, szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej.

- Odrodzone w 1918 roku państwo Polskie odzyskało dostęp do morza, ale jak wiemy nie dysponowało ani jednym portem wojennym, nie miało też własnej floty - napisał w liście Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. - Jednak powszechne przekonanie Polaków, ugruntowane w elicie państwowej, że Rzeczpospolita musi stworzyć własną Marynarkę Wojenną, ułatwiło jej budowę, a Gdynia i Hel stały się symbolem polskiej obecności na morzu. Do Polski wracają bezcenne akta, które stanowią świadectwo rangi naszej floty. Dziękuję wszystkim, którzy sprawili, że ten bezcenny skarb wrócił na swoje miejsce, do Polski.

Bezcenny zbiór dokumentów trafił do Muzeum Marynarki Wojenne...

Po trwającej kilka miesięcy konserwacji, ten niezwykły artefakt powrócił do stanu, który pozwoli udostępniać go badaczom.

- To symboliczny moment - zaznaczał Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych. - Muzeum Marynarki Wojennej to właściwe miejsce dla tego zbioru. Pragnę jednak podkreślić, że bez zaangażowania i wsparcia Ministerstwa Obrony Narodowej nie udałoby nam się tego osiągnąć.

Wymieniony dziennik rozkazów z naszego najsłynniejszego niszczyciela nie zamyka listy nowych nabytków Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. To tylko część pozyskanej ostatnio kolekcji, w której znalazły się m.in.: rozkazy dowódców Dywizjonu Szkolnego z lat 1933-1934, dokumenty dotyczące słynnych z lat wojny ORP Piorun, Wilk, Dragon, ośrodka szkoleniowego Polskiej Marynarki Wojennej ORP Bałtyk, jak również wytworzone przez Dowództwo Floty, grupę okrętów podwodnych, a także komendanta Stacji Zbornej Glasgow oraz Bowling. Również one zostaną udostępniane tym wszystkim, którzy chcą zgłębiać historię naszej Marynarki Wojennej.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki