Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed Muzeum Marynarki Wojennej możemy podziwiać śruby okrętowe z ORP Błyskawica! ZDJĘCIA

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Ogromne śruby okrętowe z ORP Błyskawica stanęły przed Muzeum Marynarki Wojennej
Ogromne śruby okrętowe z ORP Błyskawica stanęły przed Muzeum Marynarki Wojennej Karolina Łapucka (MMW)
Śruby okrętowe z ORP Błyskawica (każda o wadze 6,5 tony) stanęły przed Muzeum Marynarki Wojennej. Zastąpiły w tym miejscu przeciwlotnicze armaty 23 mm i wkm 14,5 mm. Przenosiny związane były z pracami przygotowującymi miejsce dla okrętu podwodnego typu Kobben, dawnego ORP Orzeł, który jeszcze w tym roku ma trafić na ekspozycję plenerową muzeum.

Ogromne śruby z ORP Błyskawica przed Muzeum Marynarki Wojennej

Imponujące, mosiężne śruby okrętowe z ORP Błyskawicao wadze 6,5 tony każda, uzupełnione stożkowymi elementami wieńczącymi wały napędowe. Dzięki nim okręt należał w czasach świetności do najszybszych w swojej klasie. stanęły przed Muzeum Marynarki Wojennej. Zajęły miejsce przeciwlotniczych, zdwojonych: armat 23 mm i wkm 14,5 mm. Przenosiny związane były z pracami przygotowującymi miejsce dla okrętu podwodnego typu Kobben (dawnego ORP Sokół).

– Zdecydowaliśmy się wyeksponować śruby, ponieważ intrygują i przyciągają uwagę – mówi Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej. - Zostały zdemontowane z „Błyskawicy”, kiedy okręt był przystosowywany do celów muzealnych. Przed budynkiem pozostaną one na stałe. Kiedy pogoda się poprawi zamierzamy je wyszlifować i oczyścić stożki. Przeniesienie śrub jest również elementem prac związanych z przygotowaniem miejsca dla zabytkowego okrętu podwodnego, który w tym roku ma stanąć na ekspozycji plenerowej muzeum. Chodzi oczywiście o dawnego „Sokoła”. Okręt został wycofany ze służby w 2018 roku i przekazany muzeum.

„Sokół” to okręt typu Kobben, który został zbudowany w niemieckiej stoczni Nordseewerke dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii i zwodowany 2 września 1966 roku. Po zakończeniu służby w norweskiej marynarce jednostkę przekazano polskim siłom zbrojnym. Biało-czerwoną banderę podniesiono na niej 4 czerwca 2002 roku. Okręt był trzecim „Sokołem” w historii polskiej Marynarki Wojennej i spadkobiercą zaszczytnych tradycji jednego z najsłynniejszych okrętów podwodnych II wojny światowej. Do jego podstawowych zadań należała obrona, ochrona oraz patrolowanie polskiego wybrzeża. W czasie 16 lat służby dla naszego kraju uczestniczył on w wielu międzynarodowych ćwiczeniach.

W 2018 roku ORP Sokół zakończył się okres 16-letniej służby jednostki ORP Sokół w polskiej Marynarce Wojennej. Okręt podwodny typu Kobben odpłynął wtedy na zasłużoną emeryturę. ORP Sokół w ramach ćwiczeń i operacji morskich dla polskiej Marynarki Wojennej przebył prawie 26 tysięcy mil morskich i wykonał 174 zanurzenia. Jego załoga składała się z 24 marynarzy.

tekst alternatywny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki