MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Swiatłana Cichanouska z wizytą w Gdańsku. Spotkała się m.in. z Lechem Wałęsą i Aleksandrą Dulkiewicz. Konferencja prasowa w ECS

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Swiatłana Cichanouska w Gdańsku spotkała się m.in. z Lechem Wałęsą i Aleksandrą Dulkiewicz
Swiatłana Cichanouska w Gdańsku spotkała się m.in. z Lechem Wałęsą i Aleksandrą Dulkiewicz Jakub Steinborn
Prezydent Andrzej Duda zobaczy się w czwartek wieczorem 08.12 ze Swiatłaną Cichanouską i liderami demokratycznej Białorusi. Wcześniej jednak liderka opozycji w Białorusi przyjechała do Gdańska, gdzie spotkała się z Lechem Wałęsą, Aleksandrą Dulkiewicz i Basilem Kerskim. W ten sposób Polska okazuje jednoznacznie poparcie dla praw Białorusinów, do życia w niepodległym i demokratycznym państwie.

Liderka Białoruskiej opozycji z wizytą w Polsce

Swiatłana Cichanouska startowała w wyborach prezydenckich na Białorusi, które odbyły się 9.08.2022 r. Jej kandydatura cieszyła się sporym poparciem społecznym. [/b] Mimo to, według "oficjalnych" wyników uzyskała zaledwie 10,1 proc. głosów. Zwycięzcą ogłoszono rządzącego od 1994 roku prezydenta Alaksandra Łukaszenkę, który miał zdobyć 80,1 proc głosów.

Po wyborach Swiatłana Cichanouska opuściła Białoruś. Aktualnie mieszka w Litwie, gdzie w sierpniu tego roku, w drugą rocznicę wybuchu masowych protestów przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich, ogłosiła powstanie Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego. Wśród celów nowej struktury znalazły się m.in. doprowadzenie do wolnych wyborów prezydenckich i wyprowadzenie z Białorusi wojsk rosyjskich.

Wśród delegacji białoruskiej znaleźli się także jej doradcy: Franciszak Wiaczorka i Dzianis Kuczynski.

Swietlana Cichanouska spotkała się z byłym prezydentem Polski

W czwartek, 8 grudnia 2022 roku o godz. 10:00 w Europejskim Centrum Solidarności Swiatłana Cichanouska spotkała się z Lechem Wałęsą.

- To było bardzo ciekawe spotkanie, pan prezydent jest charyzmatyczny i bardzo dobrze zna sytuację na Białorusi - powiedziała Swiatłana Cichanouska - Popiera Białoruś, mówił o tym, że trzeba zastosować nowe metody walki. Wspominał również o strajkach, lecz zaleca aby one były przygotowane. Nasze protesty były bardziej spontaniczne i siłom zbrojnym udało się zdusić strajki - mówiła liderka.

- Kiedy w Polsce obywały się wizyty państwowe rozpoczynały się one tutaj w Gdańsku, ze względu na Lecha Wałęsę - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Chcę zapewnić, że podziwiamy wasz upór i ofiarę jaką ponoście w walce o wolną demokratyczną i przestrzegającą prawa człowieka Białoruś.

Swiatłana Cichanouska wybiera się do Norwegii gdzie zostanie przyznana nagroda nobla Alesiowi Bialackiemu , który jest więziony w Białorusi. Tam spotka się z żoną mężczyzny, która za niego odbierze prestiżowe wyróżnienie. Cichanouska w Gdańsku przypomniała, że Danuta Wałęsa również odbierała nagrodę nobla za swojego męża. Wcześniej jednak spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.

- Wieczorem jadę do Warszawy, aby spotkać się z prezydentem Dudą. Prezydent Polski organizuje przyjęcie dla Białorusinów mieszkających w Polsce, to staję się tradycją. Następnie jadę do Norwegii, gdzie spotkam się z żoną Alesia Bialeckiego, która odbierze za niego nagrodę - mówiła Swiatłana Cichanouska.

Swiatłana zaznaczyła również, że jest szczęśliwa, że może odwiedzić Gdańsk.

- To jest kolebka polskiej solidarności i demokratycznego ruchu - przypomniała Cichanouska.

Dodała, że dzięki "Solidarności" Polacy mogą żyć i mieszkać w bogatym, demokratycznym i europejskim państwie.

- Dzięki "Solidarności" Białorusini czują waszą solidarność, energię żeby iść na przód do swojej demokratycznej przyszłości - mówiła Swiatłana Cichanouska.

Cichanouska dziękowała Polakom, że ich kraj stał się domem dla tysięcy Białorusinów.

- Znaleźli oni tutaj schronienie uciekając od represji - tłumaczyła i dodawała, że Polska zagwarantowała jej rodakom stypendia naukowe i pracę.

- "Polska solidarność" napędza białoruską opozycję. Jestem pewna, że razem uda nam się pozbyć tyranów z Europy - podsumowała Swiatłana Cichanouska.

Swiatłana Cichanouska w Gdańsku spotkała się m.in. z Lechem Wałęsą i Aleksandrą Dulkiewicz

Swiatłana Cichanouska z wizytą w Gdańsku. Spotkała się m.in....

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki