Co z dziećmi podczas strajku nauczycieli 8.04.2019? Propozycje szkół, samorządów. Wszystko o zasiłku opiekuńczym [PORADNIK DLA RODZICÓW]

(KGK)
STRAJK NAUCZYCIELI 2019.Co z dziećmi podczas strajku nauczycieli 8.04.2019?
Co z dziećmi podczas strajku nauczycieli 8.04.2019? 8 kwietnia rozpocznie się zapowiadany od kilkunastu tygodni bezterminowy strajk w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych. Na Pomorzu udział w proteście zapowiedzieli nauczyciele i pracownicy z ponad 800 placówek. Strajk to gigantyczne wyzwanie logistyczne dla rodziców. Jak zapewnić dzieciom opiekę w tym czasie? Kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Co z dziećmi podczas strajku nauczycieli 8.04.2019? Apel prezydent Gdańska

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, wystosowała list do rodziców i opiekunów gdańskich uczniów.

„Najgorszy scenariusz to zawieszenie zajęć zarówno dydaktycznych, jak i opiekuńczo-wychowawczych we wszystkich placówkach objętych protestem. Przygotujcie się Państwo na to, że w poniedziałek dziecko będzie musiało spędzić czas poza szkołą lub przedszkolem” - napisała.

Prezydent Dulkiewicz za pośrednictwem Facebooka zaapelowała też w niedzielę 7 kwietnia do rodziców uczniów.

- Przygotujcie dzieci na to, żeby jutro miały ze sobą picie i suchy prowiant, bo w szkołach mogą również nie działać kuchnie - powiedziała.

STRAJK NAUCZYCIELI 2019. Lekcje w zmienionej formie

– Priorytetem jest oczywiście zapewnienie dzieciom opieki na terenie placówki, lecz nie zawsze to będzie pewnie możliwe - mówi Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego gdańskiego magistratu.

Wejherowski magistrat już poinformował, iż mimo, że lekcje odbywać się będą w zmienionej formie, to rodzice mogą być spokojni o swoje pociechy.

- Zajęcia mogą mieć głównie charakter opiekuńczo – wychowawczy. Dzieci nie zostaną pozostawione bez opieki. O wszelkich zmianach będą na bieżąco informować dyrektorzy poszczególnych szkół - zapewniają przedstawiciele wejherowskiego urzędu.

Dyrektorzy szkół zamierzają na bieżąco informować rodziców o sytuacji, m.in. za pośrednictwem e-dzienników czy stron internetowych placówek.

Najprostszym rozwiązaniem dla rodzica jest wzięcie urlopu lub urlopu na żądanie, jednak nie każdy może pozwolić sobie na ten „luksus”. Poza tym nie wiadomo, jaka będzie skala protestu i ile potrwa.

Kiedy strajk nauczycieli?

STRAJK NAUCZYCIELI 2019.Co z dziećmi podczas strajku nauczycieli 8.04.2019?
STRAJK NAUCZYCIELI 2019.Co z dziećmi podczas strajku nauczycieli 8.04.2019?

CO Z DZIEĆMI PODCZAS STRAJKU NAUCZYCIELI? Kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy?

W przypadku strajku warto rozważyć skorzystanie z zasiłku opiekuńczego. Wówczas będziemy mogli zaopiekować się dzieckiem i otrzymamy za to 80 proc. wynagrodzenia, czyli tak jak w przypadku „chorobowego”. Przysługuje on rodzicom w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia szkoły, żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola.

- Zamknięcie placówki, do której uczęszcza dziecko, jest nieprzewidziane, jeśli rodziców zawiadomiono o tym w terminie krótszym niż 7 dni przed zamknięciem - informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. pomorskiego.

STRAJK NAUCZYCIELI 8.04.2019. Jak ubiegać się o ten zasiłek?

Co trzeba zrobić 8.04.2019?

  • złożyć u pracodawcy wniosek (druk Z-15);
  • dołączyć do niego napisane przez nas oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki.
  • W przypadku, gdy zasiłek jest wypłacany przez ZUS, dodatkowo potrzebne będzie zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 (w przypadku pracowników) albo ZUS Z-3a (w przypadku pozostałych ubezpieczonych).
  • Przysługuje on zarówno matce, jak i ojcu dziecka, ale otrzyma go tylko jeden z rodziców - ten, który złoży wniosek.

Co istotne, w ciągu roku zasiłek na zdrowe dziecko przysługuje maksymalnie przez 60 dni.

Zarobki nauczycieli 2019. Ile zarabia nauczyciel w szkole po...

STRAJK NAUCZYCIELI 2019. Do teatru i muzeum zamiast do szkoły ZA DARMO

Jeśli 8 kwietnia dojdzie do strajku w szkołach,przedszkolach i innych placówkach, uczniowie będą mogli nieodpłatnie skorzystać z oferty jednostek kulturalnych samorządu województwa pomorskiego. To odpowiedź marszałka Mieczysława Struka na apel rodziców, którzy zwrócili się do samorządowców o wsparcie strajku pracowników oświaty.

Z inicjatywy marszałka na czas planowanego przez nauczycieli strajku samorządowe instytucje kultury – teatry, muzea i biblioteki – otworzą swoje podwoje dla uczniów. Darmowe zajęcia przygotowano dzieci i młodzieży w różnym wieku (grupy zorganizowane). Grupy muszą być pod opieką osób, które mają uprawnienia pedagogiczne. Samorządowcy zapowiadają, że wciąż trwają pracę nad poszerzeniem oferty o kolejne placówki.

DARMOWA oferta na czas strajku:

Mieczysław Struk zaproponował również pomoc pracownikom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, którzy w czasie strajku nauczycieli nie będą mogli zapewnić opieki swoim pociechom. Pracownicy urzędu mogą zabrać dzieci ze sobą do pracy, gdzie zapewniona zostanie im opieka i wiele atrakcji, takich jak czytanie bajek, gry edukacyjne, układanie puzzli w sali „Niebo polskie” oraz zwiedzanie np. Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Z podobną inicjatywą wyszło wiele firm i instytucji.

STRAJK NAUCZYCIELI 2019. Specjalna linia telefoniczna

Związek Nauczycielstwa Polskiego na czas strajku uruchomi specjalne numery tel., pod którymi uzyskamy porady prawne w sprawach związanych ze strajkiem: w godzinach 7-15: (22) 31 89 226 , w godzinach 9-17:

(22) 31 89 288

Co zrobicie z dziećmi podczas STRAJKU NAUCZYCIELI 8.04.2019 roku? Czekamy na Wasze komentarze!

Strajk nauczycieli. Niezbędne informacje

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Władze Gdyni nie mają nic do zaoferowania dla dzieci podczas strajku. Obłed

N
NAUCZYCIEL

sa nauczyciele którzy ten strajk krytykują, jest to strajk POLITYCZNY, nie ma w nim mowy o żadnej poprawie EFEKTYWNOŚCI nauczania. To co Solidarność podpisała moim zdaniem nie jest zle. Gdzie jest KURATORIUM mam wrażenie ze popierają ten strajk tak jak wielu DYREKTORÓW Ja pracuje i nie popieram tej formy protestu. Moim zdaniem takie zachowanie moich koleżanek i kolegów jest SKANDALICZNE

W
WAŻNE dla RODZICÓW

Każdy dyrektor publicznej placówki oświatowej zgodnie z obowiązującym prawem MA OBOWIĄZEK zapewnić opiekę dzieciom na czas tego nauczycielskiego (bo na pewno nie szkolnego) strajku. Jeżeli tego nie zrobi to znaczy, że niedopełnił ciążącego na nim obowiązku służbowego jako funkcjonariusz publiczny, co sami sobie "nauczyciele" wywalczyli. W prostej linii jest to popełnienie przestępstwa określonego w art. 231 Kodeksu Karnego. Co ciekawe § 2 stanowi, że: jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. I z tym przypadkiem mamy właśnie do czynienia. Belfry muszą się liczyć, że rodzice będą masowo składać przeciko nim zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

G
Gość

Praca online przed komputerem 12.3000zł/miesięcznie zapisz sie tu: http://forom.pl
ja byłam nauczycielką 12 lat i zrezygnowałam dla pracy w internecie którą polecił mi mój sąsiad.
zarabiam około 7000zł miesięcznie a czasem nawet 9000zł, mam czas dla siebie i pracuje kiedy chce przed komputerem. zarabiam na stronie : http://forom.pl
Polecam wam te parce niz męczyć sie w tym niewdzięcznym zawodzie za 2tysiace

d
dddd

w sieci pełno klakierów PIS plujących na nauczycieli ne czytajcie tych komentarzy za PISEM stoi armia najemników w sieci

R
Rumcajs

Co za pismacki bełkot- ca za "TROSKA", w zad pocałujcie się z tą "empatią" !!! Z terrorystami się nie negocjuje - proste !

K
Karola

Moje dzieci jadą do babci. To jedyne rozwiązanie. Popieram strajk nauczycieli.

A
Abx

Piszcie do Broniarza to ten typ zgotowal rodzicom problem

X
Xx

Do gosc szukaj pod mostem badz w burdelach nie w komentarzach. Szukaj szmato !!!!

G
Gość

.Szukam kochanka na seks spotkania. Mam 20lat i seksowne ciało, Moje nagie fotki i kontakt do mnie tu: http://randkivip.pl i wyszukaj mnie po niku: Sandra88 napisz do mnie, każdemu odpisuje lub zadzwoń

A
A.

Nauczyciele protestują, a rodzice cierpią. Skandal!

R
Rodzic

Zero wynagrodzenia za dni strajku !!!!!
Emeryt za ile musi przeżyć miesiąc ?

M
Mama Dwójki

Ja posyłam do przedszkola. Oboje pracujemy. Ciężko o urlop

L
Lenin

Komuna strajkuje.

T
Tomek

Strajk nauczycieli się odbędzie czy nie?

Dodaj ogłoszenie