MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stara Oliwa do przeglądu

Paweł Rydzyński
Turyści zwiedzający Oliwę powinni (choć data rozpoczęcia porządków nie jest jeszcze znana) być zadowoleni
Turyści zwiedzający Oliwę powinni (choć data rozpoczęcia porządków nie jest jeszcze znana) być zadowoleni Grzegorz Mehring
Gdańsk zabiera się za poprawianie Oliwy. Tak zresztą jak życzył sobie tego abp Sławoj Leszek Głódź. Z okolic katedry i parku zniknąć mają budki z fast foodami, elewacje budynków sasiadujących z siedzibą metropolity gdańskiego nabrać mają rumieńców, godnych tak urokliwej i szacownej części Gdańska. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, chce być konsekwentny i tym razem nie odpuści.

Tym bardziej że tę część Oliwy odwiedza rokrocznie bagatela prawie 1,5 mln turystów.
- Teren wokół katedry i parku oliwskiego zostanie uprzątnięty! - taką deklarację prezydent Gdańska złożył podczas niedawnego spotkania z metropolitą gdańskim.
- Poleciłem mojemu zastępcy, Maciejowi Lisickiemu, by zwizytował teren wokół katedry i parku i zastanowił się nad większą estetyką obiektów, które nie pasują architektonicznie do otoczenia - stwierdził Adamowicz.

Wizytacja Lisickiego i podległych mu urzędników będzie mieć miejsce prawdopodobnie w najbliższych dniach.
Co będzie podlegać ocenie? Zarówno zdewastowana elewacja budynków przylegających bezpośrednio do katedry, jak i np. budki nad Potokiem Oliwskim.

- Teren w Oliwie jest uporządkowany niemal w sposób idealny - zwraca uwagę Mieczysław Kotłowski, p.o. dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.
Abp Głódź zwrócił jednak w rozmowie z Kotłowskim uwagę na zaniedbaną zabudowę w sąsiedztwie katedry - w trójkącie ulic Czyżewskiego, Opackiej i Cystersów.

- Budynki mają zniszczoną elewację, do tego rosną tam chaszcze. Z tego co wiem, była to działka kościelna i została sprzedana prywatnemu właścicielowi. Przygotowuje się on do inwestycji i prawdopodobnie po prostu nie zdążył jeszcze posprzątać tego terenu - mówi dyrektor Mieczysław Kotłowski.

- W okolicy wejścia do katedry powinna zostać rozwinięta oferta gastronomiczna, ale nie budki z zapiekankami, lecz estetyczne restauracje. Pamiętajmy bowiem, że turyści często przyjeżdżają bezpośrednio autokarami do Oliwy - uważa Agnieszka Owczarczak, gdańska radna PO, członek Komisji Turystyki i Promocji Miasta.

Jej zdaniem, dobrze byłoby, gdyby w najbliższym sąsiedztwie katedry istniały kioski bądź sklepy z pamiątkami, "najlepiej wpisujące się architektocznie w krajobraz Oliwy". - Turyści powinni móc w nich kupić m.in. albumy o Gdańsku w wielu językach, pocztówki, pamiątki związane bezpośrednio z Oliwą, np. małe repliki katedry, do postawienia np. na telewizorze. Co dokładnie byłoby sprzedawane, powinien jednak decydować rynek, a nie odgórne zarządzenie - dodała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki