MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więcej Platformy Obywatelskiej w gdańskim rządzeniu. Wiceprezydenci oficjalnie ogłoszeni

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska oficjalnie zdecydowały o współpracy. W piątek (17.05.2024 r.) odbyła się konferencja prasowa w tej sprawie. Rozstrzygnięto sprawy kadrowe. Zastępcami prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz będą: Piotr Borawski (PO), Emilia Lodzińska (PO), Piotr Grzelak (WdG), Monika Chabior (WdG). Dotychczasowy wiceprezydent Piotr Kryszewski zostanie miejskim dyrektorem generalnym do spraw zieleni. To nowe stanowisko.

Twarda postawa Piotra Borawskiego, szefa gdańskiej PO

Twarda postawa (włącznie z wcześniejszą rezygnacją ze stanowiska wiceprezydenta Gdańska) Piotra Borawskiego, szefa gdańskiej Platformy Obywatelskiej wobec prezydentki Gdańska przyniosła mu efekty. Aleksandra Dulkiewicz ustąpiła, oddając Platformie Obywatelskiej kolejne stanowisko zastępcy. Nowa wiceprezydentka to radna KO Emilia Lodzińska. Obejmie je też na nowo Piotr Borawski.

Piątkowa konferencja prasowa miała pokazać obraz współpracy między dwoma ugrupowaniami. Na prezentację wiceprezydentów przybyła znaczna część radnych, tak z KO, jak i z WdG.

- Za moimi plecami stoi zwycięska drużyna. Cieszę się, że są z nami radni Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska. Gdańsk to wielkie wyzwanie, dlatego cieszę się, że mogę mieć wśród współpracowników, zarówno w Radzie Miasta Gdańska, jak i w urzędzie ludzi, którzy rozumieją to wyzwanie i nie boją się brać odpowiedzialności za ważne sprawy w mieście - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Gdańska.

Jedna nowa wiceprezydentka Gdańska, ale kompetencje zmieniono wszystkim

Aleksandra Dulkiewicz przedstawiła wiceprezydentów Gdańska. Na stanowiskach pozostali: Piotr Grzelak i Monika Chabior (WdG).

Piotr Grzelak ma nieco zmieniony obszar odpowiedzialności. Odpowiada za procesy inwestycyjne, ale także za politykę gospodarczą, innowacyjność.

Monika Chabior odpowiada za obszar szeroko rozumianej polityki społecznej, edukację.

Nowy-stary wiceprezydent to także Piotr Borawski (Platforma Obywatelska).

- Piotr Borawski od dwóch tygodni nie pełni funkcji wiceprezydenta. Kiedy dokładnie wróci, będziemy to ustalać. Piotr Borawski będzie miał nieco zmieniony zakres kompetencji. To szeroka rozumiana mobilność. A więc komunikacja publiczna, ruch samochodowy, rowerzyści, piesi. Kolejny obszar jego odpowiedzialności to kwestie związane z bezpieczeństwem, także cyfrowe oraz obszar sportu - informowała Aleksandra Dulkiewicz.

Nowym wiceprezydentem Gdańska jest Emilia Lodzińska (KO).

- Emilia Lodzińska jest radną miasta Gdańska od 10 lat. Ciągle młoda, z werwą i pomysłami. Emilia Lodzińska zajmie się całym obszarem związanym z mieszkalnictwem oraz gospodarką przestrzenną - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

Stanowisko traci Piotr Kryszewski. Odnajdzie się w innej roli

Stanowisko wiceprezydenta traci Piotr Kryszewski, ale nie odchodzi z ratusza. Zostanie miejskim dyrektorem generalnym do spraw zieleni i będzie podlegał bezpośrednio Aleksandrze Dulkiewicz.

Piotr Borawski powiedział, że nowa kadencja samorządu to nowe wyzwania.

- Cieszę się, że w nowej kadencji zwrócimy również uwagę na to, o czym mówili mieszkańcy w wielu rozmowach podczas kampanii wyborczej. To takie tematy jak m.in.: mobilność w naszym mieście, zieleń, mieszkalnictwo, zagospodarowanie przestrzenne. Duże wyzwania przed nami - stwierdził Piotr Borawski.

Dodał, że liczy na wielkie inwestycje dla Gdańska we współpracy z samorządem wojewódzkim i rządem.

- Dziękuję pani prezydent Aleksandrze Dulkiewicz, ponieważ przygotowanie takiej koalicji, też decyzje, które podjęła w ostatnich dniach, pokazują wymiar przywództwa. Jestem wdzięczny za to, że udało się nam dojść do porozumienia. To będzie owocne 5 lat dla naszego miasta - mówił Piotr Borawski.

Koalicja KO i WdG ma w radzie 26 mandatów na 34.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki