MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprzęt medyczny, posiłki, wsparcie finansowe. Tak pomorski biznes pomaga szpitalom walczyć z koronawirusem. Coraz więcej zaangażowanych firm

Patrycja Cybulska
Patrycja Cybulska
IKEA wspiera gminne centra kwarantanny
IKEA wspiera gminne centra kwarantanny mat. prasowe
Wspierają służby medyczne na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Pomorskie firmy nie pozostały obojętne na apele pracowników ochrony zdrowia i przekazują niezbędny sprzęt. – Wierzymy, że każdy gest wsparcia jest bardzo ważny w tym trudnym dla nas wszystkich czasie – mówią. Na Pomorzu jest obecnie ponad 180 osób zakażonych koronawirusem. Według raportu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, 31 osób to pracownicy medyczni. Dlatego liczy się każda pomoc. Chętnych do dzielenia się dobrem jest na szczęście coraz więcej. Sprawdziliśmy, jakie wsparcie w ostatnich dniach przekazano szpitalom na Pomorzu.

Pomorski biznes dzieli się dobrem i wspiera walkę z koronawirusem

Chociaż wielu przedsiębiorców obecnie boryka się z wieloma problemami, nie przestają pomagać w walce koronawirusem. Dzięki nim placówki medyczne otrzymują niezbędne wyposażenie, ciepłe posiłki i wsparcie. To pomaga przetrwać trudny czas pandemii.

Biznes pomaga. Taką pomoc otrzymały placówki medyczne:

Sprzęt

 • Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem

Powstało już ponad 4 500 maseczek ochronnych, w tym 650 maseczek dziecięcych, i 2 000 przyłbic ochronnych.

Środki ochronne trafiły do:

 • 67 placówek medycznych i opiekuńczych,
 • Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej,
 • Straży Granicznej,
 • Wojsk Obrony Terytorialnej.

Maseczki i przyłbice zostały rozdysponowane w:

 • Trójmieście,
 • Szczecinie,
 • Elblągu,
 • Kartuzach,
 • Olsztynie,
 • Mrągowie,
 • Jastarni,
 • Malborku.

Dodatkowo, Akademia Marynarki Wojennej wydrukowała w technologii 3D 100 sztuk przejściówek do powietrznych masek strażackich i 48 kompletów przejściówek do masek 3M na filtry HEPA dla Ambulatorium i Straży Pożarnej w Komendzie Portu Wojennego w Gdyni. Obecnie drukowane są przejściówki do masek MP5 i MP6, również pod filtry HEPA.

Cały czas trwa także zbiórka komputerów dla dzieci do nauki zdalnej. Do tej pory udało się pozyskać 5 komputerów, które po serwisowaniu w Laboratorium Podstaw Techniki AMW trafiły do GOPS-u w Kosakowie i dzieci już z nich korzystają.

Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem
Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem AMW
Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem
Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem AMW
Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem
Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem AMW
Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem
Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem AMW
Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem
Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem AMW
Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem
Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem AMW
Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem
Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem AMW
Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem
Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem AMW

Szyją maseczki i produkują przyłbice nie tylko dla szpitali....

 • Respiratory przekazał do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku oraz Pomorskiego Centrum Reumatologicznego w Sopocie Invest Komfort

Deweloper zakupił też łącznie 23 500 maseczek, które są sukcesywnie przekazywane szpitalom, domom opieki społecznej oraz pracownikom firmy. Wsparł również zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla Kliniki Alergologii i Pneumonologii w Gdańsku. DPS-om w Sopocie, Gdańsku Gdyni ( im. Jana Pawła II, „Polanki”,„Ostoja”,„Starogardzka”,„Złota Jesień” oraz DPS-u przy ulicy Turystycznej 23) oraz dwóm Gdyńskim Ośrodkom Wsparcia przekazane zostały natomiast zestawy środków ochrony osobistej: maseczki, rękawiczki i żele do dezynfekcji.

W trudnym czasie powinniśmy okazywać sobie więcej dobrych słów i gestów, które udowadniają, że jesteśmy razem. Ludzka solidarność i pomoc dają nadzieję, że wspólnie przetrwamy ten kryzys. Jako firma z Trójmiasta chcemy wspierać mieszkańców i lokalne instytucje, do czego zachęcamy też inne podmioty. To z pewnością nie koniec naszych działań pomocowych, wiele jest jeszcze do zrobienia – zapowiada Mieczysław Ciomek, prezes Invest Komfort.

 • System ogrzewania pacjenta przekazała Szpitalowi Specjalistycznemu w Kościerzynie ZPS Lubiana

Profesjonalny System MEDWARM ma pomagać w monitorowaniu temperatury ciała i utrzymywaniu jej na odpowiednim poziomie. Nowoczesny sprzęt wspiera lekarzy w zapewnieniu szybkiej opieki i usprawnia funkcjonowanie oddziałów. Obszary jego zastosowania to bloki operacyjne, sale zabiegowe, szpitalne oddziały ratunkowe, OIOM.

Przekazując ten sprzęt, chcieliśmy podziękować wszystkim lekarzom i osobom związanym z naszą lokalną służbą zdrowia za ich nieocenioną pracę i poświęcenie, które wkładają w codzienną opiekę nad pacjentami. Wierzymy, że każdy gest wsparcia jest bardzo ważny w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Mamy nadzieję, iż wspólnymi siłami uda nam się jak najszybciej przezwyciężyć obecną sytuację – mówi Zbigniew Andrzejewski, prezes ZPS „LUBIANA”.

 • Firma LPP z Gdańska przekazała szpitalom już 100 tysięcy masek ochronnych

Pierwsza partia trafiła do 40 ośrodków ochrony zdrowia. Pomoc kierowana jest już nie tylko do placówek z Pomorza i Małopolski, dociera również do innych regionów w kraju. W sumie do potrzebujących trafią maseczki ochronne o wartości ponad miliona złotych.

 • Olivia Business Centre sfinansowało moduł diagnostyczny przy szpitalu na gdańskiej Zaspie

Moduł diagnostyczny umożliwia przeprowadzanie testów na obecność koronawirusa przed budynkiem szpitala, co pozwala na preselekcję pacjentów wchodzących do placówki medycznej i ograniczenie zakażenia wewnątrz budynku. Ponadto do gdańskich szpitali przekazane zostały: respirator, fumigator, odzież medyczna, maseczki ochronne. Od miesiąca kuchnia Olivia Star Top codziennie dostarcza żywność lekarzom i personelowi medycznemu szpitali. Łącznie przygotowanych zostało już ponad 1 800 posiłków.

 • Nowy sprzęt medyczny dla pomorskich szpitali od Loży Gdańskiej BCC:

 • 3 respiratory VENTILogic LS firmy Weinmann (respiratory nowej generacji, służące do mechanicznej wentylacji pacjenta. Urządzenia dostosowane są do różnych sytuacji klinicznych, dzięki czemu zapewniają bezpieczeństwo i komfort),

 • 3 kardiomonitory pacjenta Lutech Datalys 807 z wyposażeniem uzupełniającym i funkcją wykrywania arytmii i analizy ST,

 • 100 000 maseczek chirurgicznych (w trakcie realizacji).

Te szpitale otrzymały pomoc:

 • Szpital Specjalistyczny im F. Ceynowy w Wejherowie,
 • Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku,
 • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne GUMed w Gdańsku.
Sprzęt odbierają Stanisław Ciroski – z-ca dyrektora ds. administracyjno-technicznych Szpitali Pomorskich, oraz ratownicy medyczni

Biznes pomaga. Loża Gdańska BCC wspiera pomorskie szpitale w...

 • Porty dzielą się dobrem i dostarczają kolejny sprzęt medyczny

4 sztuki analizatorów do diagnostyki zakażeń SARS-CoV-2 zostały przekazane Szpitalowi w Wejherowie oraz placówkom w Gdyni, Gdańsku i w Kościerzynie. Port Gdynia przekazał też dwa respiratory gdyńskim szpitalom: Szpitalowi Miejskiemu im. PCK oraz Szpitalowi św. Wincentego a Paulo.

 • Intel udostępnił specjalny serwer umożliwiający zdalną pracę lekarzom

Urządzenie zostało zainstalowane w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Firma przekazała też gdańskim szpitalom 200 tysięcy maseczek ochronnych, zaangażowała się w akcję druku przyłbic ochronnych przy wykorzystaniu drukarek 3D i zakupiła materiał umożliwiający przygotowanie ok. 1 000 nakryć ochronnych.

Wyposażenie

 • Łóżka, pościele i inne produkty wyposażenia wnętrz trafiły do gminnych centrów kwarantanny w Słupsku i w powiecie bytowskim

Dzięki nim osoby, które nie mogą odbywać kwarantanny w domach, spędzą 14 dni w przyjaznych warunkach. W ramach akcji #PomagamyRazem dozowniki na płyn do dezynfekcji otrzymała też Straż Graniczna. Niezbędne przedmioty przekazała IKEA wspólnie z partnerami.

Wszyscy zostaliśmy postawieni w wyjątkowej sytuacji, staramy się więc pomagać w naszym najbliższym otoczeniu, zgodnie z naszą misją People & Planet Positive. Staraliśmy się maksymalnie połączyć siły i zaprosiliśmy do pomocy nie tylko spółki z korzeniami IKEA, ale też naszych partnerów biznesowych i instytucjonalnych, którzy bez wahania odpowiedzieli na nasz apel oraz zaoferowali wsparcie materialne i organizacyjne. Dzięki solidarności i sprawnej współpracy pomiędzy wszystkimi jednostkami IKEA w Polsce mogliśmy pomóc 35 gminom w 8 województwach. IKEA w Polsce zobowiązała się do tego, że przeznaczy łącznie 4,5 mln złotych, aby wspomóc system ochrony zdrowia oraz zapewnić niezbędną pomoc społecznościom dotkniętym skutkami epidemii. Wsparcie gminnych centrów kwarantanny to jedno z wielu działań, jakie podejmujemy, aby zrealizować to zobowiązanie – mówi Anita Ryng, kierownik ds. procesów komunikacyjnych w IKEA Retail Polska.

W akcję #Pomagamy Razem, oprócz IKEA zaangażowały się:

 • Puro Hotels,
 • SSAB Poland,
 • SAM EXECUTIVE SEARCH,
 • JULA,
 • Fundacja Medicover,
 • Castorama,
 • Jysk,
 • Decathlon,
 • FedEx Express,
 • Agencja Rezerw Materiałowych
 • Pralki, oczyszczacze powietrza, odkurzacze, kawiarki, czajniki przekazał Szpitalowi w Wejherowie Electrolux

Marka Electrolux przez cały czas prowadzi rozmowy z przedstawicielami szpitali oraz realizuje działania, mające na celu przekazanie sprzętu do większej ilości placówek, które potrzebują wsparcia – podali w komunikacie przedstawiciele firmy.

Sprzęt od Electrolux przekazano też placówkom medycznym m.in. w Warszawie, we Wrocławiu, w Szczecinie i w Katowicach.

Wsparcie finansowe

 • Pieniądze na respirator i środki ochrony osobistej: gumowe rękawiczki, maseczki, przyłbice, kombinezony, gogle, w ramach akcji #PomocnaDłońRiviery przekaże Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni Centrum Riviera we współpracy ze stowarzyszeniem In gremio z Gdyni

Każdego dnia setki osób w całym kraju padają ofiarą koronawirusa. Dla własnego bezpieczeństwa większość z nas zostaje w domach, podczas gdy inni - w tym lekarze, sanitariusze i medycy – walczą o życie chorych na COVID-19. Do tych cichych bohaterów należy m.in. cały zespół Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni - jednej z dwóch placówek w całym Trójmieście, do których trafiają obecnie osoby zakażone koronawirusem, wymagające hospitalizacji. Mieszkańcy Gdyni już wielokrotnie udowadniali, że są wyjątkową społecznością – i to się nigdy nie zmieni, bo potrafimy być razem! Wspieramy się wzajemnie niezależnie od okoliczności i żaden wirus nie stanie nam na przeszkodzie – napisali organizatorzy zbiórki.

Maseczka DIY

 • Ponad 20 mln złotych przekazano od firm w całym kraju w ramach akcji „Jesteśmy razem. Pomagamy”

Pomagamy z odruchu serca. Zwykłej, ludzkiej chęci wsparcia tych, którzy są na pierwszej linii frontu: lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, laborantów i innych pracowników służby zdrowia. To nasz obowiązek. Tylko działając razem, wykorzystując nasze doświadczenie w zarządzaniu kryzysem, a także nasze kontakty i struktury, które jako przedsiębiorcy budowaliśmy latami, możemy realnie poprawić sytuację w placówkach medycznych i podnieść poziom bezpieczeństwa pracujących w nich ludzi. Tych, którzy codziennie narażają dla nas swoje życie - mówi Leszek Gierszewski prezes firmy Drutex i inicjator akcji

„Jesteśmy Razem. Pomagamy” to inicjatywa skupiająca przedsiębiorców gotowych nieść pomoc w czasach pandemii. W ramach akcji niezbędne wsparcie finansowe uzyskują m.in. placówki służby zdrowia, osoby poszkodowane skutkami pandemii oraz organizacje pozarządowe. Drutex rozpoczął ją, przekazując w marcu milion złotych na remont i doposażenie czterech pomorskich szpitali.

Dziś mamy już kilkadziesiąt firm na pokładzie. Po niespełna miesiącu, zebraliśmy pomoc o wartości przekraczającej 20 milionów złotych! To niezwykle budujące i napawające dumą, że polscy przedsiębiorcy w obliczu zagrożenia okazują tyle solidarności, szczodrości i gotowości do niesienia bezinteresownej pomocy – mówi dr Radosław Kwaśnicki, koordynator generalny akcji.

Sprzęt medyczny od firmy Drutex już w pomorskich szpitalach ...

 • Środki pieniężne przekazały też firmy:

  • Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku,
  • Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku,
  • Saltus Ubezpieczenia,
  • Winne Pola.

Wiele małych i dużych firm, a nawet osoby prywatne, wspierają nas, dostarczając codziennie do naszych szpitali, m.in. posiłki, przekąski, napoje oraz sprzęt jednorazowego użytku, a także środki antybakteryjne i kosmetyki. Nie da się słowami opisać tego jak jesteśmy wszystkim wdzięczni – mówi Dariusz Nałęcz, wiceprezes zarządu Szpitali Pomorskich.

Ciepłe posiłki

 • Ponad 190 obiadów w ramach akcji „Obiad dla medyka” trafi w najbliższych dniach do pracowników służb medycznych

Do tej pory udało się zebrać na ten cel ponad 28 tys. zł. Akcji patronuje Magdalena Adamowicz.

Bardzo cieszę się, że nasza akcja wzbudziła tak duży odzew! Zawsze wierzyłam, że my – Pomorzanie, mamy dobre i hojne serca. Dziękuję wszystkim za wpłaty, a całej służbie medycznej dużo siły i wytrwałości w tym trudnym czasie – mówi posłanka do Parlamentu Europejskiego Magdalena Adamowicz.

„Obiad dla Medyka”. Posiłki dla pracowników ochrony zdrowia ...

Posiłki przygotowuje i dostarcza Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej. Miejsca dystrybucji obiadów są ustalane w porozumieniu z Departamentem Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Dziękuję wszystkim za hojność, za dobre słowo. Wierzę, że dzięki ludziom dobrej woli, skutki epidemii, dla nas przynajmniej, będą dużo mniej groźne. Pokonajmy koronawirusa razem – apeluje Piotr Wróblewski z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, inicjator akcji.

 • Akcję dostarczania posiłków dla pracowników 7. Szpitala Wojskowego Marynarki Wojennej w Gdańsku zorganizował sprzedawca energii elektrycznej, gazu i ciepła Fortum

Każdego dnia personel szpitala otrzymuje około od 50 do 60 ciepłych posiłków. Posiłki są przygotowywane przez pracowników restauracji:

 • A la Francaise,
 • Peperino,
 • Pierogarni Mandu.

Akcja potrwa tak długo, jak będzie to konieczne.

Chcemy pomóc bohaterom – personelowi medycznemu szpitala zakaźnego, którzy walczą z koronawirusem i ratują życie pacjentów. W ten sposób zwiększamy również szansę na przetrwanie naszych klientów – restauratorów. Obecnie drastycznie spadły ich obroty, a realizacja tylu codziennych zamówień daje pracę wielu ludziom – mówi Ewa Oświecińska, dyrektor programu digitalizacja i optymalizacja w Fortum, koordynatorka akcji.

 • #gastropomaga to akcja, w ramach której pracownicy służby zdrowia codziennie otrzymują ciepłe posiłki

Jak podkreślają jej organizatorzy, warto skupiać się na tym, co można zrobić dla tych osób, które teraz pracują najciężej i są najbardziej narażone na kontakt z niebezpiecznym wirusem.

Rozmawialiśmy ostatnio o zapoczątkowanej przez nas inicjatywie #gastropomaga, jednak niestety doszliśmy do momentu, że sami potrzebujemy pomocy! Nasz świat zupełnie stanął na głowie, ale nie czulibyśmy się dobrze prosząc o coś za nic. Za każdą pomoc przygotowaliśmy vouchery na 130% wartości wsparcia i niespodzianki. Będziemy ogromnie wdzięczni za opowiedzenie o naszej akcji. Każde dobre słowo przybliży nas do tego, że wystartujemy ponownie! Jedno nadal jest pewne: nie ważne co będzie dalej, na pewno nie przestaniemy pomagać w ramach #gastropomaga – napisali do naszej redakcji przedstawiciele restauracji Muszla Gdynia.

Pomorscy przedsiębiorcy ruszyli na pomoc szpitalom

Koronawirus na Pomorzu. Masz wolne zasoby? Podziel się! Prze...

Pomoc dla biznesu

 • Port Gdynia wyprodukował naklejki informujące o obowiązku zachowania prawidłowych odległości podczas pandemii koronawirusa

Akcja skierowana jest do lokalnych przedsiębiorców. Zgłaszając się na adres [email protected] można bezpłatnie otrzymać zestaw naklejek na podłogę, do rozmieszczenia co 2 metry, oraz jedną naklejkę na szybę lub witrynę.

Zestaw zostanie dostarczony na wskazany adres na terenie Gdyni.

Sprzęt medyczny, posiłki, wsparcie finansowe. Tak pomorski biznes pomaga szpitalom walczyć z koronawirusem. Coraz więcej zaangażowanych firm
Koronawirus: pytania i odpowiedzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki