Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na Pomorzu. Masz wolne zasoby? Podziel się! Przedsiębiorcy ruszają do akcji pomocy służbie zdrowia. „Robimy to z potrzeby serca"

Patrycja Cybulska
Patrycja Cybulska
Pomorscy przedsiębiorcy ruszyli na pomoc szpitalom
Pomorscy przedsiębiorcy ruszyli na pomoc szpitalom Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Rozwożą ciepłe posiłki, szyją maseczki, przekazują specjalistyczny sprzęt, a przede wszystkim dzielą się dobrem. Pomorscy przedsiębiorcy nie pozostali obojętni wobec pandemii koronawirusa i ruszyli z pomocą. W walce z niebezpiecznym COVID-19 liczy się każde wsparcie. Tym bardziej, że sytuacja pomorskich szpitali pogarsza się z dnia na dzień!

Pracownicy szpitali pracują teraz na pełnych obrotach, a na ciepły posiłek często brakuje czasu. W Trójmieście pomagają im właściciele lokali gastronomicznych. Dla służb medycznych stworzyli akcję „Zawieś zupę”. Tylko przez pierwsze dwa dni udało się przekazać jej ponad 150 porcji.

Najprościej mówiąc, gość zamawia zupę, on-line lub osobiście w lokalu, opłaca ją, ale nigdy jej fizycznie nie otrzymuje. Ta trafia w zawieszenie. Pod koniec każdego dnia zliczamy ilość takich zup i zawozimy je, z dodatkowymi porcjami od nas w prezencie, do najbardziej potrzebujących placówek medycznych w Trójmieście. Współpracujemy mocno ze spółką Szpitale Pomorskie, by ta pomoc była zrównoważona i rozsądna. Cieszymy się, że dzięki nam chociaż na chwilę pracownicy szpitali mogą odetchnąć – powiedział organizator akcji Kacper Suchecki z zupiarni Chochla.

Poinformował, że w ramach tej inicjatywy ciepły posiłek trafił m.in. na gdańskie oddziały SOR oraz do pracowników gdyńskich szpitali.

Suchecki podkreślił, że akcja to nie tylko wsparcie służby medycznej.

Pomoc pracownikom szpitali jest najważniejsza, ale pośrednio walczymy także o pracę dla naszych załóg, staramy się podtrzymać zamówienia u naszych lokalnych dostawców. Ta sytuacja uderza w nas wszystkich. Dzięki akcji „Zawieś zupę” ludzie mają pracę, małe biznesy nie poupadają, może uda się uratować gospodarkę takimi małymi działaniami. No bo nie pozostało nam nic innego jak pomagać i walczyć – zapewnił Kacper Suchecki.

Do inicjatywy we wtorek, 17.03., przyłączyli się także restauracja Surf Burger oraz Pierogarnia Mandu.

#gastropomaga

Ciepłe posiłki pracownicy szpitali otrzymują także w ramach akcji #gastropomaga”. Jej organizatorzy podkreślają, że warto skupiać się na tym, co można zrobić dla tych osób, które teraz pracują najciężej i są najbardziej narażone na kontakt z niebezpiecznym wirusem.

Zaczęliśmy od przygotowywania 10 pizz dla Szpitala Miejskiego w Gdyni, jednak po tym, jak opublikowaliśmy nasz pomysł w mediach społecznościowych, mnóstwo restauracji dołączyło do nas i wiele osób zadeklarowało chęć pomocy! Teraz restauracje w całej Polsce organizują dla pobliskich szpitali i placówek medycznych pomoc, tak żeby Ci, którzy są na froncie walki z wirusem, mogli się sprawnie posilić i nabrać energii do dalszej pracy! A my dostaliśmy wsparcie od wielu osób i liczba przygotowywanych przez nas posiłków rośnie. W takich momentach naprawdę warto być dla siebie miłym, podobno dobro wraca i tego się trzymajmy! – podkreśliła Anna Wylężek, wiceprezes restauracji Muszla Gdynia.

Oto opowieść o charyzmatycznych i słynnych lekarzach z Pomorza

Poradzimy sobie z każdym projektem

Trójmiejskie fundacje: 3maliny, „Nielada Historia” i Kobiety Wędrowne, rozpoczęły natomiast akcję szycia maseczek dla szpitali na Pomorzu. Projekt nosi nazwę #ngosySZYJĄMASKI3city. Fundacje na specjalnej internetowej platformie udostępniły szablony maseczek dla personelu medycznego i personelu opiekuńczego wraz z filmami instruktażowymi. W ramach pomocy można szyć, dostarczać materiały lub dowozić maseczki potrzebującym służbom medycznym.

Maseczki chętnie zapewni także przedsiębiorca z Żukowa zajmujący się szyciem tapicerki samochodowej.

W naszej firmie dostępny jest park maszyn oraz wykwalifikowane szwaczki, które poradzą sobie z każdym projektem. Postanowiliśmy wygospodarować czas na uszycie masek ochronnych, których brakuje wszystkim służbom. Posiadając takie możliwości, nie wyobrażamy sobie pozostać obojętnymi – powiedział Rafał Ojowski z Tap-Car w Żukowie.

Dodał, że w obecnej sytuacji powinniśmy się jednoczyć się i pomagać sobie wzajemnie.

Działając wspólnie, dla dobra ogółu jesteśmy w stanie pokonać wszelkie przeciwności – zapewnił przedsiębiorca z Żukowa.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Darmowy sprzęt dla służb medycznych na walkę z koronawirusem

Przedstawiciele lokalnego biznesu nie tylko dbają o ciepłe posiłki dla pracowników medycznych, ale także zapewniają specjalistyczny sprzęt, który ułatwić ma walkę z koronawirusem. Wśród nich jest m.in. producent nawozów wapniowych z Lubienia Kujawskiego, który na rzecz pomorskiej służby zdrowia chce przekazać sześć generatorów ozonu.

To specjalistyczne urządzenia przeznaczone m.in. do skutecznej dezynfekcji sal szpitalnych. Z podobnych do walki z koronawirusem korzystano w Chinach. Chcielibyśmy przede wszystkim poznać zapotrzebowanie służb medycznych, by generatory trafiły w odpowiednie ręce – powiedział Michał Góra, wiceprezes Polcalc.

Podkreślił, że firma przygotowuje także inną akcję. Wkrótce na walkę z koronawirusem na konto fundacji Polcalc Pomaga trafić ma 50 000 zł. Jeżeli do projektu przyłączą się osoby, dla których zdrowie i życie drugiego człowieka nie jest obojętne, kwota ta może znacznie wzrosnąć.

#WolneZasoby

Inicjatywa przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego to odpowiedź na akcję #WolneZasoby, którą uruchomiła Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Zachęca ona firmy do przekazywania zasobów wspierających walkę z koronawirusem w Polsce.

Udostępniamy proste narzędzie, do którego możecie wpisywać Wasze: zasoby produkcyjne, surowce, materiały, gotowe produkty, środki dezynfekujące, produkty BHP, sprzęt medyczny, udostępnienie powierzchni magazynowej, które jesteście w stanie przeznaczyć na walkę z pandemią – poinformował Paweł Lulewicz, wiceprezes PSSE.

Mowa o formularzu dostępnym na stronie PSSE. Zebrane dzięki niemu dane trafią do Ministerstwa Aktywów Państwowych, Kancelarii Premiera i służb odpowiedzialnych za przekazywanie środków ochronnych służbom medycznym.

Pomagają, jak tylko mogą

W walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zaangażował się także Związek Pracodawców Forum Okrętowe. Zachęca on swoich członków do przekazywania sprzętu na rzecz szpitali.

Robimy to z potrzeby serca, ale również z rozsądku. Dochodziły do nas sygnały o dramatycznej sytuacji w szpitalach i przychodniach, gdzie brakuje środków ochronnych. Personel medyczny jest teraz na pierwszej linii walki o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Powinniśmy udzielić im wszelkiej niezbędnej pomocy – powiedział Ireneusz Karaśkiewicz, dyrektor Związku Pracodawców Forum Okrętowe.

Podkreślił, że w ramach prowadzonej akcji Szpitalowi Morskiemu im. PCK w Gdyni udało się przekazać dwutygodniowy zapas środków do wzmożonej dezynfekcji. Lista przedsiębiorców, którzy chcą włączyć się w pomoc, jest otwarta.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że brakujące środki ochronne w szpitalach zostaną uzupełnione w ciągu kilku dni. Dla lekarzy każdy dzień zwłoki to jednak coraz większe problemy. W Polsce zakażonych koronawirusem jest obecnie ponad 230 osób. Na Pomorzu potwierdzono 8 przypadków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki