Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprzedaż Grupy Lotos ponownie się przedłuża

Joanna Pieńczykowska
Grzegorz Mehring
W tym miesiącu miało się wyjaśnić, ile firm i jakie są zainteresowane przejęciem Grupy Lotos. Ministerstwo Skarbu ponownie jednak dało inwestorom więcej czasu na odpowiedź na ofertę przejęcia gdańskiego koncernu.

- Potencjalni inwestorzy mogą zgłaszać zainteresowanie zakupem zbywanych akcji do 27 kwietnia 2011 roku - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Termin składania odpowiedzi na publiczne zaproszenie do negocjacji w sprawie nabycia akcji Lotosu upływa 29 kwietnia. Informacja o wyborze potencjalnego inwestora dla Lotosu ma być ogłoszona 13 maja.

- Wydłużenie terminu składania odpowiedzi na publiczne zaproszenie do negocjacji następuje w odpowiedzi na wnioski potencjalnych inwestorów zainteresowanych nabyciem akcji spółki Grupa Lotos - tłumaczy Ministerstwo Skarbu.

To już drugie przesunięcie terminu oczekiwania na oferty. Za pierwszym razem ministerstwo wydłużyło czas dla inwestorów z 4 lutego do 14 marca. Powód był ten sam - wniosek oferentów o więcej czasu. Do kupienia jest 53 proc. udziałów firmy, wszystkie będące w posiadaniu Skarbu Państwa.
Ministerstwo nie ujawnia, jakie firmy odpowiedziały już na zaproszenie opublikowane w październiku ubiegłego roku. Najbardziej prawdopodobnymi oferentami są rosyjskie petrokoncerny. Wówczas transakcja mogłaby być trudna do sfinalizowania.

- Jeśli oferty złożą koncerny rosyjskie, jest mało prawdopodobne, aby zostały zaakceptowane, ze względów politycznych. Stosunki na linii Polska - Rosja są skomplikowane - ocenia Kamil Kliszcz, analityk z DI BRE Bank.

Zainteresowanie Lotosem potwierdzili ostatnio przedstawiciele rosyjsko-brytyjskiego koncernu TNK BP. Mówi się również, że na zaproszenie mogą odpowiedzieć Gazprom Nieft i Rosnieft. Ostatnie nieoficjalne informacje mówią o zainteresowaniu jednej z chińskich firm. Jako inwestor wymieniany jest także azerski Socar.

Sprzedaż Lotosu może być trudna także z powodu obostrzeń w ofercie. Inwestorzy, którzy chcieliby wejść do Lotosu, oprócz ceny za akcje, będą musieli zagwarantować koncernowi pakiet inwestycyjny, dostęp do złóż ropy naftowej i gazu, zachować siedzibę firmy w Gdańsku oraz utrzymać ją na warszawskiej giełdzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki