Specustawa stoczniowa już obowiązuje

  Specustawa stoczniowa już obowiązuje

  J.Klein, R.Kiewlicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Od wtorku stocznie w Gdyni i Szczecinie pełną parą mogą się szykować do formalnej likwidacji. Zaczęła obowiązywać specustawa stoczniowa, która ma umożliwić podział majątku zakładów i jego sprzedaż w otwartych przetargach. Jednak nie daje ona gwarancji zachowania produkcji stoczniowej. Stoczniowcy oczekują, że w najbliższych dniach dowiedzą się więcej o swoim przyszłym losie.
  Przedstawiciele związków zawodowych w obu firmach jadą jutro na obrady sejmowej Komisji Skarbu. Chcą otrzymać najświeższe informacje dotyczące specustawy. - Nie mamy żadnych informacji ani ze strony resortu skarbu, ani ze strony zarządu stoczni - twierdzi Jan Gumiński, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Morskiej w Stoczni Gdynia.

  - Pozostajemy w zawieszeniu i nerwowo oczekujemy na najbliższe dni. Najprawdopodobniej potencjalni inwestorzy czekają na uprawomocnienie się ustawy i już od jutra możemy się spodziewać jakichś ruchów. Teraz będzie szaleńczy czas.

  Czasu na ratunek stoczni jest niewiele. Majątek obu zakładów musi zostać sprzedany do czerwca tego roku. Przygotowaniem procesu mają się zająć tzw. nadzorcy kompensacji, powoływani przez prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu.

  Pod koniec stycznia zastąpią ich zarządcy kompensacji powołani przez radę wierzycieli. Zajmą się wyceną majątku i jego podziałem. Będą ponadto mogli zdecydować o sprzedaży majątku oraz m.in. o utrzymaniu lub anulowaniu zawartych wcześniej kontraktów.

  Stocznia Szczecińska Nowa już podpisała wstępne porozumienie z Mostostalem Chojnice co do warunków dzierżawy majątku. Umowa ma być zawarta do końca stycznia. Dzierżawa majątku produkcyjnego zapewni stoczni przetrwanie najbliższych kilku miesięcy - do czasu sprzedaży majątku produkcyjnego.

  Chodzi o to, aby stocznia była sprzedawana "w ruchu".
  W Stoczni Gdynia nie zdecydowano się na rozstrzyganie przetargu na dzierżawę majątku. Finansowanie produkcji mają zapewnić gwarancje przyznane przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo