Sopoteka uczci Międzynarodowy Dzień Języka Polskiego. Czytelnicy zamiast śpiewać 100 lat napiszą Dyktando Sopockie

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
unsplash
Międzynarodowy Dzień Języka Polskiego, który wypada 21 lutego, Sopoteka będzie celebrować w najlepszy możliwy sposób. Miłośników języka ojczystego zachęci do tego, by wyciągnąć ze słowników wszystkie zapomniane wyrazy, nieprzestrzegane reguły, zakurzoną interpunkcję i zapisać to wszystko ze słuchu na kartce papieru. Na największych znawców rodzimego języka czekają nagrody.

W Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego Sopoteka zaprasza na III Dyktando Sopockie organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną. 21 lutego o godz. 17.00 w progach galerii kultury multimedialnej spotkają się wszyscy ci, którzy zechcą podjąć ortograficzno-interpunkcyjne wyzwanie i zmierzyć się z innymi entuzjastami polszczyzny.
Wydarzenie, które wpisało się już w tradycję działalności Biblioteki, rokrocznie cieszy się rosnącą popularnością.

W odróżnieniu od Dyktanda Ogólnopolskiego w przypadku jego lokalnej wersji nie obowiązują żadne ograniczenia związane z wykształceniem. Udział w zabawie może wziąć każdy, nie tylko sopocianie.Autorami dyktowanego tekstu są bibliotekarze poloniści z Sopoteki, ci sami, którzy później podejmą się sprawdzania dyktanda. Osoba, która popełni najmniej błędów w tekście (lub nie popełni ich wcale) otrzyma zaszczytny tytuł Sopockiego Mistrza Ortografii oraz nagrodę główną. Zawodnicy zajmujący 2 i 3 miejsce na podium, poza oklaskami również mogą liczyć na nagrody rzeczowe (bony do księgarni).

Wydarzenie to doskonale wpisuje się w kontekst ustanowionego przez UNESCO święta oraz działalności Biblioteki. Honorowy patronat nad III Dyktandem Sopockim objął Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski.

zmiany w 2020 roku

FLESZ Wybory Prezydenckie 2020 już w maju - to musisz wiedzieć.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie