PŁACA MINIMALNA 2020. Jakie zmiany od 1 stycznia? Ile wyniesie najniższa krajowa? Znamy stawki brutto i netto! Sprawdź!

Sandra Janikowska
PŁACA MINIMALNA 2020. Od 1 stycznia 2020 roku wzrośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podaje się, że najniższa pensja w Polsce w 2020 roku wyniesie 2600 zł brutto. W górę pójdzie także minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorców - 17 zł brutto. Warto mieć na uwadze, że podwyżka ta wpływa także na inne świadczenia ze stosunku pracy odpowiadające kwocie minimalnej pensji lub jej wielokrotności. Co jeszcze uległo zmianom? Ile dostaniemy brutto, a ile na rękę? Sprawdź! Pixabay
PŁACA MINIMALNA 2020. Od 1 stycznia 2020 roku wzrośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podaje się, że najniższa pensja w Polsce w 2020 roku wyniesie 2600 zł brutto. W górę pójdzie także minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorców - 17 zł brutto. Warto mieć na uwadze, że podwyżka ta wpływa także na inne świadczenia ze stosunku pracy odpowiadające kwocie minimalnej pensji lub jej wielokrotności. Co jeszcze uległo zmianom? Ile dostaniemy brutto, a ile na rękę? Sprawdź!

PŁACA MINIMALNA 2020. Czym jest?

Płaca minimalna to prawnie uwarunkowany najniższy poziom wynagrodzenia, określający stawkę za pracę godzinową, a także stawkę za pracę w określonym wymiarze czasu - najczęściej jest to pensja miesięczna. W Polsce minimalna pensja ustalana jest co roku przez państwo na mocy ustawy z 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Co oznacza, że będąc zatrudnionym legalnie na umowę o pracę nie można zarobić poniżej określonego przez państwo poziomu.

PŁACA MINIMALNA 2020. Ile wyniesie?

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na cały etat nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia ustanowionego odgórnie przez Radę Ministrów. Od 1 stycznia 2020 roku świadczenia minimalne dla pracowników pełnoetatowych wyniosą 2600 zł brutto, co oznacza wzrost o 350 zł w stosunku do bieżącej płacy wynoszącej 2250 zł. Na rękę otrzymamy 1920,62 złotych.

W 2020 roku płaca minimalna będzie stanowić 49,7 proc. zapowiedzianego na 2020 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Ministerstwo Finansów prognozuje, że przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w 2020 roku wyniesie 5227 zł i będzie aż o 6 proc. wyższe względem przeciętnych pensji w 2019 roku.

W przyszłym roku zmieni się nie tylko kwota pensji minimalnej, ale również sposób jej wyliczania.
Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika wliczamy:

  • składniki wynagrodzenia,
  • inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy (zaliczone do wynagrodzeń osobowych według Głównego Urzędu Statystycznego do wynagrodzeń osobowych).

ZOBACZ TAKŻE: Płaca minimalna od 2020 roku powinna wzrosnąć do 2,5 tys zł brutto

PŁACA MINIMALNA 2020. Minimalna stawka godzinowa

Minimalna stawka godzinowa w 2020 roku wyniesie 17 zł brutto za godzinę.

PŁACA MINIMALNA 2020. Wzrost minimalnej pensji = wzrost innych świadczeń

Warto wspomnieć, że wzrost wysokości wynagrodzenia minimalnego podnosi także inne obowiązkowe świadczenia, których podstawą jest płaca minimalna, jej wielokrotność lub jakaś część. Minimalne wynagrodzenie funkcjonuje także jako kwota graniczna, np. w trakcie dokonywania potrąceń z wynagrodzenia, a w przepisach ubezpieczeniowych również jako podstawa wymiaru składek ZUS.

PŁACA MINIMALNA 2020. Czego nie wliczamy?

2 sierpnia br. Senat przyjął nowelizację ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Zakłada ona, ze dodatek stażowy zostanie wyłączony z podstawy wymiaru tego wynagrodzenia. Nowy przepis wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku.
Obecnie, w świetle obowiązującego prawa, do wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się:

  • dodatku za pracę w nadgodzinach
  • nagrody jubileuszowej
  • odprawy emerytalnej
  • odprawy rentowej

1 stycznia 2020 roku dodatek za staż zostanie włączony do powyższej listy.
Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - podwyższenie wynagrodzeń najmniej zarabiających pracowników sektora publicznego może przyczynić się do zwiększenia stabilizacji w sektorze publicznym.

ZOBACZ TAKŻE: PŁACA MINIMALNA 2019 na rękę. Minimalna pensja netto i brutto. PŁACA MINIMALNA - stawki 2019. Ile na rękę? [27.09.2019]

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie