"Solidarność" domaga się podwyżki dla nauczycieli i grozi...

  "Solidarność" domaga się podwyżki dla nauczycieli i grozi strajkiem: Jesteśmy gotowi do każdej formy protestu. Może się odbyć 15 kwietnia

  Katarzyna Gruszczyńska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Swoje plany oświatowa "Solidarność" ogłosiła na konferencji prasowej, która odbyła się w Gdańsku czwartek 31 stycznia 2019 r.
  1/12

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Karolina Misztal

  Oświatowa „Solidarność” z Pomorza wręczyła politykom PiS swoje postulaty dotyczące podwyżek dla nauczycieli. Domagają się nie mniej niż 650 zł od stycznia 2019 r. Jeśli MEN nie spełni tych żądań, 15 kwietnia może dojść do strajku generalnego. Tego dnia ma się odbyć ogólnopolski egzamin ósmoklasisty. - Uznajemy, że tylko przeprowadzenie akcji w tym czasie daje szanse na to, że nasze postulaty mogą zostać spełnione – mówią związkowcy.
  Swoje plany oświatowa "Solidarność" ogłosiła na konferencji prasowej, która odbyła się w Gdańsku czwartek 31 stycznia 2019 r.

  Związkowcy chcą podwyżki analogicznej jak w resortach mundurowych, czyli nie mniej niż 650 zł od stycznia 2019 r. i kolejnych 15 proc. od stycznia 2020 r.

  - Nie jest to wygórowany postulat – komentuje Bożena Brauer, przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Gdańsku.

  Sztab Protestacyjno-Strajkowy „S” zadecydował też o zawieszeniu wszelkich rozmów z minister edukacji narodowej Anną Zalewską.

  W pierwszym – tym łagodniejszym etapie - akcja ma polegać na odwiedzaniu biur poselskich, przekazywaniu parlamentarzystom postulatów i rozmawianie o nich. Potrwa ona do końca przyszłego tygodnia.

  - Następnie będziemy się zastanawiać nad kolejnymi formami wpływania na rząd. Strajk to ostateczność, ale wobec bierności pani minister (edukacji narodowej – przyp. red.) doszliśmy do takiego poziomu emocji, że za chwilę te akcje mogą zacząć wybuchać samoczynnie. Jesteśmy gotowi do każdej formy protestu – uważa Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".

  Czytaj również: ZNP i oświatowa Solidarność domagają się podwyżki dla nauczycieli. Związki grożą ogólnopolskim strajkiem

  Szefem Regionalnego Sztabu Protestacyjnego Oświaty został Wojciech Książek, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego.

  - Wszystkie nasze postulaty, które zgłosiliśmy w 2018 roku, pozostają aktualnymi, włącznie z tym o zmianie ministra edukacji narodowej – informuje Wojciech Książek. - Obecna sytuacja grozi akcjami protestacyjnymi. Bardzo byśmy nie chcieli doprowadzić do czynnych strajków – dodaje.

  Wyznaczono już datę akcji protestacyjnej, która odbędzie się, jeśli jednak MEN nie spełni płacowych oczekiwań związkowców. To 15 kwietnia br. Właśnie wtedy odbędzie się ogólnopolski egzamin ósmoklasisty.

  - Wiemy, że to bardzo ważny czas dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Uznajemy, że tylko przeprowadzenie akcji w tym czasie daje szanse na to, że nasze postulaty mogą zostać spełnione – komentuje Bożena Brauer.

  Bezpośrednio po konferencji prasowej związkowcy udali się do biura Zarządu Wojewódzkiego Prawa i Sprawiedliwości w Gdańsku na ul. Targ Drzewny i złożyli tam swoje postulaty.

  Propozycje MEN

  Tymczasem również dziś - 31 stycznia, w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyła się konferencja prasowa poświęcona dodatkowym propozycjom dla nauczycieli. Pojawi się nowe świadczenie dla nauczyciela stażysty - „Stażyście na start”. Stażysta w okresie stażu na stopień nauczyciela kontraktowego otrzyma jednorazowe świadczenie w wysokości tysiąca zł. Świadczenie będzie wypłacane w pierwszym oraz drugim roku stażu.

  - Potwierdzam wcześniejsze deklaracje. Przyspieszamy podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli. Jesteśmy po rozmowach z ministerstwem finansów. Będzie również dodatkowo około miliarda złotych w budżecie – powiedziała Anna Zalewska, szefowa MEN.

  Chodzi o jej niedawne zapowiedzi przyspieszenia wypłacenia 5-procentowej podwyżki zaplanowanej na styczeń 2020 r. o cztery miesiące i wypłacenie jej we wrześniu 2019 roku.

  Sławomir Broniarz, prezes ZNP uważa, że szefowa MEN przedstawiła tylko "propozycje zastępcze, które już znamy jak np. dodatek dla stażystów".

  Przypomnijmy, że 1 stycznia 2019 r. pensje nauczycieli wzrosły o kolejne 5 proc. To druga transza wprowadzanych od kwietnia 2018 r. podwyżek wynagrodzeń nauczycieli. W sumie od 1 kwietnia 2018 r. do 1 stycznia 2019 r. roku pensje nauczycieli wzrosły o 10,35 proc. Jednak środowiska oświatowe uważają, że to za mało.

  Sytuacja w oświacie jest coraz bardziej napięta.

  Zobacz też: Szef ZNP zapowiada strajk nauczycieli po fiasku rozmów z minister edukacji (11.01.2019)


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (16)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podwyżki

  Nauczycielka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Dzień dobry. Jestem nauczycielką języka polskiego. Nie popieram strajku w czasie egzaminów, niech one się odbędą, strajować można potem. Mam inne spojrzenie na sprawę. Jestem za zniesieniem karty...rozwiń całość

  Dzień dobry. Jestem nauczycielką języka polskiego. Nie popieram strajku w czasie egzaminów, niech one się odbędą, strajować można potem. Mam inne spojrzenie na sprawę. Jestem za zniesieniem karty nauczyciela i codzienną pracą od 8 do 16. Ja pracuję w ciągu tygodnia więcej niż 40 godz., tak samo matematycy i językowcy - ogólnie ci, którzy uczą do egzaminów. Reszta nauczycieli ma w szkole lajcik, im rzeczywiście karta nauczyciela służy, mówię tu o nauczycielach np religii, wychowania fizycznego, muzyki, plastyki, wosu, geografii... niech wszyscy siedzą do 16. Jak pani od plastyki nie ma nic do roboty to niech siedzi w pokoju i pije kawę, ale niech nie idzie o 12 do domu. Jest tu dużo niesprawiedliwości w tej kwestii, dlatego nauczyciele bronią karty.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wczesnoszkolna

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  A ja pracuję w edukacji wczesnoszkolnej. Nie mam żadnej przerwy, 4-5godzin w ciągłym hałasie i skoncentrowana w 100%. codziennie zabieram do domu zestaw zeszytów, ćwiczeń, kart pracy z: polskiego,...rozwiń całość

  A ja pracuję w edukacji wczesnoszkolnej. Nie mam żadnej przerwy, 4-5godzin w ciągłym hałasie i skoncentrowana w 100%. codziennie zabieram do domu zestaw zeszytów, ćwiczeń, kart pracy z: polskiego, matematyki, przyrody itp. Przygotowywanie karteczek z informacją na własnym sprzecie lub wpisywanie ręcznie, zbieranie pieniędzy na to i na tamto itp. A Nauczycielce dziwię się, że nie znając pracy innych przedmiotowców komentuje tak nieżyczliwie. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czym się różni pedofil od "pedagoga"?

  AJB (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  "Weź pożyczkę, zmień robotę" jak radził klasyk! :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podwyżki

  ok (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Od 1 stycznia nie dostałem podwyżki


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brak podwyżki

  Skaut (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Ja też nie. To oszustwo. A pan Trzaskowski zapowiadał w Warszawie podwyżki wyrównujące dla kontraktowych 300 zł. Od stycznia. Gdzie one są ? Może sobie podać rękę z Panią minister edukacji. Z...rozwiń całość

  Ja też nie. To oszustwo. A pan Trzaskowski zapowiadał w Warszawie podwyżki wyrównujące dla kontraktowych 300 zł. Od stycznia. Gdzie one są ? Może sobie podać rękę z Panią minister edukacji. Z jednej gliny ulepieni.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oooo?!

  bbb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  A to się PiS-Solidarność po trzech latach obudziła?!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie ma podwyżki

  Naucz. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Od stycznia nie dostaniemy podwyżek to już pewne, a MEN wprowadza ludzi w błąd. W KWIETNIU JAKIEŚ GROSZE MAJĄ DAĆ.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szukam faceta na spotkanie: randkivip.pl

  fdvdfvd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Szukam kochanka moje nagie fotki i kontakt do mnie tu http://randkivip.pl i wyszukaj mnie po niku: malwina30 napisz do mnie i spotkajmy sie!
  lub napisz maila na: malwina300x@wp.pl
  Jeśli jesteś...rozwiń całość

  Szukam kochanka moje nagie fotki i kontakt do mnie tu http://randkivip.pl i wyszukaj mnie po niku: malwina30 napisz do mnie i spotkajmy sie!
  lub napisz maila na: malwina300x@wp.pl
  Jeśli jesteś odważnym facetem to zadzwoń do mnie na numer 708770461 i wybierz numer wewnętrzny 124
  (pogadamy na różne gorące tematy, jeśli będziesz chciał będę ci jęczała do tel
  efonu, poczujesz rozkosz)zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  #Związek Zawodowy Prostytutek i Alfonsów mórem za POKO! :)

  Al Fons (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Malwina, nauczycieli nie stać na twoje usługi, spróbuj wśród posłów oPOzycji, oni mają sPOnsorów jak się załapiesz to nie tylko 350 zeta ale i premia w postaci fasolki PO bretońsku gwarantowane! ;)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Masakra

  Szaga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Jak to jest możliwe, że na rozdawnictwo pieniądze są, a na podwyżki za pracę nie ma? Dziwne realia nastały.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dzień świra

  Żart (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 4

  Żadna władza nie szanowała nauczycieli, bo pròbowali w kulturalny sposòb dochodzić swoich spraw. Film "Dzień świra" jest aktualny. Szkoda, że dziennikarze powtarzają kłamstwa pani minister. Ale jak...rozwiń całość

  Żadna władza nie szanowała nauczycieli, bo pròbowali w kulturalny sposòb dochodzić swoich spraw. Film "Dzień świra" jest aktualny. Szkoda, że dziennikarze powtarzają kłamstwa pani minister. Ale jak widać należeli do słabszych, nierzetelnych uczniów.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podwyżki od 1 stycznia?!

  WarzKa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 3

  Do dnia dzisiejszego nie otrzymał nikt ani złotówki, okrutne kłamstwa ze strony rządzących.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nareszcie!

  Poziom nauczania (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 34

  Czyżby nauczyciele chcieli wziąść się do pracy? Można odnieść wrażenie, że w krótkich przerwach pomiędzy feriami i wakacjami nieustannie strajkują...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zapraszam

  onka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 4

  ludzie!!!!! zwalacie wszystkie obowiązki wychowawcze na przedszkola i szkoły...chowacie w swoich rodzinach chamów, debili i pokolenie, które nie ma szacunku dla nikogo i niczego....... i właśnie...rozwiń całość

  ludzie!!!!! zwalacie wszystkie obowiązki wychowawcze na przedszkola i szkoły...chowacie w swoich rodzinach chamów, debili i pokolenie, które nie ma szacunku dla nikogo i niczego....... i właśnie tacy rodzice jak wy, mają najwięcej do powiedzenia na temat pracy nauczycieli.... ja uważam ,że ta grupa zawodowa powinna bardzo dobrze zarabiać....popieram wasz protest ...powodzeniazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kłamstwo

  Ana (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 4

  Nie dostałam w tym roku ani złotówki podwyżki. To ma być dziennikarstwo?!!

  Egzamin ósmoklasisty - próbne testy

  WIDEO

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Magazyn

  Magazyn "3miasto Kobiet". Lista punktów w Trójmieście

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!