Śledztwo w sprawie tragedii w Suszku przedłużone do czerwca

Piotr FurtakZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (16 zdjęć)
Do 1 czerwca przedłużone zostało śledztwo w sprawie tragedii, która rozegrała się w sierpniu 2017 nad jeziorem Śpierewnik w okolicach Suszka. W poniedziałek prokuratorskie zarzuty w tej sprawie usłyszał Włodzimierz D., zastępca komendanta obozu. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy prawdopodobnie śledczy będą chcieli postawić zarzuty również komendantowi obozu. W tej chwili przebywa on jednak na Rejsie Niepodległości na Darze Młodzieży. Statek przybije do portu w Gdyni dopiero 28 marca i komendant obozu nie będzie mógł być przesłuchany wcześniej niż w kwietniu.

Przypomnijmy - podczas nawałnicy, która 11 sierpnia 2017 roku przeszła nad powiatem chojnickim zginęły dwie młode mieszkanki Łodzi, dziewczyny przebywające na obozie harcerskim. W styczniu zarzuty w związku z tą sprawą postawiono Andrzejowi N., byłemu naczelnikowi Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Chojnicach. Wczoraj zarzuty usłyszał zastępca komendanta obozu.

Na stronie internetowej Prokuratury Okręgowej w Słupsku opublikowano dzisiaj komunikat dotyczący postawienia zarzutów Włodzimierzowi D. Cytujemy jego treść.

„W śledztwie dotyczącym tragedii w Suszku, Prokuratura Okręgowa w Słupsku przedstawiła Włodzimierzowi D. zarzut popełnienia przestępstwa umyślnego narażenia uczestników obozu harcerskiego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz doprowadzenia do nieumyślnego spowodowania śmierci dwóch harcerek i nieumyślnego spowodowania różnego rodzaju obrażeń ciała u kolejnych kilkudziesięciu harcerzy – informuje Paweł Wnuk rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku.

Przedstawiony Włodzimierzowi D. zarzut popełnienia przestępstwa wiąże się z niewłaściwą organizacją obozu harcerskiego, w tym z niewłaściwie przeprowadzoną akcją ewakuacyjną podczas zaistniałej nawałnicy.

Włodzimierz D. podczas dotkniętego tragedią obozu harcerskiego pełnił funkcję zastępcy komendanta obozu; przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa, a następnie odmówił wyjaśnień i odpowiedzi na pytania.

Włodzimierzowi D. za popełnienie zarzucanego mu przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności od 3 m-cy do lat 5.

Dla przypomnienia, w niniejszej sprawie miesiąc temu, innej osobie, to jest Andrzejowi N. został przedstawiony zarzut popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków służbowych poprzez nie przekazanie na niższy szczebel zarządzania kryzysowego alertu pogodowego o nadchodzącej nawałnicy na terenie powiatu chojnickiego; niedopełnienie niniejszego obowiązku spowodowało, że do komendanta obozu harcerskiego w Suszku nie dotarła informacja o zbliżającym się załamaniu pogody. Andrzej N. to były już Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Chojnicach.

W śledztwie obecnie w dalszym ciągu realizowane są zaplanowane przez prokuratora czynności dowodowe, w tym czynności dowodowe m.in. zmierzające do ustalenia, czy wobec zbliżającej się nawałnicy w sposób prawidłowy został ustalony stopień zagrożenia pogodowego.
Po przeprowadzeniu powyższych czynności w sprawie podejmowane będą dalsze decyzje procesowe, nie wykluczając decyzji o przedstawieniu zarzutów przestępstwa kolejnym osobom.

Śledztwo w niniejszej sprawie zostało przedłużone do dnia 01 czerwca 2019r.”

CZYTAJ TEŻ: Zarzuty dla zastępcy komendanta obozu w Suszku. Podczas nawałnicy w sierpniu 2017 r. zginęły tu dwie harcerki

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie