Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sklepy Bomi przechodzą pod franczyznę. Nowe umowy są nie do przyjęcia przez pracowników? [OŚWIADCZENIE]

AMN
Przemek Świderski
Pracownicy Bomi zostali postawieni pod ścianą. Zarząd firmy, broniąc się przed bankructwem, zawarł umowy z franczyzobiorcami. Ci natomiast, przejmując sklepy, wręczyli pracownikom nowe umowy o pracę, które zdaniem związków zawodowych są nie do przyjęcia.

Na zadawane od blisko miesiąca pytania Dziennika Bałtyckiego o liczbę zwolnień, zarząd Bomi odpowiadał, że wyda w tej sprawie stosowne oświadczenie. W oświadczeniu brak jednak szerszych informacji o redukcjach etatów.

Oświadczenie:

Skonsolidowane i jednostkowe wyniki finansowe BOMI S.A. za I półrocze br.

BOMI S.A. w upadłości układowej opublikował sprawozdanie finansowe za 1H w ujęciu jednostkowym (Delikatesy BOMI) oraz skonsolidowanym w odniesieniu do Grupy Kapitałowej BOMI. Osiągnięte wyniki finansowe w pełni odzwierciedlają trudności, z jakimi boryka się Grupa od początku br., wskazując jednocześnie możliwości kontynuacji zaplanowanej i konsekwentnie realizowanej restrukturyzacji.

Opublikowane w sprawozdaniu wyniki finansowe odbiegają od wielkości finansowych przedstawianych we wcześniejszych raportach. Jest to podyktowane faktem złożenia przez część spółek grupy kapitałowej wniosków o upadłość: BOMI S.A. w dniu 10 lipca 2012, Rabat Service SA w dniu 13 lipca 2012, Grupa Kapitałowa BOMI Centrala Sp. z o. o. w dniu 30 lipca 2012 roku. Konsekwencją powyższych zdarzeń oraz pogarszającej się sytuacji finansowej i wypowiedzenia umów kredytowych przez banki było utworzenie rezerw z tytułu trwałej utraty wartości na znaczną część aktywów spółki BOMI S.A. na łączną kwotę 680 mln PLN. Największy wpływ na zmniejszenie sumy bilansowej prócz straty operacyjnej za pierwsze półrocze miało utworzenie rezerw z tytuły trwałej utraty wartości na następujące składniki aktywów: wartość firmy z przejęcia firmy RAST - 133 mln PLN oraz udziały i akcje w innych podmiotach - 602 mln PLN. Pozostałe rezerwy dotyczyły aktualizacji wartości środków trwałych spółki oraz majątku obrotowego - przede wszystkim należności.

Grupa BOMI zanotowała przychody ze sprzedaży w wys. 593,7 mln PLN, przy stracie netto w wys. 734 mln PLN. Rozpoczęty w lipcu proces upadłości układowej w istotnym zakresie wpłynął na wyniki Grupy w bieżącym okresie śródrocznym. Dokonane odpisy aktualizujące składników majątku głównie trwałego - udziałów w innych podmiotach, wartości firm z przejęcia spółki RAST, Grupy Kapitałowej Rabat Service, spółki Centrum Dystrybucja Sp. z o.o. oraz środków trwałych wyniosły około 680,1 mln PLN.

Obecnie prowadzone przez Zarząd BOMI S.A. rozmowy z kontrahentami na temat franczyzy wchodzą w decydującą fazę i w ocenie Zarządu spółka w IV kwartale będzie już funkcjonować w całkowicie nowej formule franczyzowej z minimalnym zapleczem kadrowym i administracyjnym bez sklepów własnych, co z pewnością będzie miało istotny wpływ na osiągane wyniki finansowe, zarówno Grupy Kapitałowej BOMI, jak i wynik jednostkowy Spółki.

Przeczytaj także:
Sklepy Bomi przejdą pod franczyzę. Administracja i kadra zredukowane do minimum

Możesz wiedzieć więcej!Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki