Sinice w Bałtyku 20.07.2018. Sanepid otwiera niektóre...

  Sinice w Bałtyku 20.07.2018. Sanepid otwiera niektóre kąpieliska. Czerwona flaga wisi w Helu [AKTUALNA LISTA KĄPIELISK] Gdzie się kąpać?

  Krzysztof Hoffmann

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Sinice w Bałtyku.Gdzie można się kąpać? Gdzie nie wolno się kąpać?
  1/7
  przejdź do galerii

  Sinice w Bałtyku.
  Gdzie można się kąpać? Gdzie nie wolno się kąpać? ©Karolina Misztal

  Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna na bieżąco sprawdza kąpieliska w powiecie puckim pod kątem obecności sinic. Powoli sytuacja poprawia się w gminie Władysławowo. Fala bakterii przesunęła się na Cypel Helski. Tam nie wszędzie jest bezpiecznie.
  Sinice w Morzu Bałtyckim (lipiec 2018) nie wszędzie odpuszczają. Stan kąpielisk w powiecie puckim jest nieustannie monitorowany przez inspektorów sanepidu. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pucku wydała oświadczenie, w którym ostrzega wszystkich miłośników wodnych zabaw przed bakteriami.

  - Nie należy korzystać z kąpieli w wodach, które są mętne i mają zmienioną barwę oraz ewentualnie zapach, z uwagi na możliwość wystąpienia podrażnień skóry oraz dolegliwości ze strony układu oddechowego i pokarmowego - czytamy w komunikacie sanepidu w Pucku (pisownia oryginalna).  Wciąż czerwona flaga zakazująca wchodzenia do Bałtyku powiewa w części gminy Krokowa:
  • na Kąpielisku w Dębkach (wejście nr 19)
  • oraz Karwieńskich Błotach Drugich (wejście nr 11).
  • Bezpieczna natomiast jest plaża w Białogórze (wejście nr 33).


  Sinice na bałtyckich plażach powiatu puckiego. Sanepid zamknął niektóre kąpieliska w gminie Krokowa i Władysławowo [LISTA KĄPIELISK]

  WCZEŚNIEJ PISALIŚMY: Sinice w Bałtyku. Bakterie kierują się na wschód | LISTA


  Sytuacja w kilku miejscach lekko się poprawia. W gminie Władysławowo wciąż większość miejsc jest skażona sinicami. Jednak tu wszystko powoli się normuje. Zakazem objęte są nadal kąpieliska:
  • * nr 43 i 45 w Karwi
  • * nr 35 w Ostrowie
  • * nr 25, 23 i 22 w Jastrzębiej Górze
  • * nr 10, 9, 6, 4 i 3 (na półwyspie) we Władysławowie (czyli wszystkie)
  • * nr 22 w Chałupach


  Wyniki badań wody w Chłapowie pozwoliły na otwarcie tamtejszych kąpielisk: wejście nr 12 i 13. Tu spokojnie można się pluskać. To nie koniec dobrych wieści.

  - Najbliżej zdjęcia zakazu kąpieli wynikającego z obecności sinic jest Władysławowo - tłumaczy Grzegorz Żaczek, rzecznik Urzędu Miasta, który na bieżąco zbiera dane z terenu. - Na dokładne wyniki analiz jeszcze poczekamy, ale mamy nadzieję, że będzie to kwestia kilku dni i wszystko wróci do normy.

  Turyści z Kuźnicy (Kąpielisko Kościół) nie mają się czego bać. Tam nie odnotowano zielonych kożuchów i wszystko jest w porządku.

  Najbardziej dynamiczna sytuacja jest w dalszej części Półwyspu Helskiego. Jeszcze wczoraj (19.07) sanepid wydał zalecenia, by zamknąć wszystkie 4 kąpieliska w Jastarni (wejście nr 52 przy ul. Leśnej, wejście nr 44 przy ul. Ogrodowej, wejście nr 49 przy Latarni Morskiej i wejście nr 46-47 ul. Bałtycka i Plażowa) z powodu zakwitu sinic. Kolejne badania wykonane w piątek wykazały, że skupisko bakterii odpłynęło w kierunku Helu i w Jastarni jest już bezpiecznie.

  Sinice na bałtyckich brzegach pojawiły się za to w Juracie i całym Helu. To tam od piątkowego przedpołudnia (20.07.2018) obowiązuje zakaz wchodzenia do wody ze względu na zagrożenia chorobowe. Czerwoną flagą objęte są kąpieliska (stan na 20.07.2018):
  • * Jurata (Międzymorze, wejście nr 60),
  • * Hel (Duża Plaża, wejście nr 66 od ul. Leśnej),
  • * Hel (Na Cyplu, wejście nr 67 od ul. Kuracyjnej).


  Następne badanie wody w tych miejscach planowane jest dopiero po weekendzie - 23.07.2018. Jak na razie nie ma zakazów związanych z kąpielami od strony Zatoki Puckiej. Plaża w Helu przy Bulwarze Nadmorskim jest czysta. Podobnie jak kąpieliska w Pucku, gminie Puck, czy gminie Kosakowo. Jednak jak podaje sanepid, lepiej dmuchać na zimne i obserwować wodę.

  Aktualną sytuację związaną z zakwitem sinic i wynikami badań można śledzić na bieżąco w oficjalnym serwisie kąpieliskowym (LINK ZNAJDZIESZ TUTAJ ), którego administratorem jest Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

  Najważniejsze wydarzenia ostatnich dni:


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Link

  adiemus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  I gdzie ten link do aktualnej sytuacji? :]

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wakacje nad Bałtykiem

  Piernik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Jedź nad polskie morze tam na bank leje i panuje sinica " wakacje marzeń" porażka


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do pierbika

  Beny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Piernik nie piernicz. Siedź w domu i klep słodką biedę.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo