Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Miasta Gdyni. Gminny Program Rewitalizacji przyjęty, choć nie obeszło się bez awantury

Lechosław Dzierżak
Lechosław Dzierżak
Gminny Program Rewitalizacji na lata 2017-2026, uchwalany w środę, 29 marca 2017 r. przez radnych, dotyczy sześciu zdegradowanych obszarów. To rejony Zamenhofa i Opata Hackiego, Dawnej Wsi Oksywskiej, Witomina Radiostacji, Babich Dołów oraz tzw. Meksyku i Pekinu.

Ten ostatni wywołuje najwięcej emocji. Ten teren jest prywatny, przez co miasto nie może wnioskować o środki unijne na jego rewitalizację. Całość ma być sfinansowana ze środków miejskich i dotyczyć głównie wsparcia mieszkańców.

- Jest tu około 100 mieszkań. W przeciwieństwie do Meksyku, gdzie budynki są legalne i ich mieszkańcy są ich właścicielami, to na tzw. Pekinie teren jest własnością kilku osób, które tu nie mieszkają. Budynki zostały wybudowane w latach 20. i 30. i aktualnie mają status nielegalnych. Przebudowy były dokonywane bez pozwoleń - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. - Na dziś nie ma zgody na inwestycje i legalizację obecnej zabudowy. Możemy jako miasto dawać mieszkańcom inny rodzaj wsparcia - dodaje.

Program zakłada różne sposoby osłonowe dla mieszkańców pomagające im w podjęciu decyzji wyprowadzki.

Czytaj również: Awantura o gdyński "Pekin". Trwa wyburzanie budynków przy ul. Orlicz - Dreszera [ZDJĘCIA, WIDEO]

Obszar Pekinu to 12,1 ha. Mieszka na nim ok. 400 osób, a kwota przewidziana na rewitalizację to 7,2 mln zł.

Rewitalizacji tego obszaru sprzeciwił się klub PiS. - Jesteśmy za wyłączeniem tego obszaru z programu. Chcemy, aby tam zostały podjęte inne działania. Ta propozycja to nie rewitalizacja, tylko likwidacja Pekinu i zaproszenie jego mieszkańców do bezdomności - mówi Paweł Stolarczyk, radny Gdyni z PiS.

W sesji wzięło udział wielu z mieszkańców, a także działacze z Gdyni i Warszawy. Wykrzykiwano m.in. prośby o kolejne konsultacje społeczne i o więcej mieszkań komunalnych.

Program zakłada pomoc wszystkim mieszkańcom Pekinu. W ciągu czterech lat mają uzyskać pomoc w znalezieniu nowego mieszkania. Gminny Program Rewitalizacji został przyjęty jednogłośnie przy głosowaniu 25 radnych.

Na sesji głosowany miał być wywołujący kontrowersje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla części dzielnicy Śródmieście w Gdyni, rejonu ulic Jana z Kolna i projektowanej Nowej Węglowej. Projekt ten jednak zdjęto z obrad.

Czytaj więcej na ten temat: Międzytorze zdjęte z obrad sesji Rady Miasta Gdyni
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki