MKTG SR - pasek na kartach artykułów

sekielski ONLINE. Dulkiewicz u Tomasza Sekielskiego: „Wybory to nie jest coś, co dzisiaj jest najważniejsze dla naszych obywateli” [wideo]

Patrycja Cybulska
Patrycja Cybulska
Karol Makurat
- Wybory to nie jest coś, co dzisiaj jest najważniejsze dla naszych obywateli – powiedziała w poniedziałek, 30.03., Aleksandra Dulkiewicz. Prezydent Gdańska była gościem Tomasza Sekielskiego w programie „sekielski ONLINE”. W wywiadzie odniosła się m.in. do poniedziałkowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z samorządowcami.

Uważam, że to naprawdę jest coś, za co przyjdzie nam zapłacić wysoką cenę, jeżeli będziemy zmuszeni do tego, żeby te wybory zorganizować – powiedziała w wywiadzie Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Dodała, że nie wstrzymała na razie żadnych działań związanych z organizacją wyborów, ponieważ na tym etapie nie angażują one jeszcze zbyt wielu ludzi.

Odnoszę wrażenie, że Pan Minister Kamiński uważa, że wybory to jest tylko 10 maja.(…) Ale wybory powszechne, jakimi są wybory prezydenckie, to jest etap przygotowania, który trwa już dzisiaj. Szkolenia informatyczne, które mają się zacząć w środę. (…) Odnoszę wrażenie, że ludzie, którzy jeżdżą limuzynami, chyba nie wiedzą, jak się przygotowuje wybory – powiedziała prezydent Gdańska.

sekielski ONLINE odc.3 - Aleksandra Dulkiewicz/prezydent Gdańska w programie Tomasza Sekielskiego

Poinformowała, że w Gdańsku jest ok. 200 komisji wyborczych, w każdej powinno być 10 osób, co daje 2 000 członków samych obwodowych komisji wyborczych. Do tego dochodzi kilkaset osób przeznaczonych do obsługi wyborów: dokonujących spisów wyborców, informatyków, obsługi komisji.
– Do naszego codziennego działania powinniśmy przyłożyć inna kategorię moralną: zdrowie i życie ludzkie – powiedziała.

Potrzeba więcej testów, w pierwszej kolejności dla służby zdrowia

Prezydent Gdańska na pytanie dotyczące pandemii koronawirusa, poinformowała, że na spotkaniu z samorządowcami premier, minister zdrowia i szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego podkreślali potrzebę wykonywania większej ilości testów, w pierwszej kolejności dla służby zdrowia. Powiedziała, że odbyła też rozmowy w sprawie wpisania kolejnych laboratoriów w Gdańsku na listę ministerialnych laboratoriów, które mogą robić badania w kierunku obecności koronawirusa.

Szkoda, że nie wystąpiliśmy w tym wspólnym zamówieniu, które było robione w ramach państw unii europejskiej. Wydaje mi się, że zobaczymy pewnie za parę dni, czy ta sytuacja się poprawi, czy nie – powiedziała Dulkiewicz.

Prezydent Gdańska była też pytana o sytuację szpitali w Gdańsku.

Wspieramy ze wszech miar, tak jak możemy, zarówno staramy się ściągać właściwie z różnych miejsc, korzystając też z kontaktów naszych zagranicznych, staramy się ściągać te środki ochrony osobistej. Wiem, że trwa walka każdego dnia tutaj zarządzających szpitalami, o to, żeby te środki zapewnić. Na razie nie jest najgorzej. Zobaczymy, jak będzie później, bo myślę, że wszyscy rzeczywiście z przerażeniem słuchamy tego, co mówi pan minister Szumowski, że najgorsze jeszcze przed nami – powiedziała Dulkiewicz.

Budżet Gdańska na minusie

Aleksandra Dulkiewicz w wywiadzie z Tomaszem Sekielskim poinformowała też o prognozowanych stratach w budżecie miasta.

Dzisiaj szacujemy ubytki w dochodach z podatków na mniej więcej 10% całego budżetu naszego. Budżet Gdańska to jest ponad 3 mld zł. Mniej więcej na 300 mln szacujemy ubytek w tym roku – poinformowała.

Zapowiedziała także, że realizacja niektórych miejskich inwestycji będzie przełożona.
To, co niezbędne musimy zrobić. Niezbędne to są przede wszystkim też takie inwestycje, które trwają, maja dofinansowanie chociażby unijne i nie można ich po prostu przerwać. Ale te, które planowaliśmy: remonty chodników, remonty ulic, takie które są najbliżej mieszkańca, trzeba będzie je odłożyć w czasie. – poinformowała Dulkiewicz.

Międzyludzka solidarność jest ogromną siłą

Prezydent Gdańska odniosła się też w wywiadzie do pomocowych akcji robienia zakupów czy szycia maseczek podczas pandemii koronawirusa.

– Wszyscy to widzimy też w mediach społecznościowych, ilość różnych osób, instytucji, które się zgłaszają, że chcą pomóc. Ja nie będę mówiła kto, bo ten darczyńca chciał zachować anonimowość, ale dzisiaj ktoś podarował jednemu z gdańskich szpitali pół miliona złotych. I nie chcę o tym mówić, kim on jest. Więc ja naprawdę wierze w to, że siła, taka społeczna, takiej międzyludzkiej solidarności jest ogromną siłą, a to jak zachowują się niektórzy politycy, to myślę że historia, ale chyba jeszcze szybciej ludzie ich rozliczą – podsumowała prezydent Gdańska.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Bałtyckiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

POLECAMY NA STRONIE KOBIET:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki