Rząd zatwierdził zmianę granicy

  Rząd zatwierdził zmianę granicy

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Rada Ministrów ostatecznie zdecydowała, że granica Gdańska i Sopotu będzie przebiegała przez środek budowanej hali widowiskowo-sportowej. Rząd przyjął wczoraj rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, przygotowane na początku listopada. Ten dokument zmienia poprzednie rozporządzenie MSWiA, z lipca, rekomendujące negatywnie przesunięcie granicy.
  - Udało się rozwiązać problem, z radością dla wszystkich stron - powiedział nam Tomasz Arabski, szef Kancelarii Premiera. - Sprawa ma charakter wyjątkowy. Po otrzymaniu dodatkowych dokumentów dotyczących współodpowiedzialności miast za nadzór nad halą, MSWiA mogło pozytywnie zarekomendować tę zmianę. Rząd PO i PSL zawsze tam, gdzie to jest możliwe, wspiera samorządy.

  Tak jest i w tym przypadku, ale musiało to odbyć się w sposób, który nie budzi żadnych wątpliwości, zwłaszcza w kontekście spraw nadzoru budowlanego, bezpieczeństwa, funkcjonowania służb mundurowych - dodał Arabski.


  Jego zdaniem, przesunięcie granicy na środek hali to "doskonały przykład partnerstwa między miastami". Rozporządzenie wchodzi w życie 31 grudnia br. Oznacza to, że od nowego roku granica przechodzi przez halę.
  - Nigdy nie wątpiliśmy, że decyzja zapadnie. Szkoda tylko, że tak późno - powiedział Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

  Samorządowcy z Gdańska i Sopotu walcząc o przesunięcie granicy podpierali się ekspertyzą prof. Huberta Izdebskiego, prawnika z Uniwersytetu Warszawskiego, z której wynikało, że granica idąca środkiem budynku jest wprawdzie precedensem, jednak nie sprzecznym ani z konstytucją, ani z ustawą o samorządzie lokalnym.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo