Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rytmy metropolii

Tomasz Rozwadowski
The Nighthawks należą do najważniejszych wykonawców łączących jazz z klubową muzyką taneczną
The Nighthawks należą do najważniejszych wykonawców łączących jazz z klubową muzyką taneczną Materiały prasowe
Od blisko dwudziestu lat jazz przyjmuje wpływy tanecznej muzyki elektronicznej, wystarczy wspomnieć takie style jak acid jazz, nu-jazz czy lounge. Już podczas długiego weekendu trójmiejska publiczność będzie mogła spotkać się z wielkimi gwiazdami lounge, niemieckim zespołem Nighthawks.

Będzie to kolejny koncert wiosennej edycji festiwalu JaZzGdyni, jak widać otwartego na jazz daleki od klasycznych wzorców. I bardzo dobrze, jazz przecież zawsze z ochotą przyjmował inspiracje z różnych, często bardzo odległych, muzycznych planet.

Nighthawks pojawili się na muzycznym rynku jesienią 1998 r. na fali rosnącej popularności brzmień nujazzowych Reakcja publiczności i krytyków była natychmiastowa i entuzjastyczna. Debiutancki album "Citizen Wayne" jest dzisiej modelowym przykładem muzyki końca XX wieku - hipnotyczne rytmy, przesycone niepowtarzalnym klimatem aranżacje i czyste, ciepłe brzmienie trąbki. Nighthawks, których nazwa pochodzi od tytułu słynnego obrazu Edwatda Hoppera z 1941 r., wyczarowują swoimi melodiami historie z wielkiego miasta, pełne niepokoju i tęsknoty.

Nighthawks niedawno świętowali dziesięciolecie działalności, ale jego dwaj liderzy to muzycy z doświadczeniem już ponad ćwierćwiekowym. Dal Martino, multiinstrumentalista (najczęściej i najchętniej grający na gitarze basowej) i producent, oraz trębacz Reiner Winterschladen rozpoczęli kariery muzyczne pod koniec lat 70., a wcześniej spotkali się w składzie zespołu Trance Groove. Dal Martino należy do najbardziej rozchwytywanych sesyjnych basistów w niemieckojęzycznej części Europy, jest producentem muzyki filmowej i reklam telewizyjnych, prowadzi własną wytwórnię płytową.

Reiner jest od 1995 r. do dzisiaj stałym członkiem orkiestry telewizji NDR, a wcześniej był trębaczem European Jazz Ensemble, Big Bandu Manfreda Shoofa oraz popowych zespołow Blue Box, Me & The Heat, Unknown Cases i Rausch. Obaj poznali się w Trance Groove i postanowili współpracować ściśle.
Obecnie promują album "As The Sun Sets", do udziału w którym zaprosili Pat Appleton, wokalistkę znaną m.in. z zespołu DePhazz. Jej przepiękny, aksamitny głos dominuje w kilku utworach, natomiast w kompozycjach całkowicie instrumentalnych można wychwycić inspiracje brzmieniem klasycznych orkiestr rozrywkowych sprzed lat, zwłaszcza legendarnego Berta Kaempferta, współpracownika The Beatles.

Komercja, ale z wielką klasą.

Gdynia, 3.05. Klub Pokład, ul Jana Pawła II 11 (skwer Kościuszki). Godz. 19. Bilety: 60/70 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki