Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich. Ponad pół tysiąca nowych miejsc w gdańskich liceach. Klasy będą liczyć ponad 30 osób

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
05.07.2019 gdansk. xix liceum ogolnoksztalcace. wyniki naboru uczniow ostatnich klas szkol podstawowych i gimnazjow  do szkoly sredniej.   fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki
05.07.2019 gdansk. xix liceum ogolnoksztalcace. wyniki naboru uczniow ostatnich klas szkol podstawowych i gimnazjow do szkoly sredniej. fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki Karolina Misztal
Gdański samorząd zdołał utworzyć 503 nowe miejsca dla przyszłych licealistów. Takie wyniki osiągnięto m.in. poprzez zwiększanie liczby uczniów w wybranych klasach. Dzięki tym zabiegom w lokalnych szkołach średnich znajdzie się miejsce dla każdego. Niestety wygenerowało to ogromne wydatki.

W rekrutacji uzupełniającej do szkół średnich, która rozpoczęła się w południe, pojawiło się w sumie blisko 2600 miejsc. W tym nowe, dodatkowo stworzone 502 miejsca w liceach ogólnokształcących, takich jak: VI LO (Śródmieście), VII LO (Chełm), XIV LO (Zaspa), XXIII LO (Brzeźno) i powstającym liceum przy Uniwersytecie Gdańskim w Oliwie.

Na piątkowej konferencji prasowej, która odbyła się w VII Liceum Ogólnokształcącym Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz mówiła o dramatycznej kondycji polskiej edukacji, przedstawiając środki zaradcze stworzone przez Miasto Gdańsk.

Na skutek reformy edukacji wprowadzonej w 2017 r. przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, m.in. likwidacji gimnazjów, w tegorocznej rekrutacji do szkół średnich doszło kumulacji dwóch roczników absolwentów. W związku z tym, w tegorocznej rekrutacji o przyjęcie ubiegają się absolwenci klas 8. szkół podstawowych i klas 3. likwidowanych gimnazjów.

Problem nie dotyczy tylko Gdańska, bo w Warszawie do wymarzonych szkół nie dostało się ponad 7 tys. osób, a w Krakowie ponad 2,5 tys. Prezydent poinformowała też, że planowany jest pozew wobec Ministerstwa Finansów ze strony władz dziewięciu polskich miast.

- Koszt reformy edukacji w Gdańsku, przez ostatnie 3 lata, to 61 milionów złotych - podkreśliła. - Z subwencji oświatowej otrzymaliśmy 700 000 złotych. Ponad miesiąc temu z innymi prezydentami miast złożyliśmy wezwanie do zapłaty za koszty związane z reformą w Ministerstwie Finansów. Nie dostaliśmy żadnego przelewu, dlatego wspólnie z innymi miastami pracujemy nad tym, żeby złożyć pozew o środki, które wydaliśmy na deformę edukacji

W tegorocznej rekrutacji do szkół średnich przygotowano ponad 10,5 tysiąca miejsc, w tym 5317 dla absolwentów szkół podstawowych i 5244 dla byłych gimnazjalistów. W naborze zaś udział wzięło blisko 12 tys. uczniów.

W tych liceach w Gdańsku są wolne miejsca dla absolwentów szkół podstawowych!!! SPRAWDŹ:

W których liceach w Gdańsku są wolne miejsca? Sprawdź ofertę...

Ogłoszenie wyników I etapu rekrutacji do szkół średnich odbyło się 5.07.2019. Wielu uczniów nie znalazło swoich nazwisk na listach osób zakwalifikowanych

Rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich 2019. W których l...

Mimo że w tym roku Miasto Gdańsku przygotowało dwa razy więcej miejsc niż w roku ubiegłym dla przyszłych licealistów zabrakło ich aż 1,2 tys. Wśród takich uczniów znalazły się osoby, które do wymarzonych placówek nie dostały się ze względu na bardzo wysokie progi punktowe.

- W poprzednich latach uczniowie nie dostawali się do szkół dlatego, bo nie osiągali pewnego poziomu punktów, czyli nie mieli punktów, które pozwalały im dostać się do liceum - tłumaczył Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych. - Dzisiaj mówimy o uczniach, którzy mają czerwone paski, średnią powyżej 5.0, mają też osiągnięcia olimpijskie, a i tak się nie dostali.

W poprzednich latach uczniowie nie dostawali się do szkół dlatego, bo nie osiągali pewnego poziomu punktów, czyli nie mieli punktów, które pozwalały im dostać się do liceum. Dzisiaj mówimy o uczniach, którzy mają czerwone paski, średnią powyżej 5.0, mają też osiągnięcia olimpijskie, a i tak się nie dostali..

Podkreślił, że ta sytuacja dla zdolnych i pracowitych ludzi jest niezwykle niesprawiedliwa i krzywdząca.

- Po pierwszym etapie rekrutacji, w poniedziałek spotkaliśmy się z moimi współpracownikami i bardzo wam za to dziękuję - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. - Udało się utworzyć 503 nowe miejsca w liceach. Jednym z nich jest właśnie Liceum nr VII w którym się znajdujemy. Nie tylko zostaną tu utworzone dwie nowe klasy, ale także - kosztem komfortu młodych ludzi - klasy zostaną dopełnione po kilkoro uczniów. I tak będzie w kilku szkołach. W czterech liceach zostaną utworzone nowe klasy, w innych liceach klasy zostaną powiększone. Nie będzie to spełnienie marzeń wszystkich młodych ludzi, bo tego zrobić się nie da. Dzisiaj ok. 200-250 uczniów pozostanie bez miejsca w liceum ogólnokształcącym.

Oznacza to, że w wybranych klasach będzie kształciło się ponad 30 osób.

W czterech liceach zostaną utworzone nowe klasy, w innych liceach klasy zostaną powiększone. Nie będzie to spełnienie marzeń wszystkich młodych ludzi, bo tego zrobić się nie da. Dzisiaj ok. 200-250 uczniów pozostanie bez miejsca w liceum ogólnokształcącym.

Nabór uzupełniający w szkołach średnich. Do kiedy?

Nabór uzupełniający w szkołach średnich trwa od 12 lipca 2019 r. od godziny 12 do 14 sierpnia 2019 r. do godziny 15. Jeśli któryś z kandydatów zdecyduje się odwołać od decyzji komisji rekrutacyjnej, ma na to czas między 12 lipca a 8 sierpnia 2019 r.

Zobacz również ranking najlepszych liceów i techników w Gdańsku:

TOP 10 najlepszych liceów w Gdańsku 2019. Ranking gdańskich ...

Zobacz TOP 10 NAJLEPSZYCH TECHNIKÓW W GDAŃSKU WG. RANKINGU PORTALU WASZAEDUKACJA.PL >>>

TOP 10 najlepszych techników w Gdańsku 2019. Ranking gdański...

Sprawdź progi punktowe obowiązujące rok temu podczas rekrutacji do szkół średnich:

Progi punktowe w liceach ogólnokształcących w Gdańsku podczas rekrutacji na rok szkolny 2018/2019 r.

Progi punktowe w liceach ogólnokształcących w Gdańsku w 2018...

Progi punktowe w technikach w Gdańsku w 2018 r. Ile punktów ...

"Absolwenci na pewno znajdą miejsce w szkole. Niekoniecznie tej, którą sobie wybrali". Szef MEN o rekrutacji do szkół średnich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki