Rumia szuka mieszkania

Marcin LangeZaktualizowano 
Właśnie mijają dwa lata, od kiedy władze Rumi rozpoczęły starania o kupno na wolnym rynku mieszkania komunalnego, wartego 200 tys. zł (w 2008 r. zaplanowano 400 tys. zł na zakup dwóch takich lokali).

W tym czasie miasto wydało blisko 18 tys. zł na siedem ogłoszeń o chęci nabycia lokalu własnościowego, którego właścicielem nie jest spółdzielnia mieszkaniowa. W ogłoszeniach podawane są warunki, jakie lokal powinien spełniać. Jeden z nich to powierzchnia do 45 m kw.

Czy to możliwe, aby w Rumi nie znalazło się choć jedno tego typu mieszkanie?

- Na siedem ogłoszeń wpłynęła do nas, w zeszłym roku, jedna oferta. Cena mieszkania była jednak wyższa niż 200 tys. zł i Rada Miejska Rumi nie wyraziła zgody na jego zakup - tłumaczy Ryszard Grychtoł, wiceburmistrz Rumi. - My, jako miasto, za każdym razem proponujemy Radzie Miejskiej przystąpienie do budowy na terenie gminnym budynku komunalnego, w którym znalazłoby się kilkanaście mieszkań. W dłuższej perspektywie byłoby to tańsze rozwiązanie.

- Obowiązuje nas tryb zapytania i nie możemy występować z indywidualną ofertą kupna danego lokalu - dodaje Janina Żołnierkiewicz z referatu gospodarki nieruchomościami Urzędu Miasta Rumi. - Ostatnio burmistrz wystąpiła do działających w Rumi deweloperów o podanie informacji, czy takowy lokal posiadają.

My skontaktowaliśmy się z pierwszym "z brzegu" rumskim biurem nieruchomości, przedstawiliśmy kryteria poszukiwanego przez miasto lokalu i usłyszeliśmy, że w swojej ofercie ma ono co najmniej kilka takich mieszkań. Na pytanie, dlaczego biuro nie odpowiedziało na żadne z ogłoszeń gminy, usłyszeliśmy, że po prostu o nim nie wiedzieli.

- To, dlaczego mieszkania wciąż nie kupiono, to bardzo dobre pytanie, ale do władz miasta - mówi Stanisław Ptach, przewodniczący komisji mieszkaniowej rumskiej Rady Miejskiej . - Zastanawia mnie ta sytuacja. Apeluję i wystosowuję w tej sprawie zapytania do pani burmistrz, jednak wciąż otrzymuję odpowiedzi, że ofert nie ma.

Liczba mieszkań komunalnych w Rumi nie zwiększyła się już od kilkunastu lat.

polecane: FLESZ: Niebawem zmiana czasu, jedna z ostatnich

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie