Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja w GUMedzie. Studia medyczne najbardziej pożądane - na jedno miejsce przypada 18 chętnych

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Mimo, że Ministerstwo Zdrowia od lat podnosi limity miejsc na studia medyczne, to i tak kierunki lekarskie i lekarsko-dentystyczne biją rekordy popularności. Nie inaczej jest w przypadku gdańskiej uczelni, co pokazuje trwająca obecnie rekrutacja.

Tegoroczni kandydaci złożyli prawie 9,5 tys. aplikacji na kierunkach prowadzonych przez Gdański Uniwersytet Medyczny. I liczba ta cały czas rośnie.

- Z całą pewnością możemy stwierdzić, że będzie ona zdecydowanie wyższa, gdyż dopiero zaczęła się rejestracja na kierunki niestacjonarne: lekarski, lekarsko-dentystyczny, techniki dentystyczne, farmację, zaoczną dietetykę - informuje dr hab. Sławomir Wójcik, kierownik Działu Rekrutacji GUMed.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe kierunki na gdańskich uczelniach. Produkcja audiowizualna i zdrowie publiczne w roku akademickim 2019/2020

Jak co roku najwięcej kandydatów ubiega się o miejsce na kierunek lekarski, gdzie do tej pory papiery złożyło prawie 2,9 tys. osób. Ministerstwo Zdrowia zwiększyło limit o 40 miejsc, co oznacza, że uczelnia będzie mogła w październiku wpuścić aż 322 studentów I roku. Większą rekrutację na studia stacjonarne prowadzą jedynie uczelnie w Warszawie, Katowicach, Poznaniu i Łodzi.

To jednak na kierunek lekarsko-dentystyczny jest największa walka o indeks. Z danych uczelni wynika, że obecnie na jedno miejsce przypada 18 chętnych. GUMed może przyjąć na ten kierunek jedynie 49 osób.

Do popularnych kierunków należą również farmacja, analityka medyczna, psychologia zdrowia czy techniki dentystyczne. Stale powiększa się również liczba chętnych na studia anglojęzyczne. Na ten moment swoje aplikacje złożyło przeszło 1100 osób.

TOP 10 najlepszych liceów 2019 w Gdańsku. Ranking liceów ogó...

W tym roku uczelnia zorganizowała dwa nowe kierunki: Zdrowie publiczne - zarządzanie w systemie zdrowia oraz Zdrowie środowiskowe i bhp. Pierwszy z nich będzie prowadzony w trzyletnim trybie dziennym.

- To unikatowy w skali kraju kierunek, przygotowujący do pracy w sektorze ochrony zdrowia na średnim szczeblu wykonawczym oraz zarządczym. Jest odpowiedzią na ro-snące potrzeby profesjonalizacji osób pracujących w ochronie zdrowia - mówi Joanna Śliwińska, rzecznik prasowy GUMed.

Sprawdź TOP 10 NAJLEPSZYCH TECHNIKÓW NA POMORZU.

TOP 10 najlepszych techników na Pomorzu. Prestiżowy ranking ...

Z kolei Zdrowie środowiskowe i bhp to studia dzienne II stopnia, które potrwają dwa lata. To kierunek interdyscyplinarny, a studenci zostaną wprowadzeni między innymi w tematykę związaną z zarządzaniem przedsiębiorstwem ze szczególny uwzględnieniem bhp, aspektów oceny zdrowia czy biostatystyki. W przypadku tego kierunku uczelnia zaplanowała 21 miejsc.

TOP 10 najlepszych liceów na Pomorzu. Prestiżowy ranking lic...

Na wyniki tegorocznej rekrutacji uczniowie będą musieli poczekać jeszcze przynajmniej miesiąc. Dopiero we wrześniu wyklarują się ostateczne listy przyjętych.

ZOBACZ TAKŻE: Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego opracowali przełomową metodę w diagnostyce nowotworowej

TVN24

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki