Nowe kierunki na gdańskich uczelniach. Produkcja audiowizualna i zdrowie publiczne w roku akademickim 2019/2020

Katarzyna Gruszczyńska
Na absolwentów szkół średnich czekają nowe kierunki uruchomione na pomorskich uczelniach
Na absolwentów szkół średnich czekają nowe kierunki uruchomione na pomorskich uczelniach 123rf
Na gdańskich uczelniach pojawi się sporo nowości. Od nowego roku akademickiego chętni będą mogli studiować na kierunku „Zdrowie publiczne - zarządzanie w systemie zdrowia” na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Nowe i ciekawe kierunki zostaną uruchomione również na Uniwersytecie Gdańskim. Będzie to m.in. informatyka o profilu praktycznym.

„Zdrowie publiczne - zarządzanie w systemie zdrowia” na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym to studia I stopnia, które realizowane będą przez uczelnię wraz z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku oraz szpitalami sieci COPERNICUS.

To unikatowy w skali kraju kierunek przygotowujący studentów do pracy w sektorze ochrony zdrowia na średnim szczeblu wykonawczym oraz zarządczym.

Mam nadzieję, że zaproponowana przez Gdański Uniwersytet Medyczny nowa formuła studiów znacząco zmieni status zdrowia publicznego w naszym kraju - mówi prof. Jacek Bigda, prorektor ds. rozwoju i organizacji kształcenia GUMed. - Wspólnie stworzyliśmy nowoczesny i atrakcyjny dla studentów program studiów, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przyszłych pracowników i ich pracodawców, jak również uwzględnia dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość.

Absolwent będzie mógł podjąć pracę w placówkach leczniczych, jednostkach administracji centralnej i samorządowej czy w organizacjach pozarządowych.

Czytaj także

- Jako dyrektor szpitala klinicznego pragnę podkreślić coś,co jest dla mnie szczególnie istotne - proces adaptacji absolwenta do potrzeb pracy w szpitalu zajmuje sporo czasu - tłumaczy Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.

- Zdecydowanie bardziej efektywni są kandydaci już posiadający przygotowanie teoretyczne, których łatwiej jest wdrożyć do funkcjonowania w tej rzeczywistości - dodaje.

TOP 10 najlepszych liceów 2019 w Gdańsku. Ranking liceów ogó...

Studia na nowym kierunku nie są pierwszą propozycją kształcenia dualnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W roku akademickim 2017/2018 GUMed uruchomił kierunek „Przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny” we współpracy z Zakładami Farmaceutycznymi Polpharma SA i Oceanic. To dwuletnie studia II stopnia o profilu praktycznym prowadzone na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej GUMed.

Przy okazji warto przypomnieć o nowych, obiecujących kierunkach, które w tym roku akademickim zostaną uruchomione na Uniwersytecie Gdańskim. Uczelnia przygotowała aż osiem nowych propozycji.

TOP 10 najlepszych techników na Pomorzu. Prestiżowy ranking ...

Wśród nich jest informatyka o profilu praktycznym, która łączy podstawy teoretyczne z nauką współczesnych języków programowania oraz nowoczesnych technologii wytwarzania aplikacji. To stacjonarne studia I stopnia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki.

Nowy będzie też kierunek Ubezpieczenia - studia interdyscyplinarne.

- Odpowiada on na ogromne zapotrzebowanie pracodawców na wysoko wykwalifikowanych specjalistów do spraw ubezpieczeń we wszystkich działach gospodarki, między innymi takich jak służba zdrowia, oświata, administracja czy transport - zapewniają przedstawiciele Uniwersytetu Gdańskiego.

TOP 10 najlepszych liceów na Pomorzu. Prestiżowy ranking lic...

Dodajmy, że są to stacjonarne studia II stopnia na Wydziale Prawa i Administracji oraz na Wydziale Zarządzania.

UG zamierza też przygotowywać do pracy w zawodzie producenta audiowideo. Produkcja form audiowizualnych to jedyny taki kierunek prowadzony na północy Polski. Absolwenci zostaną przygotowani do pracy m.in. w branży filmowej, w produkcji telewizyjnej, w branży reklamowej, dziennikarstwie czy social mediach.

Oferta Uniwersytetu Gdańskiego na rok akademicki 2019/2020 to w sumie ponad 80 kierunków studiów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich.

Przypomnijmy, że 4 lipca poznaliśmy wyniki tegorocznego egzaminu dojrzałości.
Średni wynik zdających z Pomorza wyniósł ponad 78,4 procent, co stanowi około dwa procent poniżej średniego wyniku zdających w kraju - 80,5 proc.

ZOBACZ TAKŻE: Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego opracowali przełomową metodę w diagnostyce nowotworowej

TVN24

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie